sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło Odpust Przemienienia Pańskiego

Odpust Przemienienia Pańskiego

07-08-2010 09:19 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,353 | Komentarzy: 0


6 sierpnia Kościół katolicki w liturgii obchodzi święto Przemienienia Pańskiego. Dzień ten jest pamiątką objawienia skierowanego do trzech z uczniów Jezusa: Piotra, Jakuba i Jana. Zgodnie z ewangelią Chrystus zabrał ich na górę, gdzie zobaczyli go rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. W święto to przypada odpust w kaplicy na cmentarzu parafialnym.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już od samego rana. We mszy św. odprawionej o godzinie 7.00 tradycyjnie wzięli udział pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej, którzy w drodze na Jasną Górę zatrzymali się w Kole na nocleg.
Suma odpustowa miała miejsce o godzinie 12.00. Uroczystej liturgii, sprawowanej przed kaplicą Przemienienia Pańskiego, przewodniczył ks. Marek Wiśniewski – obecny wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku, a w latach 2002-2008 wikariusz kolskiej fary.

W homilii celebrans wyjaśnił, że przed dwoma tysiącami lat, na górze Tabor, Jezus Chrystus dokonał swoistego zdjęcia zasłony. „Bóg pokazał ludziom swoje prawdziwe oblicze” – mówił ks. Wiśniewski. Po liturgii odbyła się procesja eucharystyczna alejkami cmentarza oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie wierni odśpiewali uroczyste „Te Deum” oraz hymn „Boże coś Polskę…”.

W mszy św. w południe wzięło udział ponad pół tysiąca kolan, a także zaproszeni księża z obu kolskich dekanatów. Uroczystość uświetnił swoją obecnością chór farny „Lutnia” oraz asysty parafialne z klasztoru i fary.

Przed wejściem na cmentarz rodzice ze swoimi dziećmi, mimo nienajlepszej pogody, chętnie zatrzymywali się przy odpustowych stoiskach, aby zakupić małą zabawkę czy watę cukrową.

Marcin Nowacki
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!