sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Pożary Pożar na Starym Rynku [ZDJĘCIA][VIDEO]

Pożar na Starym Rynku [ZDJĘCIA][VIDEO]

10-08-2010 22:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 10,325 | Komentarzy: 6


Wczoraj około godziny 22 zapaliły się budynki miedzy Starym Rynkiem a ulicą Kajki - za tzw. "Goplaną". Do zapalenia doszło na poddaszu jednej z kamienic. Na miejsce została natychmiast wezwana straż pożarna. Przy pożarze pracowało łącznie 10 zastępów strażaków.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Na miejscu pojawił się też Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Kole st.kpt. Robert Kropidłowski, który dowodził akcją, policja a także pogotowie energetyczne.

Po sprawnej akcji strażaków sytuacja została opanowana i pożar został ugaszony. Z informacji jakie posiadamy nikt nie ucierpiał w całej sytuacji.

Według pierwszych ustaleń służb pracujących na miejscu, do pożaru doszło w wyniku zaprószenia ognia przez nieznaną osobę.

FILM NA MIEJSCU AKCJI STRAŻY POŻARNEJ

ZDJĘCIA Z MIEJSCA POŻARU

Poniżej prezentujemy Państwu krótki raport przygotowany przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Kole.

O godz. 21.49 Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęła zgłoszenie na nr alarmowy 112 o silnym zadymieniu w okolicy ulicy Kajki w Kole. Po przybyciu na miejsce okazało się, że zapaliło się poddasze opuszczonego budynku przeznaczonego do rozbiórki. Mieszkańcy sąsiadujących budynków ewakuowali się na zewnątrz przed przybyciem jednostek straży pożarnej. Ratownicy z Koła zabezpieczyli teren prowadzonych działań. W wyniku rozpoznania stwierdzili, że pali się dach i poddasze niezamieszkałego budynku przeznaczonego do rozbiórki.

W działaniach przy likwidacji pożaru brało udział 10 zastępów straży pożarnej z Koła, Grzegorzewa, Wrzącej Wielkiej, Kłodawy, Dąbia i Ruszkowa Pierwszego.

Po przybyciu zastępów Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej na miejsce zdarzenia i dokonaniu rozpoznania ratownicy zabezpieczyli teren prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych. Podano 3 prądów wody w tym dwa w natarciu na palący się dach i poddasze budynku oraz jeden w obronie na dach sąsiadującego budynku mieszkalnego. Jeden prąd w natarciu i jeden w obronie podawane były z podnośników. Ratownicy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do wnętrza budynku, przeszukali pomieszczenia pod kątem przebywania w nich osób (nie stwierdzono obecności nikogo).

W celu dotarcia do źródła pożaru dokonano rozbiórki konstrukcji dachu przy pomocy bosaków, toporów i innego sprzętu burzącego. Przy pomocy pilarki do drewna wycięto w dachu otwory, aby usunąć gazy pożarowe oraz dotrzeć do źródła pożaru. Korzystano w tym celu z samochodu SHD-24 JRG Koło oraz SHD –21 OSP Dąbie . Praca pilarkami do drewna była możliwa ze względu na drewnianą konstrukcję dachu. Był to budynek dwukondygnacyjny z poddaszem (dach jednospadowy o konstrukcji drewnianej pokryty papą). Strop pomiędzy kondygnacjami oraz poddaszem był konstrukcji drewnianej, wypełniony gliną i ociepleniem (polepa).

W początkowej fazie akcji wodę do celów p.poż. dowożono samochodami pożarniczymi (z siedziby KP PSP Koło), następnie zorganizowano dwa punkty czerpania wody – jeden przy ulicy Słowackiego oraz drugi przy ulicy Mickiewicza .

Ze względu na trudne warunki pracy dokonywano ciągłej podmiany ratowników pracujących w aparatach ochrony dróg oddechowych. Na miejsce zdarzenia zostało zadysponowane Pogotowie Energetyczne, które odłączyło dopływ prądu do sąsiadującego budynku. Cały teren akcji podzielono na 3 odcinki bojowe. Miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano do zabezpieczenia i nadzorowania Burmistrzowi Miasta Koła Panu Mieczysławowi Drożdżewskiemu.

Podczas działań ratowniczo-gaśniczych uszkodzeniu uległo:

- dwa łańcuchy od pił spalinowych do drewna
- podręczny sprzęt burzący w postaci łoma
- przyłbica w hełmie jedno z ratowników

Na miejscu zdarzenia pojawili się:

- Pogotowie energetyczne
- Policja
- Komendant Powiatowy PSP w Kole
- Z-ca Komendanta Powiatowego PSP w Kole
- Oficer w dyspozycji Komendanta
- Burmistrz Miasta Koła - p. Mieczysław Drożdżewski

Zniszczeniu lub spaleniu uległa część dachu oraz część poddasza budynku

Działania gaśnicze były utrudnione ze względu na zwartą zabudowę ulicy, porę nocną oraz dużą ilość gapiów.

Źródło: Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole
Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kole
Źródło: Materiały własne
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (6)
~phelka 13-08-2010 03:14
Byl taki gosc kiedys jak Antek makiwara stasi ziomki go napewna pamietaja wciagal ostro budapren i odpadl niestety
| Zgłoś do usunięcia
~as 12-08-2010 21:46
a kto to jest ten Antek?
| Zgłoś do usunięcia
~phelka 12-08-2010 01:32
Duch Antka Makiwary podfajczyl slodka dzurke
| Zgłoś do usunięcia
~Kajki. 11-08-2010 10:32
Naprawdę po sprawnej akcji, to było do rozbiórki, ale mogło sie przenieść na kamienicę zamieszkalną obok.
| Zgłoś do usunięcia
~zyx 11-08-2010 07:19
Faktycznie,miłe zdziwienie.Wczoraj słyszałam syreny i otworzyłam tę stronę aby sprawdzić, czy nie ma na ten temat jakiejś informacji.Super,że jest!!! I tak trzymać!!!!!!!!!!! Pozdrawiam.
| Zgłoś do usunięcia
~asia 10-08-2010 23:12
szybcy jesteście!gratulacje
| Zgłoś do usunięcia