sim
mycenter
Wiadomości Biblioteka 19 kwietnia niech połączy nas pamięć!

19 kwietnia niech połączy nas pamięć!

20-04-2017 10:47 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 4,695 | Komentarzy: 0


To już piąta edycja akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile - organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN - upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole wzięła w niej udział po raz drugi.
19 kwietnia niech połączy nas pamięć!
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

„Pamięć to życie” - przypomina Agnieszka Holland, ambasadorka 5. edycji. W tym roku w promocję akcji włączyli się także: Anja Rubik, Małgorzata Kożuchowska, Agata Kulesza i Maciej Musiał.

Żonkile, które wręczano - 19 kwietnia  - czytelnikom PiMBP w Kole, stworzyły dzieci z działających w Filii dla Dzieci - „Akademii Plastyki” oraz „Zajęć biblioterapeutycznych”. Pracy towarzyszyło głośne czytanie „Pamiętnika Blubmki” Iwony Chmielewskiej, opowiadającego o życiu mieszkańców Domu Sierot, który znajdował się na ulicy Krochmalnej 92 w Warszawie. Ten słynny sierociniec działał w latach 1912-1942, a jego założycielami byli: Stary Doktor oraz Stefania Wilczyńska.

Dlaczego Żonkile? Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w rocznice powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile. Akcja Żonkile to ważny projekt społeczno-edukacyjny przypominający o powstaniu w getcie warszawskim.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!