REKLAMA
sim
REKLAMA
geberit produkcja
Wiadomości Miasto Koło Miasto otrzymało dotację 240 000 zł na dzienny dom seniora

Miasto otrzymało dotację 240 000 zł na dzienny dom seniora

13 dni temu | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 11,952 | Komentarzy: 25
REKLAMA
Miasto Koło to jedno z trzynastu miast, które zakwalifikowały się do otrzymania dotacji w programie "Senior+". Program w przypadku naszego miasta zakłada adaptację istniejącego już budynku na dzienny dom seniora. Co znajdzie się w nowej placówce?
Miasto otrzymało dotację 240 000 zł na dzienny dom seniora
Foto:e-kolo

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu ogłosił wyniki otwartego konkursu ofert w ramach Programu Wieloletniego "SENIOR+" na lata 2015-2020, Edycja 2017. Gminie Miejskiej Koło została przyznana dotacja w kwocie 240 000 zł na utworzenie Dziennego Domu Opieki „Senior +” w Kole. Wkład własny naszej gminy miejskiej z tegorocznego budżetu wyniesie około 98 329,09 złotych.

Program niestety nie przewiduje budowy nowych budynków. Środki przeznaczone są tylko na ewentualną przebudowę oraz remonty. W związku z tym burmistrz zwrócił się do Ministerstwa Kultury o użyczenie budynku po byłym Liceum Plastycznym w Kole przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4, placówki znajdującej się w centrum miasta, która idealnie nadaje się pod to zadanie.

W wyniku realizacji tego przedsięwzięcia powstanie miejsce dziennej opieki dla osób w wieku 60+, które będzie spełniało funkcje miejsca wspólnych spotkań, uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, miejsca rehabilitacji i relaksu. W zależności od potrzeb zgłaszanych przez seniorów i ich rodziny zakres funkcjonalności może zostać rozszerzony.

Powstała placówka będzie funkcjonowała co najmniej od poniedziałku do piątku, przez przynajmniej 8 godzin dziennie. Dzienny Dom Seniora usytuowany będzie po byłym Liceum Plastycznym w Kole na ul. Powstańców Wielkopolskich 4 i przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Placówka pozbawiona barier funkcjonalnych zapewni podopiecznym dostęp do:

  • Sali spotkań wraz z jadalnią i częścią klubową usytuowaną w sposób umożliwiający podopiecznym relaks i możliwość odpoczynku.
  • Pomieszczenie kuchenne wyposażone w urządzenia i naczynia do przygotowania posiłku. Podopieczni placówki będą mieli zapewniony minimum jeden gorący posiłek.
  • Dwa pomieszczenia do utrzymania i zwiększenia aktywności ruchowej. Jedno wyposażone w sprzęt do ćwiczeń (rotory, rowerek, stół rehabilitacyjny, fotel do masażu), drugie do zajęć grupowych i indywidualnych, kinezyterapii, wyposażone w drobny sprzęt do ćwiczeń.
  • Pokój zabiegowo – pielęgniarski.
  • Łazienkę wyposażoną w dwie toalety (damską i męską), dwie umywalki i prysznic z krzesełkiem i uchwytem.
  • Szatnię dla seniorów i personelu z indywidualnymi szafkami.

Poniżej prezentujemy listę miast, które otrzymały dotację.

Ponad określone minimum programu zostanie również przygotowane do dyspozycji seniorów:

  • Pomieszczenie klubowe wyposażone dodatkowo w biblioteczkę, prasę, sprzęt RTV, komputery z dostępem do Internetu oraz kanapy, fotele i stoliki.
  • Pomieszczenie do poradnictwa rozumianego jako szeroko pojęta praca socjalna.

Na terenie działki, na której usytuowany jest budynek istnieje park, który wyposażony zostanie w ławeczki dla seniorów.

Całkowity koszt przedsięwzięcia to 338.329,09 zł. W ramach programu wieloletniego Senior + maksymalnie można ubiegać się o 80% dofinansowania. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przeznaczyło w tym roku na realizację tego programu 30 mln zł. Rocznie kwota dofinansowania na działalność bieżącą placówek uruchomionych w ramach Programu wynosić będzie miesięcznie na utrzymanie jednego miejsca nie więcej niż 300 zł w Dziennym Domu „Senior +”. Urząd Miejski w Kole we wniosku założył, że w przypadku pozyskania dotacji Dzienny Dom Seniora zostanie otwarty najpóźniej 1 grudnia 2017 roku.

 

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
WASZE KOMENTARZE (25)
Gosc 11 dni temu
Burmistrz od zawsze chciał zrobić taki dom dla seniorów. Wreszcie mu się uda.
| Zgłoś do usunięcia
Nicki 11 dni temu
To był pomysł Burmistrza, on zabezpieczył środki na ten cel. Wielokrotnie o tym mówił. Nie widziałem, żeby radni złożyli projekt uchwały w tej sprawie.
| Zgłoś do usunięcia
xyz 11 dni temu
A widziałeś jak Burmistrz składał?
xyz 11 dni temu
Napisz kiedy Burmistrz o tym mówił bo nigdy o tym nie słyszałem z ust Burmistrza, Radne natomiast na sesji ten temat poruszały.
Mieszkaniec 12 dni temu
Najpozniej 31 sierpnia szkoła muzyczna musi opuścić budynek bo do tego czasu został on uzyczony
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkaniec 12 dni temu
Z tego co wiem to wniosku nie pisała firma zewnętrzna gdyż urząd nie ma podpisanej obenie umowy z żadną firma.
| Zgłoś do usunięcia
gość 12 dni temu
A co ma piernik do wiatraka? Jak nie firma to urzędnik, przecież on tego z pewnościa nie pisał osobiście
Forever 13 dni temu
A po co było sprzedawać budynek po przedszkolu na ul. Szkolnej. W sam raz nadawałby się na klub seniora. Blisko do parku, mosiru, siłowni.
| Zgłoś do usunięcia
forever 12 dni temu
budynek po przedszkolu wytrzymałby dłużej niż ten budowany z pseudo pustaka co był w nim plastyk.
tak 12 dni temu
budynek po PM1 nadaje się tylko do rozbiórki. Jego stan był fatalny jeszcze pod koniec działania w nim przedszkola.
as 13 dni temu
Jeśli "burmistrz zwrócił się do Ministerstwa Kultury o użyczenie budynku po byłym Liceum Plastycznym w Kole przy ul. Powstańców Wielkopolskich 4", to znaczy, że miasto nie jest jego właścicielem i mam wątpliwość czy powinno na tym etapie dostać dotację. Jak widać znów propaganda idzie przed realnym działaniem.
| Zgłoś do usunięcia
upss 13 dni temu
A co ze Szkołą Muzyczną, która teraz mieści się w budynku po Liceum Plastycznym? Przypuszczam, że do 1 grudnia 2017r- nie są w stanie wrócić na stare śmieci.
| Zgłoś do usunięcia
mieszkaniec 13 dni temu
Według mnie to wyłączna zasługa radnych oraz urzędników, którzy napisali prawidłowo wniosek
| Zgłoś do usunięcia
as 13 dni temu
I tu się mylisz, nasz burmistrz mógł to zrobić.
Kolanka 13 dni temu
Program Senior plus ruszył w 2015 roku, wybory były w 2014 - więc Burmistrz nie mógł obiecać tego przy wyborach.
Tyrion Lanister 13 dni temu
Możesz całą zeskanować i wrzucić do sieci? Zrób to dla mnie mój ty pulpeciku kochany:)
ehh 13 dni temu
mam zachowana ulotke z wyborow na burmistrza i takowy punkt byl umieszczony w kampanii wyborczej S.M
gość 13 dni temu
To radni wyszli z inicjatywą utworzenia domu seniora, a że złożeniem wniosku zajął się urząd to chyba nic dziwnego, w końcu są tam osoby zatrudnione i kompetentne do składania wniosków o dofinansowanie, radni nie mają takich możliwości
ehh 13 dni temu
no ale skoro tak to powiedz za co radnych? jaka ich w tym zasluga?
ehh 13 dni temu
czy radni jezdzili po Warszawach? czy radni kompletowali dokumenty? czy radni cokolwiek oprocz tego, ze na sesjach mowili "ze cos takiego przydaloby sie w Kole" zrobili? NIE wiec prosze cie nie mieszaj w sukces radnych
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka 2 13 dni temu
Żeby napisać ten wniosek nie trzeba było jeździć do Warszawy. Pan Burmistrz też tego wniosku nie pisał, zapewne zrobiła to firma za publiczne pieniądze. Bardzo dobrze, że Radne wnioskowały o ten Dom Dziennego Pobytu. Jest to wspólny sukces Radnych i Burmistrza.
Tyrion Lanister 13 dni temu
Nikt nie jeździł po Warszawach bo Warszawa jest jedna. Troche logiki! Obejrzyj sesje dokładnie i będziesz wiedział komu i za co dziękuję. Fakt, podziękowania dodatkowo dla pracowników UM kompletujących dokumenty.
Tyrion Lanister 13 dni temu
Brawo Radni !!!
| Zgłoś do usunięcia
Kol. 13 dni temu
Bo to był pomysł Radnych.
ehh 13 dni temu
a za co radni?
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.