REKLAMA
sim
REKLAMA
Wiadomości Miasto Koło Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole

Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole

19-05-2017 09:12 | Źródło: MOPS Koło | Wyświetleń artykułu: 4,586 | Komentarzy: 0
REKLAMA
16 maja 2017 r. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną w Kole zorganizował szkolenie z zakresu profilaktyki raka piersi. Szkolenie odbyło się w siedzibie Środowiskowego Domu Samopomocy w Kole i skierowane było dla dwóch grup odbiorców.
Profilaktyka raka piersi w MOPS w Kole
Foto:MOPS Koło

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Uczestnikami szkolenia były kobiety - uczestnicy ŚDS w Dąbiu, ŚDS w Dębnie Królewskim, ŚDS w Kole oraz pracownicy MOPS w Kole. Spotkanie miało charakter edukacyjny, pozwoliło na przyswojenie i poszerzenie własnej wiedzy na temat raka piersi, jego objawów, czynników ryzyka zachorowalności itp. Ponadto przedstawione zostały informacje dotyczące samobadania piersi i jego etapów.

Każda z osób uczestniczących w szkoleniu miała możliwość praktycznej nauki wykonywania badania piersi korzystając z fantoma piersi oraz przy instruktażu słownym, pokazowym osób szkolących. „(…) Każda kobieta może zachorować na raka piersi. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety nauczyły się obserwować i badać swoje piersi. Każda z nich powinna poznać zmiany stale zachodzące w jej piersiach. Zmiany te zależą od wieku i cyklu miesięcznego. Należy więc najpierw badać swoje piersi w różnych dniach cyklu i starać się zapamiętać ich wygląd, konsystencję ewentualny obrzęk przed miesiączką, bolesność itp. Następnie należy badać piersi przynajmniej l raz w miesiącu, zawsze w tym samym dniu cyklu miesięcznego. Najlepiej w pierwszych dniach po miesiączce. Kobiety, u których ustały już miesiączki, powinny badać swoje piersi również, co miesiąc, zawsze w tym samym dniu miesiąca (…)”. Dostarczone zostały także szczegółowe informacje dotyczące badań mammograficznych, ultrasonograficznych, aspiracyjnych oraz metod leczenia.

Szkolenie przeprowadzone przez pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno –Epidemiologiczną w Kole, p. Beatę Biskupską oraz p. Annę Plazurę wzbudziło ogromne zainteresowanie, szczególnie wśród uczestniczek śds –ów. Wszystkie osoby miały możliwość zadawania nurtujących pytań, na które otrzymały wyczerpujące odpowiedzi.

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.