REKLAMA
sim
REKLAMA
kol-net
Wiadomości Powiat Kolski Kłodawscy MDP w niemieckim Oschatz

Kłodawscy MDP w niemieckim Oschatz

12-07-2017 12:27 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 2,314 | Komentarzy: 0
REKLAMA
10 lat minęło, od pierwszej wizyty studyjnej w Oschatz obecnego dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Kłodawie Pawła Rosiaka. W ciągu minionego dziesięciolecia nawiązana współpraca rozwinęła się. Wzajemne spotkania Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej (MDP) z Kłodawy i Jugend FW Oschatz są kontynuowane.
Kłodawscy MDP w niemieckim Oschatz
Foto:Kłodawa
REKLAMA
sokołów praca

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

7 lipca 2017 roku grupa 40 młodych ludzi z Kłodawy wraz z opiekunami  Tomaszem Barańskim, Dawidem Banasiakiem, Mateuszem Białasem, Pawłem Krysztofowiczem i Marcinem Płóciennikiem oraz tłumaczami  Dorotą Chrapkowską i Adamem Malińskim przybyła do Oschatz (Saksonia) na kolejny już projekt współpracy polsko-niemieckiej. Kłodawską MDP powitali  Rene Werner, Marcel Schmidt wraz z młodymi druhami  i opiekunami niemieckiej drużyny Straży Pożarnej w Oschatz.

Zakwaterowanie, wspólne rozstawianie namiotów  w duchu wzajemnej  pomocy, wspólny obiad, a następnie aktywny wypoczynek w parku wodnym Platsch pozwoliły na bardzo szybką integrację obu grup. Wieczorem uczestników letniego polsko- niemieckiego obozu strażackiego powitał Nadburmistrz Oschatz - Andreas Kretschmar i Komendant FW - Lars Matzke wręczając wspólnie z gospodarzami każdemu pamiątkowe koszulki z logo Oschatz i Kłodawy  z napisem  " Freunde helfen - Przyjaciele pomagają " i datą spotkania.

Imponujące było zaangażowanie rodziców młodzieży z Oschatz. Upieczone w domu ciasta, przygotowanie smacznych potraw grillowych, sałatek oraz  uprzejma i życzliwa pomoc rodziców zasłużyła  na  wdzięczność młodzieży i opiekunów  z Kłodawy i Oschatz. W sobotę po wspólnym śniadaniu udano się dwoma autobusami w mieszanych polsko- niemieckich grupach do Freizeitsporthalle w Grimme, gdzie ćwiczono wspólnie wspinaczkę w parku linowym, na różnych poziomach trudności pokonując strach, wyrabiając sprawność, zwinność, silną wolę , koncentrację i spokój w pokonywaniu przeszkód.

Wspólny obiad  i dalszy pobyt w hali sportowej  to kolejne zabawy sprawnościowe. Wieczorem młodzież wykonywała prace plastyczne i wspólny polsko- niemiecki słowniczek wraz z wymową najbardziej i najczęściej używanych zwrotów. W niedzielę po wspólnym śniadaniu udano się razem przez miasto Oschatz poznając przy tej okazji najciekawsze zakątki architektoniczne miasta. Obok strzelania z wiatrówek zaproponowano młodzieży kręgle, grę w piłkę nożną, strzelanie do bramki i tenis stołowy.

W poniedziałkowy poranek 10 lipca w strugach rzęsistego  deszczu udano się na pożegnalne śniadanie. Dokonano podsumowania realizacji piątego już letniego międzynarodowego  obozu MDP Kłodawa i Oschatz (łącznie z dwoma , które miały miejsce w Polsce). Wymiana upominków i podziękowania za ciekawie przygotowany program zakończyła wizytę .

Kolejne  piąte już  letnie spotkanie  młodzieżowych drużyn z Kłodawy i Oschatz byłoby niemożliwe bez wsparcia organizacji  Polsko- Niemiecka Współpraca Młodzieży z Poczdamu, za co organizatorzy  wyrażają w imieniu wszystkich uczestników projektu wdzięczność.

Relację przygotował Adam Maliński

Słowa kluczowe:
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
REKLAMA
paryz


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!