sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Miasto Koło Złożyli kwiaty w Chełmnie

Złożyli kwiaty w Chełmnie

03-09-2010 11:17 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 13,449 | Komentarzy: 9


Podobnie jak w latach poprzednich, w kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej na terenie byłego hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem odbyły się uroczystości upamiętniające ofiary tego straszliwego miejsca. Uroczystościom, których głównym punktem była Msza św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
W swojej homilii ks. biskup powiedział m.in.: „To dla ofiar – Żydów, Romów, Czechów, Polaków przychodzimy dzisiaj tutaj, ale przychodzimy też z powodu katów, by przebłagać ofiary i Boga za całe to niewypowiedziane w ludzkim języku okrucieństwo, które ludzie potrafili wyświadczać innym ludziom. O pomordowanych trzeba pamiętać, oni żyją w nas, w naszej modlitwie i w naszej pamięci. O ich mordercach najchętniej zapomnielibyśmy w ogóle. Musimy pamiętać, musimy tu przychodzić, musimy się modlić, by również siebie ochronić przed nienawiścią, by każdej brutalnej sile obojętnie jakiego koloru powiedzieć – nie”.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze pod pomnikiem upamiętniającym ofiary hitlerowskiego obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. W tej części uroczystości wzięli także udział naczelny rabin Polski Michael Schudrich i ambasador Izraela w Polsce Zvi Rav-Ner.

W uroczystościach uczestniczyły poczty sztandarowe kolskich gimnazjów oraz sztandar Miasta Koła, a władze miasta reprezentował burmistrz Mieczysław Drożdżewski.

Źródło: Urząd Miasta w Kole
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (9)
~Ewa 06-09-2010 20:48
Autor tekstu niezbyt uważnie obserwował poczty sztandarowe - były nie tylko z kolskich gimnazjów. Inni też przyjeżdżają na takie uroczystości..
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 23:25
jak kiepski portal, to po co się męczyć? ;)
| Zgłoś do usunięcia
~maćko 03-09-2010 23:12
Myślę, że nie ma o co kopii kruszyć. Moglibyśmy się sprzeczać czy to tekst religijny czy nie. Ale podzielam w jednym Twój osąd - w tekstach jest sporo błędów i to niestety nie świadczy na korzyść osób prowadzących ten portal. W innym komentarzu ktoś napisał "nie wiem czego sie tak czepiacie pisowni!!!kazdy pisze tak jak umie i nie tylko magistrzy mają dostęp do netu!!!!!!". Jestem absolutnie przeciwny takiemu podejściu. Jak kto umie to może pisać sobie w notesie. Jeśli ktoś podejmuje się redagowania i publikowania swoich tekstów MUSI dbać o ich poprawność, chyba, że osoby odpowiedzialne za portal mają to głęboko gdzieś ale to tylko świadczy o ich dbałości o swoje "dzieło".
| Zgłoś do usunięcia
~nowinki 03-09-2010 22:49
oboz taki sam jak teraz w pracy ludzi traktuja zwłaszcza jedna wredna małpa z koła z włocławskiej wariatka za du..pe dane stanowisko chyba, brygadzistka a nic pojecia o pracy !!!!
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 22:43
"w tekstach religijnych" - artykuł 'prasowy' nie jest tekstem religijnym... więc?
| Zgłoś do usunięcia
~maćko 03-09-2010 21:39
"Zasady pisowni słownictwa religijnego", red. R. Przybylska, W. Przyczyna, Wydawnictwo Biblos, Tarnów 2004: "W 2004 roku Rada Języka Polskiego opracowała zasady pisowni słownictwa religijnego. Myślę, że każdy dziennikarz powinien się z nimi zapoznać[...]Nazwy nabożeństw piszemy małą literą, np. liturgia godzin, roraty, suma,droga krzyżowa[...]Msza Święta (lub Msza św.) – w tekstach religijnych piszemy wielką literą, np. W czasie Mszy Świętej celebrans odczytał list pasterski".
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 21:28
a jak uzasadnisz "Mszę świętą" napisaną wielką literą?
| Zgłoś do usunięcia
~maćko 03-09-2010 21:07
Nie musimy pisać małą literą, bo zapis małą literą jest tylko preferowany. Zapis wielką literą jest dopuszczalny, gdy np. chce się podkreślić szacunek wobec tego wydarzenia. Łukasz Mackiewicz - ekorekta24: "...Można pisać i tak, i tak. Nazwy wydarzeń lub aktów dziejowych, jak właśnie II wojna światowa, bitwa pod Grunwaldem, powstanie listopadowe, zasadniczo piszemy małymi literami[...]Ze względów uczuciowych dopuszcza się jednak pisownię wielką literą, czyli[...]II Wojna Światowa, Bitwa pod Grunwaldem czy Powstanie Listopadowe[...]Ponadto dla uwydatnienia szacunku można pisać od wielkich liter wyrazy i wyrażenia: Ojczyzna, Kraj, Orzeł Biały, Naród, Państwo, Rząd itp.[...]zastosowanie wielkich liter niejako ma swoją przyczynę – chodzi o szacunek, który autor chce okazać, pisząc o danym wydarzeniu historycznym[...]"
| Zgłoś do usunięcia
03-09-2010 17:02
"II wojna światowa" oraz "msza św." - piszemy małą literą ;)
| Zgłoś do usunięcia