REKLAMA
sim
REKLAMA
turek
Wiadomości Miasto Koło Miasto Koło zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą?

Miasto Koło zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą?

11 dni temu | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 20,473 | Komentarzy: 18
REKLAMA
Serwis Samorządowy PAP opublikował listę 122 miast średniej wielkości w Polsce, którym według badań grozi zapaść. Analizę przygotował Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Miasto Koło niestety w tym rankingu umieszczono bardzo wysoko.
Miasto Koło zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą?
Foto:archiwum e-kolo
REKLAMA
sokołów praca

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Miasto Koło jest na wysokim, 32 miejscu w niechlubnym rankingu 122 miast, którym według badań grozi zapaść. Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta. W rankingu tym, na 25 miejscu znalazł się również pobliski Konin. Turek natomiast umieszczono na 103 miejscu.

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. „Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik” – podkreślił.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

Źródło: samorzad.pap.pl

Słowa kluczowe:
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
REKLAMA
paryz


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (18)
iwo 4 dni temu
Ciekawe kto przygotował ten ranking na pewno nie zwolennicy PIS-u tylko opozycji.Szukaja dziury w całym aby tylko się czepiać.Ja w takie wypociny nie wierzę.
| Zgłoś do usunięcia
Marian 11 dni temu
By przyszli na spotkanie burmistrza z mieszkancami płaszczyzny, które bylo 2,5 roku temu to by się dowiedzieli ze będzie elekrocieplownia lub spalarnia na ul. Sosnowej.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 6 dni temu
Minęło już ponad 2,5 roku i oto chodzi, że żadnej spalarni nie będzie. Ten burmistrz dla mnie jest niewiarygodny.
as 11 dni temu
To jest prawdziwe oblicze sukcesów partii rządzącej, a w przypadku naszego miasta wymik rządzenia naszego burmistrza. Nie zmienią tego faktu żadne przygłupie wywiady i psychopatyczne wyjaśnienia . Kto doprowadza nasze miasto do upadku widać gołym okiem.
| Zgłoś do usunięcia
Sceptyk, realista 11 dni temu
A burmistrz może powie tak. Jak zagłosujecie na mnie i wygram drugą kadencję, to miasto będzie mlekiem i miodem płynące. I ciemny lud to kupi. Ważne, że kasa duża jest.
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 11 dni temu
Tak bedzie, jak powie!
Zawiedziony 11 dni temu
Dobrze, że nie karzą za marzenia, bo drugiej kadencji ten pan już miał nie będzie. Głosowałem na niego jeszcze znajomych namawiałem a teraz żałuje.
| Zgłoś do usunięcia
Tata Julii 11 dni temu
Mieszkaniec Koła nie pojęcia o czym pisze
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkaniec Koła 11 dni temu
Połączenie gminy wiejskiej Koło i Miasta wydaje się być nieuniknione. Czym wcześniej to się stanie tym lepiej, bo będą tereny pod inwestycje, które można by uzbroić, a nowa władza może poważniej podejdzie do sprawy budowy północnej obwodnicy miasta Koła.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 11 dni temu
Pan Burmistrz niech więcej ludzi sprowadzi do Koła, z Turku, Zgierza, Gniezna, Konina, Poddębic, Kalisza i innych miejscowości i zaproponuje im intratne stanowiska np z-cy burmistrza, albo członków Rad Nadzorczych lub prezesów spółek, to na pewno Kolanie "pozostaną", szczególnie jak będą sprzątać ulice. Przykład byłego wieloletniego kierownik Działu Logistyki w wodociągach. W Kole zwolniony, w Poznaniu doceniony. A jak wygląda obecnie zarządzanie "transportem" w tej firmie to popytajcie pracowników wodociągów.
| Zgłoś do usunięcia
Gość 11 dni temu
Czekamy na komentarz burmistrza .
| Zgłoś do usunięcia
Torent 11 dni temu
Klon: "Konin znalazł się na krawędzi zapaści społeczno-gospodarczej."
| Zgłoś do usunięcia
BBK 11 dni temu
Konin jest jeszcze w wiekszej... Ludzie żyja tam albo z kopalnio / albo z Elektrowni. Jak wiadomo kwestia czasu zanim owe interesy przestana istniec a wtedy to koło bedzie mieć kilka zakładów gdzie w koninie bedzie bardzo dużo bezrobotnych. A mogli sie starac o VW zeby zamiast we wrzesni postawić go gdzies bliżej konina - niż dowozic pracowników. (konin leży przy a2 / oraz na szlaku kolejowym/w bardzo dobrej lokalizacji) a koszt pracownika jest relatynie niższy.
BBK 11 dni temu
rok temu jak bylem w urzedzie woj juz o tym mówili i juz myśla co z tym zrobić. a co do odpływu "mlodych wykształconych" - to co maja zrobić jak w powiecie nie ma dla nich miejsca? jesli pojawiaja sie posady to z góry są juz zarezerwowane a szkoła jesli konieczna do tych posad to zrobiona na sztuke "gdzieś tam". Koło jest mega "rodzinne"/"skorumpowane" - nie ma miejsca dla :obcych:
| Zgłoś do usunięcia
gość 11 dni temu
Popieram ten wpis, dla ludzi nie z Koła tu miejscsa nie ma, przerabiałem już to, ściągnęła mnie tu żona, tłumacząc że ma tu swoją rodzinę, że pracę gdzieś znajdę, jakoś się to ułoży, nic z tych rzeczy, choć jestem wykształcony, skończyłem Uniwersytet w Poznaniu, żadnej pracy tu nie znalazłem, startowałem w niezliczonej ilości konkursów, pozniej dowiadywałem sie ze te konkursy powygrywały osoby, które już w danej instytucji pracowały, w koncu przemówiełm żonie do rozsądku, spakowaliśmy się i zaczeliśmy nowe życie w Poznaniu, pracę tam znalazłem bez problemu
sarkastyczny 11 dni temu
Atrofię widać też po arykułach na e-kolo. Czego dowodem jest "Model Michał Baryza z pielgrzymką przeszedł przez Koło".
| Zgłoś do usunięcia
Dev 11 dni temu
Grozi? Przecież ten proces trwa od co najmniej 15 lat.
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 11 dni temu
Podczas drugiej kadencji burmistrza miasto nasze "wyskoczy" poza ten niechlubny ranking i zacznie sie rozwijac z niespotykana dotychczas w naszym kraju dynamika!