sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło 103. urodziny Pani Kazimiery

103. urodziny Pani Kazimiery

09-09-2010 10:09 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,293 | Komentarzy: 2


Ostatnio pisaliśmy o 100-letniej mieszkance gm. Koło, tymczasem 8 września swoje 103. urodziny obchodziła mieszkanka Domu Pomocy Społecznej z ul. Poniatowskiego w Kole, pani Kazimiera Szałańska. Dostojną Jubilatkę, podczas uroczystości, powitała dyrektor DPS-u Mariola Frankowska–Rabsztyn, przedstawiając przybyłych gości. Wśród, których nie zabrakło starosty kolskiego Wieńczysława Oblizajka, burmistrza Kłodawy Józefa Chudego oraz dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie Urszuli Polewskiej.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Punktualnie o godzinie 13.00 do sali świetlicy przy śpiewach „200 lat” dostojna Jubilatka wjechała na wózku zasiadając następnie za stołem wśród członków swojej rodziny, a byli to: syn Mieczysław Szałański, wnuk Julian Szałański z żoną Agnieszką, wnuczka Krystyna z mężem Cezarym, prawnuczęta Agnieszka i Piotr Budzińscy. Uroczystość rozpoczęła się od błogosławieństwa ks. kapelana Kazimierza Chłopeckiego. Potem goście składali życzenia, wręczali Jubilatce kwiaty i prezenty. Najwięcej jednak było życzeń 200 lat.

Pani Kazimiera Szałańska urodziła się 8 września 1907 roku we wsi Olszówka w gm. Kłodawa. Chrzest przyjęła w tym samym roku w kościele parafialnym w Umieniu. Rodzicami Jubilatki byli Michał i Marianna Ćwikowska. Pani Kazimiera posiadała czwórkę rodzeństwa: Stefana, Wiktora, Stanisława oraz Jana. Niestety wszyscy już nie żyją.

Mając 28 lat Pani Kazimiera wyszła za mąż. Młodzi małżonkowi zamieszkali w Pomarzanach Fabrycznych pobudowali dom oraz objęli małe gospodarstwo rolne. Z mężem Wojciechem dochowali się dwójki dzieci. Pani Kazimiera jako gospodyni domowa oprócz wychowywania dzieci pracowała dodatkowo w majątku w Pomarzanach. Podczas II wojny światowej męża wcielono do wojska, ale z powodu choroby po krótkim pobycie w wojsku wrócił do domu. Mąż zmarł w 1965 roku.

Mimo 103 lat Pani Kazimiera doskonale słyszy i czyta większe litery bez okularów. Od 27 lipca tego roku jubilatka jest mieszkanką kolskiego DPS-u. W trakcie swojego życia pani Kazimiera dochowała się pięcioro dzieci (łącznie z pasierbami), czternaście wnucząt, dwadzieścia sześć prawnucząt, siedmioro praprawnucząt. Na pytanie co należy robić, aby dożyć tak sędziwego wieku odpowiada: „Mało jeść i dużo się modlić”.

Michał Chojnacki
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~*** 09-09-2010 20:03
200 Lat Pani Kazimiero!!!:)
| Zgłoś do usunięcia
~Babiak 09-09-2010 11:53
Najlepszego dla Pani Kazimiery i kolejnych lat!
| Zgłoś do usunięcia