(6)
Słonecznie 24
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?
REKLAMA

Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej

Autor: MTC Koło 28 Grudzień 2017 przeczytasz w minutę
Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej
© MTC Koło
(6) | Czytano:
3,674 razy | przeczytasz w minutę

Dostępna jest już najnowsza publikacja kolskiego muzeum wydana z okazji obchodzonego właśnie Roku Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wydawnictwo „Józef Piłsudski w świadomości mieszkańców Ziemi Kolskiej” pod redakcją dyrektora Muzeum Technik Ceramicznych Tomasza Nuszkiewicza zawiera teksty ukazujące się w prasie kolskiej okresu dwudziestolecia po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.

R E K L A M A
6
Czytano:
3,674 razy
Udostępnij

Autorami tych utworów byli m. in. dyrektor kolskiego gimnazjum Stanisław Woyna – Gwiaździński, powiatowy instruktor straży pożarnych Lucjan Ogórek, Stanisława Krzycka – późniejsza pisarka Stanisława Fleszarowa-Muskat czy kierownik szkoły powszechnej w Ruszkowie Władysław Janiak. Towarzyszy im bogata dokumentacja fotograficzna. Z publikacji można się także dowiedzieć, gdzie w Kole znajdowały się tablice upamiętniające Marszałka Piłsudskiego, który z kolskich placów nosił jego imię oraz jak obchodzono przed wojną w mieście i okolicy imieniny Marszałka. Wydawnictwo ukazało się dzięki wsparciu Powiatu Kolskiego i Przedsiębiorstwa Robót Drogowo - Mostowych S. A. w Kole.                  

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (6)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
semek · 12 Luty 2018
Bardzo dobra publikacja. Własne opracowanie prezentujące lokalną historię, a nie opłacone naukowe wydumania.
wlkp · 01 Styczeń 2018
jak dla mnie Piłsudskiego mogą i powinni czcić mieszkańcy wschodniej części kraju!! Dla dawnego woj.poznańskiego a obecnego Wielkopolskiego ten chłop nie robił nic!!! Interesowały go znacznie bardziej kresy i tereny ukraińskie - Lwów aniżeli tereny zachodnie, które uważał za niemieckie!! Naweet nie czynił nic aby wesprzeć jedyne zwycięskie powstanie, tj. Powstanie Wielkopolskie!!! Bardzo cieszy mnie, że w Poznaniu ul.Pisłudskiego to ulica tylko poboczna i bez większego znaczenia dla komunikacji mieszkańców!!!
bronek · 02 Styczeń 2018
Mylisz się, Piłsudski miał ogromne zasługi dla całej Ojczyzny, a nie tylko jej wschodniej części. Koło i okolice odzyskały niepodległość już 10 - 11 listopada 1918 r. w wyniku powstania zbrojnego rozpoczętego na terenach dawnego zaboru rosyjskiego przez oddziały Polskiej Organizacji Wojskowej i Legionistów wiernych właśnie Piłsudskiemu. Jeden z epizodów tego zrywu miał także miejsce w Kole i jego uczestnicy stanęli z bronią w ręku jako podkomendni właśnie Piłsudskiego. Z Powstaniem Wielkopolskim, które rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. Koło nie miało nic wspólnego, ponieważ toczyło się ono na terenach dawnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego znajdującego się w zaborze pruskim, do którego Koło nie należało. Piłsudski zresztą przysłał jako dowódcę tego powstania gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Czy to powstanie było zwycięskie to sprawa dyskusyjna. Gdyby nie rozejm w Trewirze i nacisk Ententy na zaniechanie przygotowywanej niemieckiej ofensywy nie wiadomo jak by się zakończyło. Wydaje mi się, że publikacja muzeum o Piłsudskim ma na celu nie tyle czczenie, co przypomnienie o tym jak myślano o nim w latach 1918 - 1939 w Kole i jego okolicach, co może być ciekawe.
WL · 28 Grudzień 2017
Gdzie można nabyć publikację ? Z góry dziękuję za odpowiedz .
MTC · 28 Grudzień 2017
Publikacja jest dostępna w Muzeum Technik Ceramicznych w Kole przy ul. Kajki 44.
Gość · 28 Grudzień 2017
Normalnie nasz dyrektor muzeum, nie-historyk stanie się chyba niedługo badaczem dziejów powiatu kolskiego.
Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [26.04.2024 - 02.05.2024]
7 godziny temu 1,075

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [26.04.2024 - 02.05.2024]

Miasto Koło
Senator Leszek Galemba na liście Pis do Parlamentu Europejskiego
20 godziny temu 4,632 12

Senator Leszek Galemba na liście Pis do Parlamentu Europejskiego

Inne
Nowoczesny dron wspomagał działania policjantów
1 dzień temu 6,287 11

Nowoczesny dron wspomagał działania policjantów

Biblioteka
Pociąg relacji „Pisarz-Czytelnik”
1 dzień temu 545 1

Pociąg relacji „Pisarz-Czytelnik”

Miasto Koło
Święto Flagi w Polsce: tradycja i patriotyzm
1 dzień temu 1,633 1

Święto Flagi w Polsce: tradycja i patriotyzm

Powiat Kolski
Czy 5 maja to handlowa niedziela? Sprawdź czy sklepy będą otwarte
1 dzień temu 2,562

Czy 5 maja to handlowa niedziela? Sprawdź czy sklepy będą otwarte

R E K L A M A