sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło LOT Marina - propozycja na weekend!

LOT Marina - propozycja na weekend!

01-10-2010 10:33 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,462 | Komentarzy: 5


„W zdrowym ciele zdrowy duch”- w myśl tego powiedzenia zachęcamy do wycieczek rowerowych w okolicach Koła. Miasto Koło, miasto królewskie, w którym żyjemy, pracujemy, wypoczywamy a czy znamy szlaki rowerowe? Jeśli znamy to bardzo dobrze, jeśli nie to właśnie jest okazja do poznania szlaków.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Pogoda już jesienna, jak zapowiadają synoptycy weekend od 10- 13 stopni Celsjusza, najważniejsze bez deszczu. Właściwie dobra pogoda na rower szlakiem czerwonym.

Szlak ten przebiega : Koło – Dobrów- Police Mostowe - Police Ruszkowskie - Police Średnie - Białków Kościelny – Leszcze – Dąbrowice – Trzęśniew – Waki – Ochle - Dzierawy i meta w Kole.

Propozycja na 45 km przejażdżki, ale można skrócić trasę z Białkowa Kościelnego przez Kościelec i wałem rzeki Warty do Koła.

Początek szlaku można zacząć od miejsca w którym się jest jednak liczone km, zaczynają się od ulicy Stary Rynek, Mickiewicza. Ten krótki odcinek daje nam możliwość zobaczenia naszych zabytków: Muzeum Technik Ceramicznych, Spichlerz, następnie Ratusz, Kościół Farny, Urząd Miasta – budynek z XIX w., Klasztor O.O. Bernardynów, willa Henryka Fiałkowskiego.

Za mostem Kaliskim im Powstańców z roku 1863, skręcamy w lewo , kierując się wzdłuż pięknego krajobrazu doliny rzeki Warty. Dojeżdżamy do wsi Dobrów, gdzie możemy odwiedzić pustelnię Św. Bogumiła. Mijamy Police Mostowe, Ruszkowskie, Średnie- kierunek Białków Kościelny a potem Kościelec- Daniszew.
Kościelec – na skraju doliny Kiełbaski znajduje się eklektyczny pałac , który otacza park krajobrazowy założony w XIX w. Warto zobaczyć aleje kasztanowców które w obwodach mają do 300cm. oraz Zajazd pocztowy.

Od Kościelca kierujemy do Białkowa Kościelnego, wieś Leszcze, a tu zmiana piękne punkty widokowe. Przecinamy drogę – zachowując ostrożność – droga o dużym natężeniu ruchu kołowego, trasa Kościelec- Turek, jedziemy na drugą część wsi Leszcze w ten sposób docieramy do kompleksu leśnego Dąbrowice – Kościelec. Na terenie Kompleksu leśnego znajduje się najstarszy drzewostan w Nadleśnictwie Kolskim, zwany „żelazną porcją ”Mamy okazję wjechać na najwyższe wzniesienie w okolicy – góra Kamień. Teren ten znajduje się w granicach Złotogórskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Polecamy odpoczynek w Leśniczówce Kościelec - Dąbrowice. Po czym, kolejna przeprawa przez drogę krajową nr 2 Poznań -Warszawa. Oczywiście zachowujemy ostrożność.

Kierujemy się prosto do wsi Trzęśniew Mały, wieś Waki gdzie czeka na nas przeprawa promowa.

Przeprawa czynna jest w godzinach 8.00- 20.00 w weekendy 8.00- 9.00, 12.00- 13.00 i 18.00- 19.30
Jeśli przeprawa byłaby nieczynna to zawracamy do Kościelca i szlakiem żółtym wracamy do Koła. Mamy jednak prom, którym przepłynęliśmy i wieś Ochle, kierunek obwałowanie rzeki, z tego miejsca zmierzamy do końca czerwonego szlaku.

Cała szlak rowerowy został opracowany przez Szymona Czerwińskiego . Mapę szlaku rowerowego można pobrać ze strony www.kolo.pl zakładka Turystyka.

Przypominamy również iż działające w Koninie, Centrum Informacji Turystycznej udziela informacji o regionie w tym także o Kole i okolicach, u nas można nabyć najtańsze wydawnictwa z regionu, mapy, foldery itp.

Monika Wojciechowska

materiał ze źródeł Urzędu Miejskiego w Kole
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
~Michał 02-10-2010 20:25
A ja, ciesząc się z promocyjnego artykułu przyłączam się do krytyki: nie można robić promocji z błędami, a "Waków" to już żenada. Szymon Czerwiński się napracował, a tu kicha, bo ktoś nie potrafi artukułu porządni napisać.
| Zgłoś do usunięcia
~turysta 02-10-2010 08:50
mnie już nic nie zdziwi w tym kraju nawet Twoje nazwisko ;)
| Zgłoś do usunięcia
01-10-2010 22:40
zdziwiłbyś się, gdybym się podpisał nazwiskiem ;)
| Zgłoś do usunięcia
~turysta 01-10-2010 18:37
zajął byś się lepiej promocja swojego regionu a nie się wymądrzasz
| Zgłoś do usunięcia
01-10-2010 15:54
sporo literówek i źle odmieniona nazwa wsi Waki...
| Zgłoś do usunięcia