sim

Wiadomości Miasto Koło 105-lecie chóru farnego Lutnia

105-lecie chóru farnego Lutnia

07-10-2010 07:36 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,402 | Komentarzy: 0


W 1905 r. przy kolskiej farze założony został męski Chór Kościelny im. Stanisława Moniuszki. W najbliższą niedzielę – 10 października – obchodzić będziemy 105. rocznicę jego powstania, której centralnym punktem będzie msza św. pod przewodnictwem bpa Stanisława Gębickiego.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Tradycje istnienia chóru parafialnego w farze kolskiej sięgają przynajmniej XVI wieku. W związku z tym należy przyznać, że chóralny śpiew rozbrzmiewał w najstarszym kościele naszego miasta przez wiele wieków.

W 1905 r., gdy proboszczem parafii Podwyższenia Krzyża Świętego ks. kanonik Edward Narkiewicz, w kościele parafialnym zabrzmiały nowe organy. W tym też czasie wikariusz parafii ks. Józef Mężnicki zorganizował chór męski, który przyjął nazwę Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki. Pierwszym dyrygentem był długoletni organista kościoła, Aleksander Pawłowski. W latach sześćdziesiątych ubiegłego stulecia H. Berczyński utworzył chór mieszany.

1 lipca 1981 r. organistą w kolskiej farze i dyrygentem chóru został Jan Kordylewski. Wprowadzając do repertuaru nowe utwory z różnych epok, a także nowe opracowania współczesne, systematycznie podnosił poziom artystyczny zespołu. Chór wyjeżdżał coraz częściej poza Koło, uczestniczył w nabożeństwach oraz w festiwalach m.in.: w Koninie, Lądzie, na Jasnej Górze i we Włocławku.

W latach 1991-2001 miało miejsce połączenie Chóru Kościelnego im. Stanisława Moniuszki z powstałą w 1902 r. kolską "Lutnią. W tamtym czasie chór nosi nazwę: Towarzystwo Śpiewacze-Muzyczne "Lutnia" im. St. Moniuszki w Kole.

„Lutnia” czynnie uczestniczy w życiu religijnym i kulturalnym miasta, ale występuje też poza Kołem. Śpiewu kolskiego chóru słuchano m.in.: w Poznaniu, Warszawie, Gnieźnie i Włocławku. Zespół koncertował też w Rosji, Niemczech, Litwie i Ukrainie. Do najbardziej spektakularnych występów i nagród kolscy śpiewacy zaliczają: dwukrotny udział w Liturgii sprawowanej przez Ojca Świętego Jana Pawła II we Włocławku i Licheniu, wykonanie oprawy muzycznej uroczystości poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego pod świątynię wznoszoną w Licheniu czy udział w Ogólnopolskim dziękczynieniu za beatyfikację 108 Męczenników z czasów II wojny światowej pod przewodnictwem ks. prymasa Józefa Kardynała Glempa z udziałem Episkopatu Polski w Licheniu.

W 2005 r. „Lutnia” obchodziła swoją setną rocznicę powstania. Wówczas wydano pamiątkową monografię, a uroczystej mszy św. przewodniczył biskup włocławski Wiesław Mering. Okazję do wysłuchania chóru ma każdy, bowiem zespół uczestniczy w niedzielnej mszy św. o godzinie 10.30 w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.

W najbliższą niedzielę – 10 października – o godzinie 12.00 w kościele farnym zostanie odprawiona uroczysta msza św. w intencji chóru z udziałem bpa Stanisława Gębickiego. Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Marcin Nowacki

na podstawie: kolskafara.pl
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!