sim
mycenter
Wiadomości Kultura i rozrywka Wystawa modeli kartonowych

Wystawa modeli kartonowych

13-10-2010 12:22 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 12,854 | Komentarzy: 4


W modelarstwie kartonowym, głównym budulcem jest karton, brystol, tektura oraz inne pochodne papieru. Model kartonowy jest wycinanką. W postaci pierwotnej jest to rodzaj rozkładanego czasopisma zawierającego nadrukowane części, opis budowy, rysunki montażowe, rys historyczny prezentowanego modelu.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Modele drukowane są na kartonie o standardowych
formatach A4 lub A3. Elementy wzbogacające wykonanie mogą być z drutu, sznurka, elementów fototrawionych, drewna i tworzyw sztucznych. Spoiwem są kleje do drewna wikol, butapren, kleje cyjano-akrylowe. Modele mogą być uatrakcyjnione np. śilniczkami napędzającymi śmigła. Na rynku funkcjonuje obecnie kilka wydawnictw oferujących wspomniane modele: Mały Modelarz, GPM, Fly Model, Modelik, Super model, Modele kartonowego fana, JSC, Kartonowy Arsenał.

Modelarstwo kartonowe jest głównym bohaterem wystawy: MINIATUROWE MILITARIA, zorganizowanej przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Kole w Galerii pod Dobrą Książką, ul. H. Sienkiewicza 5.

Wernisaż odbył się 8 października br. Modele kartonowe pana Jarosława Zduńczyka można oglądać do 12 listopada br. w godzinach otwarcia palcówki bibliotecznej. Ekspozycja prezentuje okręty liniowe (pancerniki), krążowniki liniowe, ciężkie krążowniki, lekkie krążowniki, niszczyciele (kontrtorpedowce). Ponadto na wystawie można obejrzeć broń pancerną w postaci czołgów, armat i wozów bojowych. Twórca modeli urodził się w Łodzi. Jest absolwentem Technikum Energetycznego Nr 2 w Łodzi. Od 1987 roku zamieszkuje w Kole. Obecnie jest pracownikiem Zakładów Mięsnych w Kole - działu technicznego SOKOŁÓW
SERWICE. To pasjonat historii, od 40-tu lat interesuje się
modelarstwem, w szczególności II wojną światową. Posiada kilkuletnie doświadczenie w budowie modeli z kartonu. Jest modelarzem indywidualnym.
Jak podkreśla Jarosław Zduńczyk: tworzenie modeli kartonowych daje ogromną satysfakcję, rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy cierpliwości i dokładności. W dzisiejszych czasach, epoce narkotyków, młodocianych przestępców, pseudokibiców, chyba trudno przecenić rolę wychowawczą tej formy spędzania wolnego czasu. Szkoda, że liczba modelarni w ostatnim czasie w naszym kraju bardzo zmalała i wciąż maleje, a istniejące borykają się z ciągłymi trudnościami finansowymi.
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
~Advernelete 09-12-2011 00:04
bardzo ciekawe, dzieki
| Zgłoś do usunięcia
~maks 18-10-2010 14:01
Piękna wystawa, podziwiam Pana cierpliwość i talent Pozdrawiam
| Zgłoś do usunięcia
~White Legion 17-10-2010 11:21
To tylko pozazdrościć pasji i talentu. Pozdrawiam
| Zgłoś do usunięcia
~axl 13-10-2010 23:55
pewnie mało kto wie że mój ś.p. tata był kilkukrotnym mistrzem Polski w modelach kartonowych (i nie tylko).całe życie mieszkałw Kole. był naprawde dobry... jeden z jego modeli (z blachy) odkupił od niego pałac kultury w Warszawie... pozdrawiam fascynatów :)
| Zgłoś do usunięcia