(3)
Zamglenie -1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Promocja 3. nr Rocznika Kolskiego

Autor: 09 Grudzień 2010 przeczytasz w ok. 7 min.
Promocja 3. nr Rocznika Kolskiego
©
(3) | Czytano:
11,257 razy | przeczytasz w ok. 7 min.

W dniu 3 grudnia 2010 roku w sali konferencyjnej Ratusza Miejskiego odbyła się promocja kolejnego – trzeciego już numeru Rocznika Kolskiego. Współwydawcami publikacji są: Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole, Miejski Dom Kultury, Muzeum Technik Ceramicznych i Stowarzyszenie Miasta Koła nad Wartą. W periodyku znajdują się artykuły i wspomnienia odnoszące się do wydarzeń, osób, obiektów z Koła i powiatu kolskiego. Wśród autorów – oprócz stałego zespołu piszących – są także pochodzący spoza Ziemi Kolskiej.

R E K L A M A
3
Czytano:
11,257 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
Uroczystość wpisała się w obchody Dni Wielkopolski, które w tym roku obchodzone są ph.: Tu zaczęła się Polska.

Ocalić od zapomnienia, to słowa poety Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Piętnastu autorów, których teksty zostały zamieszczone w publikacji, właśnie tego dokonało.

W bieżącym roku minęła 30. rocznica powstania - na fali niezadowolenia społecznego z pogarszającej się sytuacji ekonomicznej społeczeństwa oraz ze sposobu sprawowania władzy przez rządy komunistyczne - związku zawodowego „Solidarność”. W ramach ruchu funkcjonowały mniejsze organizacje: od marca 1981 Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Rolników Indywidualnych "Solidarność".

W swoim artykule, dr Piotr Gołdyn - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie - przedstawił historię i działalność związku na terenie gminy Babiak w latach 1981-1989.

Kolejny artykuł dotyczy kłodawskiego kościoła parafialnego. Bardzo często w stallach (drewnianych lub kamiennych ławkach) umieszczano obrazy przedstawiające sceny biblijne, portrety świętych lub wydarzenia z ich życia. Także w Kłodawie na zapleckach (oparciach) znajduje się czternaście takich obrazów. Są na nich przedstawieni najważniejsi patroni zakonu Karmelitów, m.in. pierwsi pustelnicy z Góry Karmel: prorocy Eliasz i Elizeusz, papieże, biskupi, jak również prości członkowie zakonu, którzy dzięki cnotom i nierzadko heroicznej postawie zostali wyniesieni na ołtarze. Autor, Bartłomiej Grzanka - pracownik Muzeum Technik Ceramicznych w Kole - przedstawił świętych w porządku chronologicznym.

W bieżącym numerze została zaprezentowana kolejna kolska firma, Wood – Mizer, która jest największym na świecie producentem przewoźnych i stacjonarnych traków tartacznych oraz brzeszczotów taśmowych. Omówione zostały narodziny i dynamiczny rozwój gospodarczy zakładu, który stał się wizytówką naszego miasta.

40. lecie działalności na niwie kultury obchodził w tym roku Miejski Dom Kultury. Justyna Migus w rzetelny i przyjemny sposób przybliżyła zarówno historię placówki, jak i obecny sposób jej funkcjonowania i oddziaływania.

Pan Ewaryst Jaśkowski – regionalista - pełni rolę wnikliwego i dbającego o szczegóły kronikarza ostatniego 10. lecia. W swoim artykule przedstawił kalendarium wydarzeń społecznych, kulturalnych, gospodarczych z życia miasta za lata 2005 –2008.

W ubiegłym roku obchodziliśmy 70. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Tematykę wojenną znajdziemy w artykułach: Jerzego Kruszyńskiego - podpułkownika
w stanie spoczynku - który oczami małego Karola opisuje pierwsze wrześniowe, wojenne dni w Kole. Przypomnę, że tekst ów otrzymał II nagrodę w konkursie literackim „Wspomnienie września 1939 r.”, zorganizowanym przez Urząd Miejski oraz MDK w Kole.

Archiwum getta warszawskiego (zw. Ringelbluma) - świadectwo Holocaustu obejmuje dokumenty urzędowe, świadectwa ruchu oporu, relacje o losach skupisk żydowskich, utwory literackie, rysunki i listy prywatne. Dokumenty obejmujące lata 1939-1943 zawierają informacje o gettach w Warszawie i miastach prowincjonalnych, ich zagładzie, m.in.: pierwsze szczegółowe opisy obozów zagłady w Chełmie i Treblince wraz z mapą sporządzoną przez zbiegłych Żydów. Przemysław Nowicki - na co dzień inspektor Referatu Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Gminy i Miasta w Izbicy Kujawsjkiej - przedstawia współpracowników Archiwum z byłych gett powiatu kolskiego, m. in. Szlamka, Gołdy Tabaczyńskiej i Uszera Taube.

Jest jeszcze wiele niewyjaśnionych tajemnic, które kryje przed nami II wojna światowa. Jedną z nich jest niemiecki pancerny pojazd wojskowy – „czołg”, o którym pisze w swoim artykule Tomasz Nuszkiewicz - Sekretarz Miasta Koła. StuG IV wydobyty z Rgilewki jest jedynym gąsienicowym egzemplarzem niemieckiej broni pancernej w Polsce, który jeździ, i jednocześnie jest to jedyny zachowany w takim stanie egzemplarz tego typu broni na świecie.

W drugim numerze „Rocznika Kolskiego” zamieszczona została lista kolan przebywających podczas II wojny światowej w obozach koncentracyjnych i miejscach kaźni hitlerowskiej. Lista ta nie była pełna, dlatego w numerze trzecim Katarzyna Prądzyńska - nauczyciel w Szkole Podstawowej Nr 1 w Kole - uzupełniła listę o nazwiska pozostałych naszych krajan, by na trwałe zostały one w naszej pamięci i nie pozwoliły zapomnieć o okrucieństwie, jakiego doświadczyli.

Kiedy 1 września 1939 r. hitlerowska nawałnica spadła na Polskę, kościół oraz szkoła stały się głównymi celami nienawiści agresora i okupanta. Te instytucje, jako symbol i ostoja polskości oraz wolności, były niszczone z całą determinacją przez hitlerowców podczas okupacji. Nie inaczej było w Brdowie o czym pisze Dariusz Racinowski (nauczyciel w Szkole Podstawowej w Brdowie).

Rok 1793. Drugi rozbiór Polski. Dwa lata później trzeci. Powstają Prusy Południowe – twór porozbiorowy, który trwał 14 lat. Jakie miało to następstwa dla Koła? Czy odcisnęło się w jakiś sposób na infrastrukturze miasta i świadomości mieszkańców? Czy może okres ten przeszedł bez echa. Odpowiedzi na te pytania znajdziemy
w artykule - Koło w początkowym okresie zaboru pruskiego - napisanym przez nauczyciela–germanistę z Liceum Ogólnokształcącego w Kole - Jana Laskowskiego.

Z inicjatywy Jana Hińczy z Rogowa, kasztelana sandomierskiego, a zarazem starosty kolskiego, doszło do osadzenia bernardynów w Kole. To on zwrócił się do papieża o zgodę na przeprowadzenie fundacji klasztoru. Przywilej papieża z 2 lipca 1466 roku jest przedmiotem tekstu o. Aleksandra Sitnika - profesora Wyższego Seminarium Duchownego, współpracownika Archiwum i Wicepostulatury w Archidiecezji Krakowskiej.
Brak zgodności dotyczącej biogramu św. Bogumiła w opracowaniach historyków, skłonił Jadwigę Świgoniak - emerytowaną farmaceutkę - do ponownej analizy tego zagadnienia i odsłonięcia prawdy. Za najbardziej kontrowersyjną zagadkę uznała pochodzenie i okres życia św. Bogumiła. Święty promuje Koło, które jest nierozerwalnie złączone z jego imieniem. Ta praca przyczyni się do głębszego poznania naszego patrona.

Rafał Gurowski, urodzony w Kościelcu, wspierał liczne instytucje kościelne. Wynikało to ze szczerej pobożności i pragnienia zbawienia duszy poprzez pobożne fundacje, ale chodziło również o zapewnienie sobie nieśmiertelności wśród potomnych, którzy podziwiać będą jego dzieła. Wśród nich nie zabrakło również kolskiego klasztoru oo. Bernardynów, o czym mówi artykuł Krzysztofa Witkowskiego - dyrektora MTC.

W pochodzie - przez Wielkopolskę - na Warszawę armia szwedzka pod wodzą króla rozbiła 15 sierpnia 1655 r. - na krótko - namioty na wzgórzach wsi Powiercie i Nagórna pod Kołem, gdzie Karol Gustaw przyjął poselstwo polskie, z pułkownikiem JKM starostą bydgoskim Krzysztofem Przyjemskim na czele. Scena ta została uwieczniona odpowiednią ryciną w dziele Samuela Pufendorfa O czynach króla szwedzkiego Karola Gustawa, napisanym w języku łacińskim. Kazimierz Kasperkiewicz - regionalista - w swoim artykule wyjaśnia wszystkie nieścisłości, które znalazły się w opracowaniach o Pufendorfie i „jego” rycinie.

Każdy z nas odejdzie kiedyś bezpowrotnie. Są ludzie, o których głośno zarówno za życia, jak i po śmierci. Są też i tacy, którzy są cisi w swej wielkości, bowiem wielka jest ich wrażliwość i pasja, której poświęcają swe życie. Do takich należał Janusz Bijakowski, którego wspomina Katarzyna Prądzyńska.

Niniejsza publikacja przygotowana została z myślą o tych, którzy interesują się zarówno historią, jak i współczesnym życiem naszego miasta. Adresatem jest także młodzież, którą po lekturze tejże publikacji być może uda się wciągnąć w ciekawy świat słowa pisanego.

Aleksandra Kowalska
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
~Mark · 10 Grudzień 2010
Jaka jest cena Rocznika?
~ADMIN · 09 Grudzień 2010
O książkę prosimy pytać w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece, a także w siedzibie Stowarzyszenia, która ma miejsce w bibliotece.
~czytelnik · 09 Grudzień 2010
można gdzieś kupić tę książke?
Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
19 godziny temu 1,124

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
19 godziny temu 1,263

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim
21 godziny temu 9,537

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim

Miasto Koło
Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz
22 godziny temu 7,628 8

Odszedł od nas wieloletni Radny Rady Miejskiej - Andrzej Cesarz

Gmina Kościelec
Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu
23 godziny temu 796

Zebranie Zarządu Gminnego ZOSP RP w Kościelcu

Gmina Babiak
Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego
23 godziny temu 1,222 2

Podcast: Podsumowanie kadencji Wójta Wojciecha Chojnowskiego

R E K L A M A