Gwałtowne grzmienia w pobliżu 23.3
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Dziś dzień zaduszny. Kościół katolicki wspomina wszystkich zmarłych

Autor: Redakcja e-kolo.pl 02 Listopad 2023 przeczytasz w ok. 3 min.
Dziś dzień zaduszny. Kościół katolicki wspomina wszystkich zmarłych
© Redakcja e-kolo.pl
(0) | Czytano:
3,396 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Kolski cmentarz pod osłoną nocy

Kościół katolicki wspomina 2 listopada w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Kapłani mogą odprawić tego dnia trzy msze św.: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji papieża.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,396 razy
Udostępnij

Przekonanie o istnieniu czyśćca jest jednym z dogmatów wiary, ogłoszonym na soborze w Lyonie w 1274 r. Potwierdzono tę prawdę i szczegółowo wyjaśniono na Soborze Trydenckim (1545-1563) w odrębnym dekrecie o czyśćcu, w którym zaakcentowano dwie prawdy: istnienie czyśćca, jako pośmiertnej kary, oraz to, że możemy pomagać duszom czyśćcowym w skróceniu ich kary.

Katechizm Kościoła Katolickiego wyjaśnia, że "grzech ma podwójny skutek. Grzech ciężki pozbawia nas komunii z Bogiem, a przez to zamyka nam dostęp do życia wiecznego. Każdy grzech, nawet powszedni (...), wymaga oczyszczenia albo na ziemi albo po śmierci, w stanie zwanym czyśćcowym".

W związku z tym, jak uczy Kościół katolicki, istnieje konieczność modlitwy za zmarłych, by ulżyć ich cierpieniom.

Tradycja modlitwy za osoby zmarłe, które czekają na spotkanie z Bogiem w niebie, sięga czasów biblijnych. Pierwsze wzmianki o modlitwie i złożeniu ofiary przebłagalnej za tych, którzy odeszli z tego świata, są w Starym Testamencie.

Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, Kościół zaleca zachowanie zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, o ile nie została ona wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej, np. z braku wiary w ciała zmartwychwstanie czy z pogardy dla ciała ludzkiego.

Ze względu na szacunek dla ludzkiego ciała niedopuszczalne są także praktyki rozsypywania prochów zmarłych w przestrzeni publicznej, jak również przechowywanie ich w domu. "Prochy powstałe w wyniku kremacji powinny być z szacunkiem złożone w miejscu świętym, którym jest cmentarz, zgodnie z przepisami liturgicznymi, stąd też nie można ich przechowywać w innych miejscach nieprzeznaczonych do pochówku.

dalsza część artykułu pod reklamą
R E K L A M A

Obchód Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon (+1048) - czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół zachodni.

W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta stacja odbywała się już w kościele, po powrocie procesji z cmentarza. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne - kolejno za biskupów i kapłanów, krewnych, dobrodziejów, pochowanych w parafii oraz wszystkich zmarłych.

W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć już w XII w., a z końcem wieku XV była znana w całym kraju. Przed przyjęciem chrześcijaństwa kult zmarłych towarzyszył niemal wszystkim uroczystościom. Jeszcze w XIX wieku na wschodzie Polski odprawiano uroczystości ofiarne z przywoływaniem zmarłych, zwane "pominkami", "pominalnymi sobotami", "dziadami" albo "diedami". Obrzędy te stały się inspiracją dla powstania "Dziadów" Adama Mickiewicza.

Zwyczaj odprawiania przez każdego kapłana trzech mszy w Dzień Zaduszny zapoczątkował w XV wieku zakon dominikanów w Hiszpanii. W 1748 roku papież Benedykt XIV zatwierdził tę praktykę dla Hiszpanii, Portugalii oraz ich kolonii. W roku 1915 papież Benedykt XV na prośbę opata-prymasa benedyktynów zezwolił, aby tego dnia każdy kapłan mógł odprawić trzy msze św.: w intencji poleconej przez wiernych, za wszystkich wiernych zmarłych i według intencji Ojca Świętego.

Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Będą ponowne wybory w jednym z okręgów w Kole
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Pożary
Pożar w budynku jednorodzinnym. Na miejscu 17 strażaków
4 godziny temu 3,334

Pożar w budynku jednorodzinnym. Na miejscu 17 strażaków

Powiat Kolski
Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Kandydaci na Eurodeputowanych w Wielkopolsce
7 godziny temu 1,525

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024: Kandydaci na Eurodeputowanych w Wielkopolsce

Inne
Półmaraton Koło. Druga edycja w blasku słońca i świetnym wynikiem czasowym [FOTO]
8 godziny temu 3,699

Półmaraton Koło. Druga edycja w blasku słońca i świetnym wynikiem czasowym [FOTO]

Powiat Kolski
W Licheniu rozpoczęto sezon motocyklowy. Kilkanaście tysięcy maszyn, w tym te z powiatu kolskiego
8 godziny temu 3,187

W Licheniu rozpoczęto sezon motocyklowy. Kilkanaście tysięcy maszyn, w tym te z powiatu kolskiego

Gmina Babiak
 8 Bieg i Marsz Śladami Powstańczych Walk
9 godziny temu 952

8 Bieg i Marsz Śladami Powstańczych Walk

Powiat Kolski
Poprawa infrastruktury: Olszówka inwestuje w modernizację oczyszczalni ścieków
9 godziny temu 1,103

Poprawa infrastruktury: Olszówka inwestuje w modernizację oczyszczalni ścieków

R E K L A M A