sim
Artbud
Wiadomości Kultura i rozrywka Półkolonie zimowe w MTC już za nami!

Półkolonie zimowe w MTC już za nami!

29-01-2013 11:41 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,732 | Komentarzy: 1


W dniach 21 – 24 stycznia odbyły się półkolonie zimowe „Ferie w Muzeum”, już po raz czwarty organizowane przez kolską placówkę muzealną. Pierwszy dzień poświęcono warsztatom rzemiosła papierniczego i drukarskiego.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Grupa uczyła się zdobienia papieru techniką japońską, wyciskania pieczęci lakowych, trudnej sztuki kaligrafii gęsim piórem, czerpania papieru oraz drukowania przy pomocy czcionek i prasy Gutenberga. Na drugi dzień zaplanowano wyjazdową wycieczkę do Muzeum Rzemiosła Tkackiego w Turku. Dzieci uczestniczyły w dwóch lekcjach muzealnych – „Historia Witrażu” oraz „Pradzieje Ziemi Tureckiej”. Następnie grupa zwiedziła ekspozycje poświęcone postaci Józefa Mehoffera, wybitnego malarza epoki Młodej Polski i dwudziestolecia międzywojennego, wystawy poświęcone dawno wymarłym zwierzętom, których szczątki odnaleziono w pobliskiej kopalni odkrywkowej węgla brunatnego: mamutom, nosorożcom włochatym czy turom, wystawę ukazującą tradycje rzemiosła tkackiego w Turku oraz czasową ekspozycję „Śladami Stasia i Nel” ukazującą przedmioty życia codziennego oraz dzieła sztuki ludów żyjących w dzisiejszych Egipcie i Sudanie. Po zwiedzeniu muzeum grupa udała się do pobliskiego kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa aby obejrzeć efekty pracy Mehoffera i jego zespołu. Trzeci dzień zajęć rozpoczęto od zwiedzenia ekspozycji w Muzeum Technik Ceramicznych – stałej, oraz czasowej „Okruchy historii”. Kolejnym punktem była pogadanka i film dokumentalny poświęcone życiu w średniowiecznym mieści oraz wyprawom krzyżowym. Następnie młodzież próbowała swoich sił w grach stołowych o tematyce historycznej. W grze „I ty zostaniesz generałem” gracze wcielili się w postaci króla i sułtana prowadzących bitwy podczas wypraw krzyżowych – naprzeciwko siebie stanęli rycerze, Templariusze oraz Saraceni i Turcy. Armie składają się z nawet kilkuset postaci żołnierzy, prócz tego na stole do gry umieszczone są makiety – zamki, ruiny, domy czy lasy. Gry zaprezentował pracownik muzeum, Bartłomiej Grzanka, od kilku lat kolekcjonujący tego typu modele. W ostatnim dniu półkolonii odbyła się wycieczka do Muzeum Okręgowego w Koninie - Gosławicach. Na początku dzieci wysłuchały lekcji muzealnej – „Biżuteria i styl”, jednocześnie podziwiając zgromadzone na wystawie o tym samym tytule eksponaty.

Następnie uczestnicy zwiedzili wystawy stałe w gosławickim zamku, dworku Zofii Urbanowskiej oraz spichlerzu, w którym podziwiały naturalnych rozmiarów model słonia leśnego.

Półkolonie organizowane przez MTC są dla kolskiej młodzieży okazją do zaznajomienia się z lokalną placówką, a także z innymi pobliskimi muzeami. Jest to dla nich ciekawa lekcja historii a przy tym dobra zabawa i sposób na integrację z kolegami z innych kolskich szkół. Dzieci czynnie uczestniczyły w zajęciach i widać było, że taka forma wypoczynku sprawia im radość.

W zajęciach uczestniczyło 15 dzieci – uczniów szkół, których organem prowadzącym jest Gmina Miejska Koło. Udział w zajęciach był bezpłatny.
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
~fascynat 29-01-2013 21:58
Takie ciekawe zajęcia, ja nie mogę zrozumieć że ludzie narzekają że nie ma co robic w Kole ale jak sa jakieś fajne rzeczy to przychodzi 15 dzieci. Ludzie co się z wami dzieje w tym mieście?
| Zgłoś do usunięcia