(2)
Bezchmurnie 5.1
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Nie zapomnieli o Żołnierzach Wyklętych

Autor: 05 Marzec 2013 przeczytasz w ok. 3 min.
Nie zapomnieli o Żołnierzach Wyklętych
©
(2) | Czytano:
5,524 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Żołnierze Wyklęci to wojsko które po rozbiciu Armii Krajowej w styczniu 1945 roku rozpoczęło walkę konspiracyjną-antykomunistyczną przeciwko Rosjanom . Przez kilka lat rzekomi bandyci byli zwalczani przez komunistyczne polskie władze nazywane „ludowymi”. Z ugrupowań NKWD, PZPR i UB wywodzili się sędziowie którzy skazywali żołnierzy podziemia na karę śmierci i długoletnie katorżnicze więzienia. Walczyli o wolną Polskę, a później byli przez nią zwalczani.

R E K L A M A
2
Czytano:
5,524 razy
Udostępnij
W 2001 roku dzień 1 marca został uchwalony jako święto państwowe, ( ale nie jest dniem wolnym od pracy). Aby ten dzień uczcić Prawo i Sprawiedliwość, Solidarna Polska, Klub Gazety Polskiej” i „Solidarność” w dniu 1 marca pod tablicą pamiątkową ufundowaną przez „Solidarność” w roku 1972 gdzie Ubowcy przesłuchiwali i katowali wrogów socjalizmu złożyli wiązanki kwiatów i zapalili znicze. – Żołnierze Wyklęci to ludzie niezłomni i do końca wierni Bogu i Ojczyźnie – mówił do zebranych pełnomocnik na powiat kolski Jarosław Tomczyk – Solidarna Polska tradycje niepodległości uważa za jeden z najważniejszych elementów tożsamości państwa. Jesteśmy narodem polskim pod biało czerwoną flagą i orzełkiem w Koronie. Przybyli odśpiewali hymn „Jeszcze Polska nie zginęła” , po czym udali się na parafialny cmentarz gdzie na grobie zastrzelonego przez UB Zygmunta Wawrzyniaka z okolic Sompolna zapalono znicz i złożono kwiaty.

Do zebranych przemówił radny miejski członek „Gazety Polskiej” Andrzej Cesarz, który zaakcentował: ”Władza ludowa przeprowadzała bezwzględną walkę z „Żołnierzami Wyklętymi”. – Podczas jednej z akcji przeprowadzonej przez UB w 1946 roku osądzony na karę śmierci został Zygmunt Wawrzyniak pseudonim „Sęp” i jego koledzy. Sęp został w kolskim lasku zastrzelony. Sąd nad nim odbył się 11 maja 1946 w kinie „Świt” na Nowym Rynku. Świadkiem procesu była pani Kazimiera Pawlak z domu Herman. Pani Kazimiera mimo skończonych 88 lat, od ponad pół wieku (67 lat) opiekuje się grobem wspomnianego porucznika Wawrzyniaka, zmienia kwiaty, zapala znicz, robi porządek, wokół grobu, myje go itp.– mówił przy grobie Andrzej Cesarz.

– Czynię to z potrzeby serca, by nie zginęła pamięć o zamordowanym oficerze polskim patriocie. Kiedy tutaj jestem łzy napływają mi do oczu. Byłam na tym procesie i pamiętam, że po odczytaniu wyroku – kary śmierci ukrył twarz w dłoniach. Młodego 20 letniego patriotę zamordowała władza ludowa – wspomina obecna przy mogile pani Kazimiera.

W sobotę o godzinie 18.00 odprawiona została Msz św. zamówiona przez Solidarną Polskę w intencji Żołnierzy Wyklętych. – Módlmy się do Pana Boga o miłość dla Polski, a od Chrystusa uczmy się patriotyzmu, miłości i przebaczania naszym nieprzyjaciołom . Jezus też miał swoją Ojczyznę i bardzo ją kochał . Jaka Polska będzie zależy od nas samych. Bierzmy przykład z Żołnierzy Wyklętych którzy za Ojczyznę oddawali swoje życie i za to winni jesteśmy im cześć – powiedział w kazaniu proboszcz ks. Józef Wronkiewicz.

Michał Chojnacki
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
~gość · 06 Marzec 2013
Wiązaqnki sadali członkowie Solidarnej Polski którzy zamówili jeszcze mszę św. w kościeli farnym w sobote za Żolnierzy Wyklętych.Członków PISu na mszy nie było widać , mieszkanców Koła bylo niewielu oprócz czlonków i sympatyków So0lidarnej Polski
~czytelnik · 06 Marzec 2013
Czy wiazanki kwiatow w tym miejscu pamieci (jak wynika z fotografii) skladala tylko jedna delegacja? Czyzby innym delegacjom nie starczylo juz na kwiaty?
Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
9 godziny temu 10,037 2

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
9 godziny temu 5,732 2

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
11 godziny temu 1,029 1

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
11 godziny temu 3,155

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
12 godziny temu 406

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
12 godziny temu 1,060

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

R E K L A M A