sim

Wiadomości Miasto Koło Przedszkolaki w krainie Tuwima

Przedszkolaki w krainie Tuwima

04-06-2013 08:33 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 7,495 | Komentarzy: 3


Trudno uwierzyć ,że 6 stycznia równe 100 lat temu ukazał się pierwszy debiutancki wiersz Juliana Tuwima . W tym roku, 27 grudnia przypada też 60 rocznica śmierci poety, choć jego wiersze dla dorosłych i dzieci zdają się być nieśmiertelne i ponadczasowe. Ileż to pokoleń przedszkolaków wychowało się na „Lokomotywie” czy „Słoniu Trąbalskim” Tuwima.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Fascynujące jest to, że do dziś wiersze te uczą , wychowują i co najważniejsze bawią zawartym w nich humorem. W pracy Przedszkola nr 5 w Kole, poezja dziecięca Tuwima jest częstą inspiracją do zabaw, rozmów, twórczości plastycznej czy zabaw z piosenką. Przedszkolaki, trudno zliczyć ile razy recytując tego autora odgrywały scenki opisywane w jego wierszach, przygotowując okolicznościowe inscenizacje lub uczestnicząc w konkursach recytatorskich. Dlatego właśnie, aby bogata twórczość poety, również i ta dla dzieci nie poszła w zapomnienie, sejm ogłosił rok 2013 Rokiem Juliana Tuwima. W związku z tym, różne instytucje kultury podejmują inicjatywy i projekty , które upamiętnić mają jego postać.

Przedszkolaków z PM 5 do konkursu plastycznego „W KRAINIE WIERSZY JULIANA TUWIMA” zachęcił Miejski Dom kultury w Kole. Przystąpiły do niego także i inne placówki. Założeniem i głównym celem konkursu było przybliżenie dzieciom sylwetki poety i jego twórczości. W swoim zamyśle, organizatorzy chcieli sprawić, aby dzieci sięgnęły po poezję czytały ją samodzielnie bądź z pomocą dorosłych. Konkurs plastyczny miał też wyzwolić radosną twórczość dzieci ,która jest uniwersalna formą zabawy.

MDK określił ściśle kryteria oceny prac , które musiały być wykonane na dużym formacie A3 w technice plastycznej tj. rysunku pastelami, akwareli, wydzierance, wycinance, farbie plakatowej i innych dostępnych. Wstępem do wykonania pracy było oczywiście słuchanie wierszy Tuwima , po czym mali artyści musieli dokonali wyboru tekstu do zilustrowania.

Licznie nadesłane na konkurs prace z różnych placówek przedszkolnych , oceniała komisja powołana przez organizatora konkursu. Z przyjemnością informujemy, że z Przedszkola nr 5 w Kole wśród innych Jury doceniło trzy prace, i w kategorii dzieci 3-4 letnich przyznało :

NAGRODĘ - ŁUCJI MAJKOWSKIEJ
● ilustracja do wiersza „Lokomotywa” pod kierunkiem R.Zamelskiej
WYRÓŻNIENIE – MARCELINIE JÓZEFOWICZ
● ilustracja do wiersza „Ptasie radio”pod kierunkiem E. Szacownej

zaś w kategorii dzieci 5-6 letnich :
NAGRODĘ - WOJCIECHOWI ZAKROCKIEMU
● ilustracja do wiersza „Lokomotywa”pod kierunkiem A. Kuśmierek

Przedszkolaki z Gromadki Misia Uszatka wykonały jeszcze 18 innych ilustracji wierszy , wkładając całe zaangażowanie i umiejętności w tworzenie swoich małych dzieł sztuki. Dzięki nim, konkurs był barwniejszy, cieszył i uczył kreatywności. Dla wszystkich zaś małych artystów, już sam udział w konkursie był dużym wyróżnieniem,a rodzicom zdolnych dzieci przysporzył dumy.

Organizator konkursu Miejski Dom Kultury w Kole ufundował dla nagrodzonych pamiątkowe dyplomy oraz książki. Dodatkowym upominkiem dla twórców najlepszych prac był nieodpłatny udział wraz z osobą towarzyszącą w seansie filmowym.
Dziękujemy organizatorom za zaproszenie do konkursu, a wszystkim nagrodzonym i pozostałym uczestnikom konkursu GRATULUJEMY I ŻYCZYMY DALSZYCH SUKCESÓW!!!

Oprac. Renata Zamelska

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (3)
~zaniepokojony 23-06-2013 22:31
o co chodzi z tą panią Zamelską??? czytam powyższy artykuł, a także artykuły dotyczące innych wydarzeń z tego przedszkola i nie rozumiem dlaczego pod każdym pojawia się komentarz wychwalający ww osobę, niezależnie od autora opisywanego przedsięwzięcia??? czy aż tak jest spragniona uznania, że sama wypisuje sobie pochwały??? o co chodzi??? WTF???
| Zgłoś do usunięcia
~czyteln ik 04-06-2013 22:23
fajnie wkleić artykuł przygotowany przez pm5 ale redakcja mogłaby się pofatygować o wyniki konkursu. w kole jest kilka przedszkoli i chciałbym poczytać również o innych, może redakcja zaproponuje współpracę również innym przedszkolom i szkołom
| Zgłoś do usunięcia
~ala 04-06-2013 09:49
Jestem zdumiona tym jak pracują panie w Przedszkolu nr 5 a zwłaszcza p. Zamelska, Wielkie gratulacje.Szkoda że nie wszystkie placowki moga się pochwalić taką pracą, nie chcą czy nie potrafia pracować.
| Zgłoś do usunięcia