sim

Wiadomości Miasto Koło Rocznica śmierci księdza Opałko

Rocznica śmierci księdza Opałko

03-08-2013 09:42 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,687 | Komentarzy: 0


Równo 27 lat temu - 1 sierpnia 1986 r. – zmarł kolski proboszcz ks. Serafin Opałko. Duchowny był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię miasta Koła i okolic. Jako proboszcz kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego m.in. dokonał generalnego remontu świątyni oraz wspierał „Solidarność” podczas stanu wojennego.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Równo 27 lat temu - 1 sierpnia 1986 r. – zmarł kolski proboszcz ks. Serafin Opałko. Duchowny był osobą, która w wyjątkowy sposób wpisała się w historię miasta Koła i okolic. Jako proboszcz kościoła farnego pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego m.in. dokonał generalnego remontu świątyni oraz wspierał „Solidarność” podczas stanu wojennego.
Jak zawsze, także w tym roku w dniu 1 sierpnia wierni parafii MB Częst. Zgromadzili się na Mszy św. o 18.00 w int. Ks. Prałata, po której udali się w liczbie ok. 40 osób wraz z kapłanami na cmentarz ,aby modlić się przy Jego grobie, składać kwiaty i zapalać znicze.

Serafin Opałko urodził się 10 sierpnia 1911 r. w Jaroszewiczach Rychwałskich. Uczęszczał do szkoły podstawowej w Rychwale, a w 1930 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie. 29 czerwca 1937 r. został wyświęcony na księdza. Do wybuchu II wojny światowej pracował w parafiach diecezji włocławskiej – Skomlinie i Żarkach.

Czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej. W kolejnych latach okupacji niemieckiej prowadził wywiad na rzecz Armii Krajowej. Ze względu na swoją działalność partyzancką, po wojnie musiał opuścić dotychczasową parafię. Zamieszkał w swoich rodzinnych stronach i sprawował opiekę duszpasterską w parafiach: Grochowy, Rychwał i Dzierzbin.

W 1948 r. został mianowany przez bpa Karola Radońskiego proboszczem parafii w Ciechocinku. W roku 1960 r. przeniesiono go do Radziejowa, a w 1971 r. objął probostwo w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole. W naszym mieście podjął się wielkiego dzieła renowacji zabytku pochodzącego z przełomu XIV i XV wieku.

Do najważniejszych dzieł zalicza się kilka wydarzeń. 7 października 1973 został poświęcony nowy ołtarz soborowy ze stylowo rzeźbionymi datami 966-1966 (w 2008 r. z prezbiterium został przeniesiony do bocznej kaplicy MB Częstochowskiej). Odrestaurowano renesansową ambonę oraz wymieniono ławki i konfesjonały. W 1974 r. zakończono remont kaplicy cmentarnej. W kolejnym roku rozpoczęto restaurację kaplicy MB Częstochowskiej oraz wymiany dachówki nad całym kościołem. 18 sierpnia 1983 r. ruszyło odnowienie polichromii.

Na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego stulecia ks. Opałko podjął się niełatwego dzieła budowy dwóch nowych świątyń na terenie dekanatu kolskiego. Jego staraniem powstał kościół Matki Bożej Częstochowskiej przy ul. Blizna w Kole oraz kościół Wniebowstąpienia Pańskiego w Ochlach.

W okresie stanu wojennego swoją duszpasterską opieką objął rozwijający się ruch społeczny „Solidarności”. 13 grudnia 1981 r. w kronice parafialnej zanotował: „Naród został przygnębiony. Komunistyczne władze nie chciały porozumienia z ludem”
Ks. Serafin Opałko zmarł na zawał serca 1 sierpnia 1986 r. Został pochowany na kolskich cmentarzu parafialnym przy ul. Poniatowskiego, naprzeciw wejścia do kaplicy. W uroczystości pogrzebowej, w której uczestniczyły tysiące kolan oraz setki kapłanów, przewodniczył pochodzący z Koła nie żyjący już biskup pomocniczy włocławski – Czesław Lewandowski.

Zmarły przed 27 laty kolski proboszcz i dziekan został w naszym mieście upamiętniony poprzez nadanie jego imienia - ulicy oraz rondu w pobliżu osiedla Nowa Kolejowa. Jego podobizna zdobi także jedną ze ścian w kościele farnym.mc
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!