sim

Wiadomości Miasto Koło Każdy dzień, dniem przedszkolaka [FOTO]

Każdy dzień, dniem przedszkolaka [FOTO]

24-09-2013 07:57 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,464 | Komentarzy: 2


Zabawa stanowi główną formę pracy z dzieckiem w wieku przedszkolnym. Jej uniwersalność sprawia, że za jej pomocą można zaspokoić wszystkie potrzeby rozwojowe dziecka dobierając odpowiednie formy zabaw.
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Dlatego właśnie w Przedszkolu nr 5 nie zabrakło różnych rodzajów aktywności związanych z zabawą w ustanowionym przez Sejm na 20 września Dniu Przedszkolaka. Każda z grup wiekowych organizowała zabawy z przedszkolakami na swój własny sposób. Nauczycielki zadbały, aby dzieci doświadczyły pozytywnych emocji w czasie ich trwania. Dla dziecka w wieku przedszkolnym nierzadko przecież niedojrzałość układu nerwowego, duża labilność emocjonalna, egocentryzm , trudności z wyrażaniem swoich potrzeb, stanów, uczuć w warunkach grupy jest znacznym utrudnieniem , wywołującym napięcie. Potencjał, możliwości i radość ujawniają się zaś w ciekawości poznawczej dziecka oraz zaangażowaniu w zabawę i działanie.

Dlatego w Dniu Przedszkolaka zabawy z dziećmi dla czystej przyjemności realizowane były we współpracy nauczycieli poszczególnych grup. Między grupowe zabawy miały walor integracyjny , były świetną okazją do nawiązania nowych przyjaźni i sprawdzenia swoich możliwości i umiejętności w nowej sytuacji społecznej.

Grupa 3 z oddziału I i 4 latków z oddziału II pod kierunkiem pani Agnieszki Kuśmierek i Ewy Kujawki uczestniczyła w zabawach zorganizowanych metoda stacyjną. Przygotowane dla dzieci stanowiska z rozmaitymi zadaniami cieszyły się dużym powodzeniem. Dzieci z zapałem rywalizowały na wesoło w budowaniu najwyższych wież, tworzyły swoje małe malarskie dzieła , uczestniczyły w zabawach ruchowych i zręcznościowych, rozwiązywały zagadki uczestnicząc w wielkiej zgaduj -zgaduli.

Grupy 6 latków z oddziału IV i V pod opieką pani Wiesławy Garus i Izabeli Sochackiej urządziły zabawy rytmiczno -ruchowe. Było więc wspólne śpiewanie , zabawy taneczne różnego typu, improwizacje ruchowe do muzyki, która wprawiła wszystkich uczestników zabaw w dobry nastrój Dnia Przedszkolaka.

Grupa 5 i latków i grupa mieszana 4-5 latków z oddziału II i V przy wsparciu pani Doroty Pawlak i Krystyny Dzikowskiej miała okazję sprawdzić swoje możliwości w zabawach o charakterze sportowym. Doskonaląc swoją szybkość, zwinność, refleks, spostrzegawczość przedszkolaki biły swoje małe rekordy w sportowej rywalizacji na wesoło. I co ważne była to oczywiście zdrowa rywalizacja, bo nie ważne były wyniki lecz sam udział w zabawie.Wszyscy nauczyciele Przedszkola nr 5 w Kole wielokrotnie w ciągu każdego innego dnia organizują z dziećmi podobne zabawy. Różnorodna ich oferta jest konieczna. Wynika to z ograniczeń dziecka w zakresie umiejętności dłuższej koncentracji na jednej czynności. W organizacji procesu wychowawczo-dydaktycznego przeplatają się więc na zmianę zabawy ruchowe z elementami ćwiczeń, tematyczne z podziałem na role społeczne , kreatywne w ramach twórczości językowej, plastycznej , muzycznej i teatralnej, zabawy integracyjne ze śpiewem i elementami tańca, zabawy parateatralne, gry i zabawy dydaktyczne, matematyczne, relaksacyjne. Zabawy takie z dziećmi mają albo formę zorganizowaną , w której nauczyciel kieruje zabawą lub formę , w której tworzy on okazję do podejmowania zabaw spontanicznie, samorzutnie z inicjatywy i potrzeby samego dziecka.

W Gromadce Misia Uszatka dzieci bawią się co dzień, dzień bez zabawy byłby przecież dla dziecka dniem straconym. Przy okazji warto wspomnieć, że dopiero co ustanowiony Dzień Przedszkolaka, Przedszkole nr 5 wpisało do swojego kalendarza uroczystości obok wielu innych dni przeznaczonych na wspólną zabawę, przeżywanie radości i działanie. W kalendarzu tym mają od dawna swoje stałe miejsce np. zabawy z okazji Pasowania na Przedszkolaka, Dnia Chłopca ,Dnia Pluszowego Misia, Andrzejek, Mikołajek, Halloween, Balu Karnawałowego, Walentynek, uroczystości o charakterze rodzinnym z babcią, mama i tatą, uroczystości Powitania Wiosny, Dnia Dziecka czy np. organizowanych z udziałem rodziców otwartych zajęć warsztatowych. O wszystkich PM 5 informuje systematycznie na swojej stronie internetowej i w innych formach.

Każdym z takich wydarzeń PM 5 wspomaga rozwój dziecka przez zabawę. Przedszkolaki z Gromadki Misia Uszatka w każdym z tych dni mają swoje święto, w każdym z tych dni, nie tylko w Dniu Przedszkolaka podkreślają swoim zaangażowaniem, jak ważna jest rola wychowania przedszkolnego w ich osobistym rozwoju.

oprac. R. Z. PM nr 5
foto: E. Kujawka , M . Szafrańska


Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
Renata 24-09-2013 22:39
Na każdym kroku widać wielkie zmiany w tym przedszkolu. Nowa pani dyrektor potrafi zmotywować przedszkolanki do działania. Brawo!
| Zgłoś do usunięcia
gość 24-09-2013 12:22
Wspaniałe zajęcia, jeśli na codzień tak wygląda praca w tym przedszkolu to tylko pozazdrościć.Uznanie dla calego personelu i Dyrektora
| Zgłoś do usunięcia