sim
materace
Wiadomości Miasto Koło Niepodległościowa wycieczka [FOTO]

Niepodległościowa wycieczka [FOTO]

12-11-2013 14:20 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 1,879 | Komentarzy: 0


Jak co roku w przededniu Narodowego Święta Niepodległości członkowie i sympatycy Towarzystwa Samorządowego uczestniczyli w wycieczce do miejsc pamięci narodowej tym razem zorganizowanej przez Lokalną Grupę Działania "Solna Dolina".
tartak

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
W latach poprzednich zwiedzając m.in.: Toruń, Kruszwicę, Włocławek, Gniezno, Płock, Twierdzę Modlin uczczono poległych za wolność Ojczyzny. W tym roku odwiedzono Warszawę. W towarzystwie pani przewodnik Hanny Kowalskiej rozpoczęto wycieczkę od cmentarza wojskowego na Powązkach, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze m.in. na grobach żołnierzy "Szarych Szeregów" - Tadeusza Zawadzkiego "Zośki" oraz jego kolegów Jana Bytnara "Rudego" i Macieja Dawidowskiego "Alka", a także na grobach ofiar UB z lat 1945 - 1956 potajemnie chowanych na tzw. "łączce" m. in. rtm. Witolda Pileckiego, gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila", Jana Rodowicza "Anody", Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" i Hieronima Dekutowskiego "Zapory". Ich groby dopiero niedawno odkryto i zidentyfikowano niektóre z osób w nich pochowanych. Uczczono też zmarłego w tym roku prof. Michała Kuleszę - jednego z twórców odrodzenia samorządu w naszym kraju.

Uczestnicy wycieczki uczcili również ofiary katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem przy pomniku im poświęconym znajdującym się przy grobach m.in. załogi samolotu oraz części osób, które w niej zginęły. Po zwiedzeniu warszawskiej starówki był wspólny obiad w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu pięknie udekorowanym biało-czerwonymi barwami z okazji Święta Niepodległości. Zakończeniem wycieczki było kilkugodzinne zwiedzanie Muzeum Powstania Warszawskiego z robiącą największe wrażenie repliką samolotu "Liberator", który dokonywał zrzutów broni i wyposażenia dla powstańców. Po zwiedzaniu złożono kwiaty pod dzwonem "Monter" poświęconym gen. Antoniemu Chruścielowi - dowódcy powstania, który jest umieszczony w murze pamięci z nazwiskami poległych w powstaniu. Powrót z Warszawy upłynął przy wspólnym śpiewie pieśni patriotycznych.Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!