Bezchmurnie 2
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Tylko pogoda nie dopisała

Autor: 17 Maj 2010 przeczytasz w ok. 3 min.
Tylko pogoda nie dopisała
©
(0) | Czytano:
4,583 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Przykładem, jak można pogodzić organizację kilku prestiżowych imprez „pod jednym dachem za jednym zamachem” jest gmina Kłodawa.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,583 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
Przez całą minioną niedzielę nad Rgielewką „królowała” w roli głównej najważniejsza roślina oleista w tym regionie, folklor w wydaniu zespołów oraz lokalne tradycje, nie tylko kulinarne. Trwało IV Krajowe Święto Kwitnącego Rzepaku, V Powiatowe Spotkania z Folklorem oraz I Jarmark Produktu Lokalnego, Tradycji i Partnerstwa. Była też gwiazda wieczoru. Wszystko zagrało jak w szwajcarskim zegarku. Nie dopisała tylko pogoda.

Kłodawskie imprezy zainaugurowało poranne zwiedzanie okolicznych poletek z kwitnącym rzepakiem w rejonie Kłodawy i Straszkowa. W pomieszczeniach Kutnowskiej Hodowli Buraka Cukrowego w Straszkowie naukowcy, producenci i konsumenci spotkali się na seminarium, którego głównym hasłem było: „Rzepak to zdrowie dla konsumenta i dochód dla producenta”. O perspektywach uprawy tej znaczącej rośliny mówiła m.in. prof. Iwona Bartkowiak-Broda z Instytutu Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, a Marek Korbas z poznańskiego Instytutu Ochrony Roślin zalecał zalety zintegrowanej uprawy.

Finałowe spotkanie odbyło się na miejskim stadionie. Uroczystego otwarcia IV Krajowego Święta Kwitnącego Rzepaku dokonali m.in. dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego Andrzej Bobrowski, członek zarządu Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku Roman Białachowski, sekretarz kolskiego Starostwa Powiatowego Andrzej Tomczyk, prezes zarządu KHBC Józef Stec, burmistrz Kłodawy Józef Chudy oraz prezes Stowarzyszenia „Solna Dolina” Magdalena Bawej. Tradycją imprezy stał się ceremoniał koronacji rzepakowej królowej i króla, przeprowadzony w asyście i przy artystycznej prezentacji w wykonaniu młodszych klas miejscowego Zespołu Szkół nr 1 pod czujnym okiem Iwony Felczyńskiej. Po „odzianiu” zeszłorocznych monarchów tj. Jolanty Galemby i Krzysztofa Rogaczewskiego z królewskich atrybutów, gronostajowe szaty i korony zostały przekazane nowym „władcom rzepakowego królestwa”. Zostali nimi: Elżbieta Kałużna z Kłodawy oraz Edward Warych - dyrektor Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego poznańskiego Uniwersytetu Przyrodniczego w Brodach koło Lwówka Wielkopolskiego.

Jubileusz pięciolecia obchodziły tegoroczne Powiatowe Spotkania z Folklorem, którego organizatorami są od początku Starostwo Kolskie i kłodawski Gminny Ośrodek Kultury. Na estradzie zaprezentowało się aż 16 zespołów wokalnych, muzycznych i tanecznych. Prezentację rozpoczął żywiołowy występ „Małych K1q łodawiaków”, czyli miejscowych przedszkolaków. Potem kolejno zaprezentowali się: zespół wokalny i kapela „Kłodawiacy”, roztańczony „Mały Kościelec”, „Kościelec” i „Mały Babiak”, „Przedeczanki”, „Borowioki” z Babiaka, „Kiełczewianki”, „Nadnerzanki”, „Grzegorzewianki”, Kościelec(gr. Starsza), Kapela Rodzinna Cedzidłów z Babiaka, Kapela Brdowska oraz, po raz pierwszy artyści spoza powiatu, zespół i kapela „Dębowiacy” z Sompolna. Przegląd nie miał charakteru rywalizacji. Wszyscy występujący otrzymali nagrody rzeczowe, nad czym czuwała naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu kolskiego Starostwa Anna Pajor.

Integralną imprezą był zorganizowany po raz pierwszy przez stowarzyszenie „Solna Dolina” Jarmark Produktu Lokalnego, Tradycji i Partnerstwa. Na wydzielonym sektorze stadionu, pod namiotami i na stolikach swoje osiągnięcia i wyroby zaprezentowało aż 21 wystawców – ludowych artystów, stowarzyszeń i organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorców z terenu gmin Kłodawa, Przedecz i Chodów. Największym powodzeniem cieszyły się stoiska serwujące specjały lokalnej kuchni.

Uroczystości zakończył występ „gwiazdy wieczoru”, poznańskiego wokalisty znanego zwłaszcza młodemu pokoleniu, Bartka Wrony.

Źródło: Starostwo Powiatowe w Kole, Urząd Miasta i Gminy w Kłodawie /zit/
Zdjęcie: www.klodawa.wlkp.pl
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Polityka
Anna Bryłka jedynką Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce
10 godziny temu 2,487 1

Anna Bryłka jedynką Konfederacji do Parlamentu Europejskiego w Wielkopolsce

Kino
Kino w Kole zaprasza na film Biała odwaga
11 godziny temu 1,239

Kino w Kole zaprasza na film Biała odwaga

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 18.04.2024
13 godziny temu 4,234

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 18.04.2024

Gmina Kościelec
Kościelec - Ekshumacja ofiar hitlerowskiego mordu w Turach
14 godziny temu 4,552

Kościelec - Ekshumacja ofiar hitlerowskiego mordu w Turach

Inne
Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole
1 dzień temu 1,491

Policjanci odwiedzili Przedszkole Miejskie nr 3 w Kole

Inne
Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym
1 dzień temu 1,729

Zapobieganie oszustwom: Policja spotyka się z seniorami w Osieku Małym

R E K L A M A