sim

Wiadomości Miasto Koło Narodowe Czytanie Trylogii w ZSEA [VIDEO]

Narodowe Czytanie Trylogii w ZSEA [VIDEO]

06-09-2014 13:37 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,980 | Komentarzy: 0


Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz.
carnis

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
W tym roku, 6 września, Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

W naszym mieście przyjęcie od Prezydenta przyjął Zespół Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole. W dniu dzisiejszym, gmach hali sportowej szkoły gościł wielu uczniów wraz z rodzicami i nauczycielami, aby wysłuchać fragmentów "Ogniem i Mieczem" Henryka Sienkiewicza. Co ciekawe adres szkoły to Sienkiewicza 1.

Powieść czytali na zmianę zaproszeni goście, m.in. Urszula Pękacz i Bożena Sztanga. Po najważniejszej części wszyscy przybyli mogli spróbować specjalnie przyrządzonych na tę okazję dań oraz zobaczyć wystawę zdjęć Karola Budzińskiego z planu filmowego "Ogniem i Mieczem".

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach.Foto: F&A MEDIA
Video: TVKOLO.pl

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!