sim
materace
Wiadomości Miasto Koło Miasto Koło zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą?

Miasto Koło zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą?

10-08-2017 09:11 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 21,853 | Komentarzy: 18
Jubiler Euro Koło
Miasto Koło zagrożone zapaścią społeczno-gospodarczą?
Foto:archiwum e-kolo
Serwis Samorządowy PAP opublikował listę 122 miast średniej wielkości w Polsce, którym według badań grozi zapaść. Analizę przygotował Instytut Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN. Miasto Koło niestety w tym rankingu umieszczono bardzo wysoko.

Miasto Koło jest na wysokim, 32 miejscu w niechlubnym rankingu 122 miast, którym według badań grozi zapaść. Niemal połowie z 255 średnich miast w Polsce grozi marginalizacja i zjawiska kryzysowe - wynika z analiz Polskiej Akademii Nauk. Największe nasilenie problemów społeczno-gospodarczych zdiagnozowano w Prudniku w woj. opolskim, Hajnówce w woj. podlaskim i w Bartoszycach w województwie warmińsko-mazurskim. Wysoko są również: Kętrzyn (warmińsko-mazurskie), Przemyśl i Sanok (woj. podkarpackie) oraz Grudziądz (woj. kujawsko-pomorskie). Łącznie funkcje społeczno-gospodarcze w najwyższym stopniu tracą 122 miasta. W rankingu tym, na 25 miejscu znalazł się również pobliski Konin. Turek natomiast umieszczono na 103 miejscu.

Miasta średnie w ekspertyzie PAN zostały zdefiniowane jako miejscowości poniżej stolicy województwa i powyżej 20 tys. mieszkańców (powyżej 15 tys., jeśli było to miasto powiatowe).

Problemy rozwojowe dotyczą m.in. spadku liczby ludności, zwłaszcza osób młodych i lepiej wykształconych. Towarzyszą temu narastające problemy społeczne, atrofia, rozpad więzi społecznych, a także patologie. Zachwianie równowagi na rynku pracy powoduje nadmierne dojazdy do pracy, które są dodatkowo utrudnione z uwagi na peryferyjność tych miejscowości.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP autor analizy prof. Przemysław Śleszyński z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN, niezależnie od metody i przyjętych wskaźników, a tych stosowano nawet kilkanaście, trzon miast, w których występują niekorzystne tendencje, zawsze był ten sam. „Najważniejsze wyzwanie rozwojowe Polski niewątpliwie związane jest z demografią. Stąd też, ze względu na duże prawdopodobieństwo wyludnienia się, skrajnie zła pozycja takich miast jak Prudnik” – podkreślił.

Analiza Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN powstała na potrzeby rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Zapowiedziano w niej pakiet działań dla średnich miast, który ma pomóc odwrócić niekorzystne tendencje. Ministerstwo Rozwoju planuje przeznaczyć na wsparcie średnich miast w najbliższych latach ponad 2,5 mld zł, skupiając się szczególnie na 122 ośrodkach zidentyfikowanych przez PAN.

Źródło: samorzad.pap.pl

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Słowa kluczowe:
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (18)
iwo 17-08-2017 11:05
Ciekawe kto przygotował ten ranking na pewno nie zwolennicy PIS-u tylko opozycji.Szukaja dziury w całym aby tylko się czepiać.Ja w takie wypociny nie wierzę.
| Zgłoś do usunięcia
Marian 10-08-2017 22:11
By przyszli na spotkanie burmistrza z mieszkancami płaszczyzny, które bylo 2,5 roku temu to by się dowiedzieli ze będzie elekrocieplownia lub spalarnia na ul. Sosnowej.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 15-08-2017 14:06
Minęło już ponad 2,5 roku i oto chodzi, że żadnej spalarni nie będzie. Ten burmistrz dla mnie jest niewiarygodny.
as 10-08-2017 21:13
To jest prawdziwe oblicze sukcesów partii rządzącej, a w przypadku naszego miasta wymik rządzenia naszego burmistrza. Nie zmienią tego faktu żadne przygłupie wywiady i psychopatyczne wyjaśnienia . Kto doprowadza nasze miasto do upadku widać gołym okiem.
| Zgłoś do usunięcia
Sceptyk, realista 10-08-2017 17:16
A burmistrz może powie tak. Jak zagłosujecie na mnie i wygram drugą kadencję, to miasto będzie mlekiem i miodem płynące. I ciemny lud to kupi. Ważne, że kasa duża jest.
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 10-08-2017 17:21
Tak bedzie, jak powie!
Zawiedziony 10-08-2017 16:56
Dobrze, że nie karzą za marzenia, bo drugiej kadencji ten pan już miał nie będzie. Głosowałem na niego jeszcze znajomych namawiałem a teraz żałuje.
| Zgłoś do usunięcia
Tata Julii 10-08-2017 14:02
Mieszkaniec Koła nie pojęcia o czym pisze
| Zgłoś do usunięcia
Mieszkaniec Koła 10-08-2017 13:25
Połączenie gminy wiejskiej Koło i Miasta wydaje się być nieuniknione. Czym wcześniej to się stanie tym lepiej, bo będą tereny pod inwestycje, które można by uzbroić, a nowa władza może poważniej podejdzie do sprawy budowy północnej obwodnicy miasta Koła.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 10-08-2017 13:21
Pan Burmistrz niech więcej ludzi sprowadzi do Koła, z Turku, Zgierza, Gniezna, Konina, Poddębic, Kalisza i innych miejscowości i zaproponuje im intratne stanowiska np z-cy burmistrza, albo członków Rad Nadzorczych lub prezesów spółek, to na pewno Kolanie "pozostaną", szczególnie jak będą sprzątać ulice. Przykład byłego wieloletniego kierownik Działu Logistyki w wodociągach. W Kole zwolniony, w Poznaniu doceniony. A jak wygląda obecnie zarządzanie "transportem" w tej firmie to popytajcie pracowników wodociągów.
| Zgłoś do usunięcia
Gość 10-08-2017 11:45
Czekamy na komentarz burmistrza .
| Zgłoś do usunięcia
Torent 10-08-2017 11:42
Klon: "Konin znalazł się na krawędzi zapaści społeczno-gospodarczej."
| Zgłoś do usunięcia
BBK 10-08-2017 12:41
Konin jest jeszcze w wiekszej... Ludzie żyja tam albo z kopalnio / albo z Elektrowni. Jak wiadomo kwestia czasu zanim owe interesy przestana istniec a wtedy to koło bedzie mieć kilka zakładów gdzie w koninie bedzie bardzo dużo bezrobotnych. A mogli sie starac o VW zeby zamiast we wrzesni postawić go gdzies bliżej konina - niż dowozic pracowników. (konin leży przy a2 / oraz na szlaku kolejowym/w bardzo dobrej lokalizacji) a koszt pracownika jest relatynie niższy.
BBK 10-08-2017 10:43
rok temu jak bylem w urzedzie woj juz o tym mówili i juz myśla co z tym zrobić. a co do odpływu "mlodych wykształconych" - to co maja zrobić jak w powiecie nie ma dla nich miejsca? jesli pojawiaja sie posady to z góry są juz zarezerwowane a szkoła jesli konieczna do tych posad to zrobiona na sztuke "gdzieś tam". Koło jest mega "rodzinne"/"skorumpowane" - nie ma miejsca dla :obcych:
| Zgłoś do usunięcia
gość 10-08-2017 13:19
Popieram ten wpis, dla ludzi nie z Koła tu miejscsa nie ma, przerabiałem już to, ściągnęła mnie tu żona, tłumacząc że ma tu swoją rodzinę, że pracę gdzieś znajdę, jakoś się to ułoży, nic z tych rzeczy, choć jestem wykształcony, skończyłem Uniwersytet w Poznaniu, żadnej pracy tu nie znalazłem, startowałem w niezliczonej ilości konkursów, pozniej dowiadywałem sie ze te konkursy powygrywały osoby, które już w danej instytucji pracowały, w koncu przemówiełm żonie do rozsądku, spakowaliśmy się i zaczeliśmy nowe życie w Poznaniu, pracę tam znalazłem bez problemu
sarkastyczny 10-08-2017 10:26
Atrofię widać też po arykułach na e-kolo. Czego dowodem jest "Model Michał Baryza z pielgrzymką przeszedł przez Koło".
| Zgłoś do usunięcia
Dev 10-08-2017 09:42
Grozi? Przecież ten proces trwa od co najmniej 15 lat.
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 10-08-2017 15:30
Podczas drugiej kadencji burmistrza miasto nasze "wyskoczy" poza ten niechlubny ranking i zacznie sie rozwijac z niespotykana dotychczas w naszym kraju dynamika!