sim
marzena pilarska
Wiadomości NIE ZAŚMIECAJ LASU!

NIE ZAŚMIECAJ LASU!

14-09-2010 07:41 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 6,201 | Komentarzy: 0
NIE ZAŚMIECAJ LASU!
Foto:
zacisze
„Nie zaśmiecaj lasu” - Pod takim hasłem portal e-kolo.pl apeluje do wszystkich osób wybierających się na wycieczkę do lasu. Wraz z rozpoczęciem sezonu grzybobrania w lasach powiatu kolskiego drastycznie przybywa śmieci.
Mieszkańcy, których domostwa mieszczą się nie opodal lasów z oburzeniem stwierdzają: „Tak jeszcze w lesie nie było! To już nie są pojedyncze butelki czy papierki, teraz wyrzucane są już całe worki”.

Postanowiliśmy sprawdzić czy aby na pewno jest aż tak źle? I niestety, prawda była okropna. Już na samym początku naszej wędrówki w lesie natrafiliśmy na worki pełne śmieci. W oddali było widać kolejnych kilka worków już rozszarpanych przez zwierzynę leśną. W głębi lasu kilkanaście rozbitych butelek, foliowych toreb, puszek po piwie, czy nawet materiały budowlane takie jak potłuczone płytki, opakowania po klejach itp.

Jeszcze raz apelujemy o nie wyrzucanie śmieci do lasu a przy tym pragniemy przypomnieć że:

Karę za zaśmiecanie lasów reguluje art. 162 Kodeksu wykroczeń:
§ 1. Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany.
§ 2. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny.
§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1 można orzec nawiązkę, a w razie popełnienia wykroczenia określonego w § 2 orzeka się nawiązkę do wysokości równej kosztom rekultywacji gleby, oczyszczenia wody, wydobycia, wykopania, usunięcia z lasu, a także zniszczenia lub neutralizacji odpadów.

Za zaśmiecanie lasu może być nałożona grzywna w drodze mandatu karnego w wysokości 500 zł, a 1000 zł za więcej niż jedno przewinienie (art. 96 Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia).
Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego, to może być wymierzona grzywna w wysokości od 20 do 5000 zł (art. 24 Kodeksu wykroczeń).


UWAGA!

W Lasach Państwowych strażnik leśny, nadleśniczy, zastępca nadleśniczego, inżynier nadzoru, leśniczy i podleśniczy zajmują się m.in. zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i ochrony przyrody oraz wykonywaniem innych zadań w zakresie ochrony mienia i mają oni prawo m.in. do (art. 45, 47 ustawy o lasach): nakładania oraz pobierania grzywien, w drodze mandatu karnego, w sprawach i w zakresie określonych odrębnymi przepisami.

Za wykroczenia określone w art. 162 kodeksu wykroczeń mogą oni nakładać mandaty na podstawie rozporządzenia (Dz. U. Nr 174/2002 r., poz. 1432), lub skierować sprawę do sądu.

Jarosław Pawlicki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!