sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło LOT Marina - propozycja na weekend!

LOT Marina - propozycja na weekend!

01-10-2010 10:33 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 8,568 | Komentarzy: 5
LOT Marina - propozycja na weekend!
Foto:
zacisze
„W zdrowym ciele zdrowy duch”- w myśl tego powiedzenia zachęcamy do wycieczek rowerowych w okolicach Koła. Miasto Koło, miasto królewskie, w którym żyjemy, pracujemy, wypoczywamy a czy znamy szlaki rowerowe? Jeśli znamy to bardzo dobrze, jeśli nie to właśnie jest okazja do poznania szlaków.
Pogoda już jesienna, jak zapowiadają synoptycy weekend od 10- 13 stopni Celsjusza, najważniejsze bez deszczu. Właściwie dobra pogoda na rower szlakiem czerwonym.

Szlak ten przebiega : Koło – Dobrów- Police Mostowe - Police Ruszkowskie - Police Średnie - Białków Kościelny – Leszcze – Dąbrowice – Trzęśniew – Waki – Ochle - Dzierawy i meta w Kole.

Propozycja na 45 km przejażdżki, ale można skrócić trasę z Białkowa Kościelnego przez Kościelec i wałem rzeki Warty do Koła.

Początek szlaku można zacząć od miejsca w którym się jest jednak liczone km, zaczynają się od ulicy Stary Rynek, Mickiewicza. Ten krótki odcinek daje nam możliwość zobaczenia naszych zabytków: Muzeum Technik Ceramicznych, Spichlerz, następnie Ratusz, Kościół Farny, Urząd Miasta – budynek z XIX w., Klasztor O.O. Bernardynów, willa Henryka Fiałkowskiego.

Za mostem Kaliskim im Powstańców z roku 1863, skręcamy w lewo , kierując się wzdłuż pięknego krajobrazu doliny rzeki Warty. Dojeżdżamy do wsi Dobrów, gdzie możemy odwiedzić pustelnię Św. Bogumiła. Mijamy Police Mostowe, Ruszkowskie, Średnie- kierunek Białków Kościelny a potem Kościelec- Daniszew.
Kościelec – na skraju doliny Kiełbaski znajduje się eklektyczny pałac , który otacza park krajobrazowy założony w XIX w. Warto zobaczyć aleje kasztanowców które w obwodach mają do 300cm. oraz Zajazd pocztowy.

Od Kościelca kierujemy do Białkowa Kościelnego, wieś Leszcze, a tu zmiana piękne punkty widokowe. Przecinamy drogę – zachowując ostrożność – droga o dużym natężeniu ruchu kołowego, trasa Kościelec- Turek, jedziemy na drugą część wsi Leszcze w ten sposób docieramy do kompleksu leśnego Dąbrowice – Kościelec. Na terenie Kompleksu leśnego znajduje się najstarszy drzewostan w Nadleśnictwie Kolskim, zwany „żelazną porcją ”Mamy okazję wjechać na najwyższe wzniesienie w okolicy – góra Kamień. Teren ten znajduje się w granicach Złotogórskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.

Polecamy odpoczynek w Leśniczówce Kościelec - Dąbrowice. Po czym, kolejna przeprawa przez drogę krajową nr 2 Poznań -Warszawa. Oczywiście zachowujemy ostrożność.

Kierujemy się prosto do wsi Trzęśniew Mały, wieś Waki gdzie czeka na nas przeprawa promowa.

Przeprawa czynna jest w godzinach 8.00- 20.00 w weekendy 8.00- 9.00, 12.00- 13.00 i 18.00- 19.30
Jeśli przeprawa byłaby nieczynna to zawracamy do Kościelca i szlakiem żółtym wracamy do Koła. Mamy jednak prom, którym przepłynęliśmy i wieś Ochle, kierunek obwałowanie rzeki, z tego miejsca zmierzamy do końca czerwonego szlaku.

Cała szlak rowerowy został opracowany przez Szymona Czerwińskiego . Mapę szlaku rowerowego można pobrać ze strony www.kolo.pl zakładka Turystyka.

Przypominamy również iż działające w Koninie, Centrum Informacji Turystycznej udziela informacji o regionie w tym także o Kole i okolicach, u nas można nabyć najtańsze wydawnictwa z regionu, mapy, foldery itp.

Monika Wojciechowska

materiał ze źródeł Urzędu Miejskiego w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (5)
~Michał 02-10-2010 20:25
A ja, ciesząc się z promocyjnego artykułu przyłączam się do krytyki: nie można robić promocji z błędami, a "Waków" to już żenada. Szymon Czerwiński się napracował, a tu kicha, bo ktoś nie potrafi artukułu porządni napisać.
| Zgłoś do usunięcia
~turysta 02-10-2010 08:50
mnie już nic nie zdziwi w tym kraju nawet Twoje nazwisko ;)
| Zgłoś do usunięcia
01-10-2010 22:40
zdziwiłbyś się, gdybym się podpisał nazwiskiem ;)
| Zgłoś do usunięcia
~turysta 01-10-2010 18:37
zajął byś się lepiej promocja swojego regionu a nie się wymądrzasz
| Zgłoś do usunięcia
01-10-2010 15:54
sporo literówek i źle odmieniona nazwa wsi Waki...
| Zgłoś do usunięcia