R E K L A M A
ren
R E K L A M A
DUKAT
Wiadomości Polityka

Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot

03-10-2018 16:55 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 9,328 | Komentarzy: 20
Przez Koło przebiega linia kolejowa nr 3 z Frankfurtu n/Odrą do Warszawy. Dworzec kolejowy znajduje się w północnej części miasta, przy ulicy Kolejowej. Obecnie trwa przebudowa tej linii kolejowej. Wyremontowany kilka lat temu dworzec PKP zyska po remoncie tunel podziemny i nowe perony. W Kole zatrzymywały się dotąd tylko niektóre pociągi o charakterze ekspresowym w kierunku Poznania i Warszawy.
Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A
media expert

Stawia to tą stację na równi ze stacją np. w Słupcy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zaledwie 6 kilometrów na wschód od Koła, w Barłogach, linię kolejową numer 3 przecina inna bardzo ważna droga kolejowa. Jest to linia nr 131, tzw. magistrala węglowa, łącząca Bydgoszcz z Karsznicami (Zduńska Wola). Linia ta powstała w 1933 roku i była jedną z największych inwestycji II RP. Przez ostatnie lata stan techniczny tej linii pogarszał się, co skutkowało zawieszeniem ruchu pasażerskiego. Sytuacja jednak uległa zasadniczej zmianie. Linię wyremontowano i dziś jest technicznie przygotowana do powrotu ruchu pasażerskiego. Koło z racji rangi miasta powiatowego oraz swej lokalizacji może zostać lokalnym węzłem pasażerskim, w którym krzyżowałyby się linie Poznań – Warszawa oraz Śląsk – Trójmiasto, m.in. za pośrednictwem kolei regionalnych z kierunków Bydgoszcz i Karsznice (Zduńska Wola).

Bez wątpienia na aktywizacji transportu kolejowego w tych obszarach, zyskałoby i Koło, i cały region wschodniej Wielkopolski. Przede wszystkimi nastąpiłby radykalny wzrost znaczenia stacji Koło, co w konsekwencji przełożyłoby się na wzrost ilości pasażerów. Miasto otrzymałoby nowe połączenia z Bydgoszczą, Inowrocławiem, Karsznicami, Poddębicami czy Toruniem. Jak powszechnie wiadomo łatwość komunikacji jest krwioobiegiem gospodarki i kołem zamachowych rozwoju usług wyższego rzędu. W konsekwencji uzyskuje się dla wielu mieszkańców regionu łatwiejszy dostęp do nowych rynków pracy czy też różnego rodzaju usług umiejscowionych w ośrodkach miejskich. 

Taki rozwój komunikacji dla mieszkańców regionu oznaczałby również ułatwienia w dojazdach do pracy w zakładach umiejscowionych w Kole. Tym samym byłby to także wyjściem na przeciw oczekiwaniom kolskich pracodawców, którzy już dziś borykają się z deficytem pracowników. Warto zauważyć, że gminy leżące wzdłuż linii 131 cechują się jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Szczególnie dotyczy to obszarów pogranicza województw Wielkopolskiego i Kujawsko – Pomorskiego( okolice Radziejowa mają jeden z najwyższych współczynników bezrobocia w Polsce)

Należy również przewidywać znaczące ułatwienia komunikacyjne dla studentów i uczniów, którzy tanio i szybko mogliby dojeżdżać do szkół, w tym wyższych, w Bydgoszczy i Toruniu. Nie trzeba by budować „grot solnych” bo można by korzystać z inhalacji w tężniach Inowrocławia. Tanie rodzinne wyjazdy na Starówkę Torunia , nic prostszego!

Aktywizacja transportu kolejowego w tych kierunkach wykorzystywałaby wreszcie znaczący potencjał obu linii kolejowych i ich strategiczne skrzyżowanie. Nie jest przesadą twierdzenie, że dzięki realizacji takiego scenariusza cały region wschodniej Wielkopolski zyskałby przewagę konkurencyjną a miasto Koło w konsekwencji niepowtarzalną szansę szybszego i efektywniejszego rozwoju. 

Na powrót ruchu pasażerskiego wyczekują od lat mieszkańcy gmin Dąbie, Olszówka, Babiak czy Wierzbinek. To dla nich realne szanse na ułatwienia w codziennym życiu. Dzięki właśnie takim udogodnieniom również i młodzież, która obecnie często na stałe opuszcza region wschodniej Wielkopolski w poszukiwaniu pracy, może znaleźć ją znacznie bliżej.

Projekt powstania kolejowego węzła pasażerskiego powstał z mojej inicjatywy i jest pozytywnie zaopiniowany przez Nowoczesną. Szczególne zainteresowanie tym projektem wykazali Robert Gajda oraz posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. W czwartek 27.09.2018 o godz 17 odbędzie się konferencja prasowa na której przedstawimy szczegóły. Zapraszamy wszystkich.

Materiał opracował kandydat do Sejmiku Wojewódzkiego Koalicji Obywatelskiej Andrzej Szurgot.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Słowa kluczowe:
Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treść w nim zawartą
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (20) Pokaż komentarze
R E K L A M A
kotleszka gym
R E K L A M A
tomasz nowak
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
 1. Transmisja na żywo w TV Trwam prosto z Koła

  19,543   6   Miasto Koło
 2. Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

  15,039   4   Zatrzymania
 3. Pożar BMW na autostradzie A2

  6,428   0   Pożary
 4. Walentynki u kolskich seniorów

  6,309   0   Miasto Koło
 5. Do patroli pieszych dołączył pies - Goran

  6,154   2   Inne
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
22 Luty
16:30

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Spotkanie z Bartłomiejem Grzanką
24 Luty
18:00

MDK w Kole
WIELKA SŁAWA TO ŻART.. - koncert
28 Luty
19:00

Kino MDK w Kole
W cyklu