R E K L A M A
sim
R E K L A M A
geberit dzial piecownia
Wiadomości Polityka Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot

Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot

03-10-2018 16:55 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 9,141 | Komentarzy: 20
Przez Koło przebiega linia kolejowa nr 3 z Frankfurtu n/Odrą do Warszawy. Dworzec kolejowy znajduje się w północnej części miasta, przy ulicy Kolejowej. Obecnie trwa przebudowa tej linii kolejowej. Wyremontowany kilka lat temu dworzec PKP zyska po remoncie tunel podziemny i nowe perony. W Kole zatrzymywały się dotąd tylko niektóre pociągi o charakterze ekspresowym w kierunku Poznania i Warszawy.
Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot
Foto:e-kolo.pl

Stawia to tą stację na równi ze stacją np. w Słupcy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zaledwie 6 kilometrów na wschód od Koła, w Barłogach, linię kolejową numer 3 przecina inna bardzo ważna droga kolejowa. Jest to linia nr 131, tzw. magistrala węglowa, łącząca Bydgoszcz z Karsznicami (Zduńska Wola). Linia ta powstała w 1933 roku i była jedną z największych inwestycji II RP. Przez ostatnie lata stan techniczny tej linii pogarszał się, co skutkowało zawieszeniem ruchu pasażerskiego. Sytuacja jednak uległa zasadniczej zmianie. Linię wyremontowano i dziś jest technicznie przygotowana do powrotu ruchu pasażerskiego. Koło z racji rangi miasta powiatowego oraz swej lokalizacji może zostać lokalnym węzłem pasażerskim, w którym krzyżowałyby się linie Poznań – Warszawa oraz Śląsk – Trójmiasto, m.in. za pośrednictwem kolei regionalnych z kierunków Bydgoszcz i Karsznice (Zduńska Wola).

Bez wątpienia na aktywizacji transportu kolejowego w tych obszarach, zyskałoby i Koło, i cały region wschodniej Wielkopolski. Przede wszystkimi nastąpiłby radykalny wzrost znaczenia stacji Koło, co w konsekwencji przełożyłoby się na wzrost ilości pasażerów. Miasto otrzymałoby nowe połączenia z Bydgoszczą, Inowrocławiem, Karsznicami, Poddębicami czy Toruniem. Jak powszechnie wiadomo łatwość komunikacji jest krwioobiegiem gospodarki i kołem zamachowych rozwoju usług wyższego rzędu. W konsekwencji uzyskuje się dla wielu mieszkańców regionu łatwiejszy dostęp do nowych rynków pracy czy też różnego rodzaju usług umiejscowionych w ośrodkach miejskich. 

Taki rozwój komunikacji dla mieszkańców regionu oznaczałby również ułatwienia w dojazdach do pracy w zakładach umiejscowionych w Kole. Tym samym byłby to także wyjściem na przeciw oczekiwaniom kolskich pracodawców, którzy już dziś borykają się z deficytem pracowników. Warto zauważyć, że gminy leżące wzdłuż linii 131 cechują się jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Szczególnie dotyczy to obszarów pogranicza województw Wielkopolskiego i Kujawsko – Pomorskiego( okolice Radziejowa mają jeden z najwyższych współczynników bezrobocia w Polsce)

Należy również przewidywać znaczące ułatwienia komunikacyjne dla studentów i uczniów, którzy tanio i szybko mogliby dojeżdżać do szkół, w tym wyższych, w Bydgoszczy i Toruniu. Nie trzeba by budować „grot solnych” bo można by korzystać z inhalacji w tężniach Inowrocławia. Tanie rodzinne wyjazdy na Starówkę Torunia , nic prostszego!

Aktywizacja transportu kolejowego w tych kierunkach wykorzystywałaby wreszcie znaczący potencjał obu linii kolejowych i ich strategiczne skrzyżowanie. Nie jest przesadą twierdzenie, że dzięki realizacji takiego scenariusza cały region wschodniej Wielkopolski zyskałby przewagę konkurencyjną a miasto Koło w konsekwencji niepowtarzalną szansę szybszego i efektywniejszego rozwoju. 

Na powrót ruchu pasażerskiego wyczekują od lat mieszkańcy gmin Dąbie, Olszówka, Babiak czy Wierzbinek. To dla nich realne szanse na ułatwienia w codziennym życiu. Dzięki właśnie takim udogodnieniom również i młodzież, która obecnie często na stałe opuszcza region wschodniej Wielkopolski w poszukiwaniu pracy, może znaleźć ją znacznie bliżej.

Projekt powstania kolejowego węzła pasażerskiego powstał z mojej inicjatywy i jest pozytywnie zaopiniowany przez Nowoczesną. Szczególne zainteresowanie tym projektem wykazali Robert Gajda oraz posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. W czwartek 27.09.2018 o godz 17 odbędzie się konferencja prasowa na której przedstawimy szczegóły. Zapraszamy wszystkich.

Materiał opracował kandydat do Sejmiku Wojewódzkiego Koalicji Obywatelskiej Andrzej Szurgot.

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Słowa kluczowe:
Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treść w nim zawartą
R E K L A M A
marek podnewsem
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (20)
Zbig 12-10-2018 17:43
W pełni i gorąco popieram ten pomysł. Jest naprawdę fantastyczny i oby mógł być zrealizowany. Tylko zazdrośnicy i nieudacznicy lub ludzie mściwi mogą mieć inne zdanie. Masz Pan mój głos.
| Zgłoś do usunięcia
anonim 06-10-2018 11:30
Nawet reklama kandydata linkuje do tego tekstu. Szkoda, że nikt z komitetu Totalnej Kompr... tzn. Opozycji nie zechciał się odnieść do mojego komentarza o zawieszeniu połączeń kolejowych na linii 131 właśnie z braku chęci finansowania przez marszałka województwa wielkopolskiego (przypadkowo będącego z PO).
| Zgłoś do usunięcia
jan bo 04-10-2018 07:07
Czyli są dwie linie kolejowe, które się przecinają i nikt nie wpadł jak dotąd aby je zagospodarować?
| Zgłoś do usunięcia
irena 04-10-2018 07:02
Z tego co zrozumiałem pomysł polega na wykorzystaniu istniejącej infrastruktury dwóch lini 131 i 3( obecnie w remoncie) kolejowych.! Nic budować nie trzeba no chyba można remontować poczekalnie dworcowe.
| Zgłoś do usunięcia
Tomi 04-10-2018 02:01
W ciągu ilu lat linia postanie???
| Zgłoś do usunięcia
kolo 03-10-2018 22:05
Szanowny panie. Panu bardziej niż Sejmik Wojewódzki potrzebna jest szkoła. Obca jest panu gramatyka i ortografia języka polskiego. Od radnych wymagana jest umiejętność posługiwania się językiem ojczystym. Rozumiem, że ma pan kontakt z sepleniącym kandydatem na burmistrza, ale to w żaden sposób nie usprawiedliwia pana nieuctwa.
| Zgłoś do usunięcia
Niki 03-10-2018 22:02
Jaki sens ma taka strategia obecnie? Obecnie ogromnym problemem jest transport na linii Koło-Poznań. Praktycznie nie da się pojechać zastępczą komunikacją do Konina i dalej pociągiem do Poznania. Tu jest problem do rozstrzygnięcia na tę chwilę. Proszę zobaczyć rozkład jazdy Kolei Wielkopolskich i zobaczyć trasy na linii Koło-Poznań. Lub najlepiej w ogóle przejechać się do Poznania i wrócić do Koła poprzez Koleje Wielkopolskie. Zobaczyć jak jest beznadziejna, długa i niekomfortowa podróż autobusem na linii Koło-Konin.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanka od urodzenia 03-10-2018 20:23
Ta Bydgoszcz, kiedyś był autobus do Bydgoszczy. Niestety w tamtą stronę nie pasuje a i powrót również nie. Były autobusy do Ustki, Wrocławia i sporo innych. By ł podstawiany zwykły pociąg do Wrocławia z Koła i ponoć nirrentoeny a w samym Kole wsiadalo sporo osób i zawsze pełny....Jeździłam nim to wiem. Może coś się zmieni ale toby ludzie musieli nimi jeździć ...I autobusami i pociągami...a tu coraz więcej samochodów osobowych.
| Zgłoś do usunięcia
hmmm 04-10-2018 07:54
A dlaczego coraz więcej samochodów? bo skoro brak połączeń to ludzie byli zmuszeni szukać własnych środków transportu. Jestem przekonany, że część z nich chcąc przyoszczędzić na paliwie zabrałaby się komunikacją publiczną (chyba, że jedzie więcej osób autem). Bilet autobusem do Bydgoszczy, jak jeszcze jeździł, kosztował 28 zł. Wątpię by za tyle paliwa tam dojechał. Wspomnieć o tym, jakie samochody osobowe stanowią obciążenie dla środowiska to chyba też warto.
nick 03-10-2018 19:34
Jak się cofnąć do "W czwartek 27.09.2018 o godz 17 odbędzie się konferencja prasowa na której przedstawimy szczegóły. Zapraszamy wszystkich. " ???
| Zgłoś do usunięcia
anonim 03-10-2018 19:24
Pomijam już te "Świnice Wardzkie" (przez DZ, a przecież T zamienia się na C: Warta-Warckie)... Ale skoro sejmik wojewódzki (koalicja PO-PSL) jest taki chętny na uruchomienie połączeń Inowrocław-Koło i Koło-Zduńska Wola Karsznice, to dlaczego likwidacja pociągów Inowrocław-Karsznice przez Babiak, Ponętów, Dąbie, została zawieszona, bo jak podawały media samorząd województwa wielkopolskiego nie chciał go współfinansować (pomimo 5 stacji na trasie, które są w powiecie konińskim i kolskim). Bajki opowiadacie w tym filmie, dlatego pewnie stracicie mandat do sejmiku kosztem PiS i w naszym okręgu PiS zdobędzie 3 mandaty, a PSL i SLD po jednym (w okręgu miasto Koło do rady powiatu będzie tak samo!). Taka moja opinia :)
| Zgłoś do usunięcia
anonim 03-10-2018 19:41
no ja wiem, Inowrocław Rębinek też jest na planszy - i co z tego, że stacja to Inowrocław Rąbinek, przecież dla @OPinia Opiną... ważniejsza historia niż prawda :) - a takie tłumaczenie to strzelanie w stopę i dziwicie się, że PiSowi rośnie
OPinia Opiną... 03-10-2018 19:37
Aaa życie, życiem. Wcześniej były Świnie, Śwince, Swence....... Świnice Wartckie, Świnice Wardzkie wystarczy poszukać w historii a nie tylko w Wikipedii.
Judex 03-10-2018 18:30
Ciekawe kiedy wybudują kosmodrom. CZARODZIEJE
| Zgłoś do usunięcia
irena 03-10-2018 18:28
Wreszcie jakiś plan działania a nie frazesy.Brawo Panie Andrzeju takiego Radnego w Sejmiku nam trzeba!
| Zgłoś do usunięcia
z Kola 03-10-2018 18:27
Nooo widzę, że w końcu ktoś ktoś ma pomysł na Koło. Ma wsparcie z Sejmiku i przyległych gmin. Nawet nie wiedziałem, że Andrzej jest "Dwójką" na liście koalicji do sejmiku. Wooow gościu z Koła. Nigdy nie wiedziałem na kogo zagłosować do Sejmiku - teraz już wiem.
| Zgłoś do usunięcia
hmmm 03-10-2018 18:13
Odkąd padły PKS Turek i zniknął autobus poranny bezpośredni do Bydgoszczy, dostanie się do niej (Bydgoszczy) komunikacją publiczną to droga przez mękę, autobus z Koła do Konina nie jest skomunikowany z autobusem z Konina do Bydgoszczy (dosłownie o 5 minut się spóźnia ten z Koła). Kto by się przejmował takim Kołem.
| Zgłoś do usunięcia
hmmm 03-10-2018 18:08
Ten artykuł jestr odpowiedzią na moje myśli z ostatnich dni. Serio pomyślałem, że jeśli komuś udałoby się połączyć Koło z Bydgoszczą to ja głosuję za tym kimś. I oto proszę - ten artykuł!
| Zgłoś do usunięcia
lokals 03-10-2018 18:34
NO widzisz zdarzają się.. Tylko trzeba zagłosować.
Krzysztof Miękciel 03-10-2018 18:26
CUD :)
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
kmk
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
28 Gru.
19:00

Miejski Dom Kultury,ul.Słowackiego5, Koło
W cyklu