R E K L A M A
ren
R E K L A M A
Artbud
Wiadomości Polityka

Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot

03-10-2018 16:55 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 9,670 | Komentarzy: 20
Przez Koło przebiega linia kolejowa nr 3 z Frankfurtu n/Odrą do Warszawy. Dworzec kolejowy znajduje się w północnej części miasta, przy ulicy Kolejowej. Obecnie trwa przebudowa tej linii kolejowej. Wyremontowany kilka lat temu dworzec PKP zyska po remoncie tunel podziemny i nowe perony. W Kole zatrzymywały się dotąd tylko niektóre pociągi o charakterze ekspresowym w kierunku Poznania i Warszawy.
Podnieśmy rangę Koła- Andrzej Szurgot
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A
hydra

Stawia to tą stację na równi ze stacją np. w Słupcy. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że zaledwie 6 kilometrów na wschód od Koła, w Barłogach, linię kolejową numer 3 przecina inna bardzo ważna droga kolejowa. Jest to linia nr 131, tzw. magistrala węglowa, łącząca Bydgoszcz z Karsznicami (Zduńska Wola). Linia ta powstała w 1933 roku i była jedną z największych inwestycji II RP. Przez ostatnie lata stan techniczny tej linii pogarszał się, co skutkowało zawieszeniem ruchu pasażerskiego. Sytuacja jednak uległa zasadniczej zmianie. Linię wyremontowano i dziś jest technicznie przygotowana do powrotu ruchu pasażerskiego. Koło z racji rangi miasta powiatowego oraz swej lokalizacji może zostać lokalnym węzłem pasażerskim, w którym krzyżowałyby się linie Poznań – Warszawa oraz Śląsk – Trójmiasto, m.in. za pośrednictwem kolei regionalnych z kierunków Bydgoszcz i Karsznice (Zduńska Wola).

Bez wątpienia na aktywizacji transportu kolejowego w tych obszarach, zyskałoby i Koło, i cały region wschodniej Wielkopolski. Przede wszystkimi nastąpiłby radykalny wzrost znaczenia stacji Koło, co w konsekwencji przełożyłoby się na wzrost ilości pasażerów. Miasto otrzymałoby nowe połączenia z Bydgoszczą, Inowrocławiem, Karsznicami, Poddębicami czy Toruniem. Jak powszechnie wiadomo łatwość komunikacji jest krwioobiegiem gospodarki i kołem zamachowych rozwoju usług wyższego rzędu. W konsekwencji uzyskuje się dla wielu mieszkańców regionu łatwiejszy dostęp do nowych rynków pracy czy też różnego rodzaju usług umiejscowionych w ośrodkach miejskich. 

Taki rozwój komunikacji dla mieszkańców regionu oznaczałby również ułatwienia w dojazdach do pracy w zakładach umiejscowionych w Kole. Tym samym byłby to także wyjściem na przeciw oczekiwaniom kolskich pracodawców, którzy już dziś borykają się z deficytem pracowników. Warto zauważyć, że gminy leżące wzdłuż linii 131 cechują się jednym z najwyższych wskaźników bezrobocia w Polsce. Szczególnie dotyczy to obszarów pogranicza województw Wielkopolskiego i Kujawsko – Pomorskiego( okolice Radziejowa mają jeden z najwyższych współczynników bezrobocia w Polsce)

Należy również przewidywać znaczące ułatwienia komunikacyjne dla studentów i uczniów, którzy tanio i szybko mogliby dojeżdżać do szkół, w tym wyższych, w Bydgoszczy i Toruniu. Nie trzeba by budować „grot solnych” bo można by korzystać z inhalacji w tężniach Inowrocławia. Tanie rodzinne wyjazdy na Starówkę Torunia , nic prostszego!

Aktywizacja transportu kolejowego w tych kierunkach wykorzystywałaby wreszcie znaczący potencjał obu linii kolejowych i ich strategiczne skrzyżowanie. Nie jest przesadą twierdzenie, że dzięki realizacji takiego scenariusza cały region wschodniej Wielkopolski zyskałby przewagę konkurencyjną a miasto Koło w konsekwencji niepowtarzalną szansę szybszego i efektywniejszego rozwoju. 

Na powrót ruchu pasażerskiego wyczekują od lat mieszkańcy gmin Dąbie, Olszówka, Babiak czy Wierzbinek. To dla nich realne szanse na ułatwienia w codziennym życiu. Dzięki właśnie takim udogodnieniom również i młodzież, która obecnie często na stałe opuszcza region wschodniej Wielkopolski w poszukiwaniu pracy, może znaleźć ją znacznie bliżej.

Projekt powstania kolejowego węzła pasażerskiego powstał z mojej inicjatywy i jest pozytywnie zaopiniowany przez Nowoczesną. Szczególne zainteresowanie tym projektem wykazali Robert Gajda oraz posłanka Nowoczesnej Paulina Hennig-Kloska. W czwartek 27.09.2018 o godz 17 odbędzie się konferencja prasowa na której przedstawimy szczegóły. Zapraszamy wszystkich.

Materiał opracował kandydat do Sejmiku Wojewódzkiego Koalicji Obywatelskiej Andrzej Szurgot.

 Słowa kluczowe:

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treść w nim zawartą
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (20) Pokaż komentarze
R E K L A M A
kotleszka gym
R E K L A M A
tomasz
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
pizzeria fabrico
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
R E K L A M A
Jarek Kozlarek