sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Kultura i rozrywka Spotkanie z Marią Czubaszek

Spotkanie z Marią Czubaszek

27-10-2010 08:07 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 11,097 | Komentarzy: 4
Spotkanie z Marią Czubaszek
Foto:
zacisze
Maria Czubaszek (właściwie Alicja Bacz, nazwisko Czubaszek zachowała po swoim pierwszym mężu) studiowała na Wydziale Dziennikarstwa oraz Wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Jest autorką książek: "1980 Na wyspach Hula-Gula" i "Dziewczyny na ścianę i na życie", sztuk: "Kwadrat", "Roxy", "Włącz kolor", "Żona pana ministra", "Przepraszam czy tu straszy". Związana z radiem. W 1960 r. rozpoczęła współpracę z Programem I Polskiego Radia z audycją "Radio-Reklama". Debiutowała tam jako autorka tekstów reklamowych sloganem "Jeśli chcesz mieć radio, to sobie kup". W 1966 r. pojawiła się w Programie III PR.
Jest autorką tekstów satyrycznych, pisanych dla znanych aktorów, a prezentowanych w radiowej Trójce. Słuchowiska emitowano w programie "Ilustrowany Tygodnik Rozrywkowy", "Ilustrowany Magazyn Autorów" oraz "Powtórka z rozrywki". Najważniejsze to: "Dym z papierosa", "Małgorzaty jego życia", " Serwus, jestem nerwus".

W 1980 roku ukazał się zbiór jej tekstów pisanych dla radia, telewizji i "Szpilek" pod tytułem "Na wyspach Hula-Gula". Jest też autorką tekstów piosenek. Pierwszy - "Kochać można byle jak" - napisała do muzyki męża - Wojciecha Karolaka. Pisała też do muzyki m.in.: Andrzeja Dąbrowskiego, Janusza Komana, Henryka Majewskiego, Jacka Malinowskiego, Jerzego Miliana, Zbigniewa Namysłowskiego, Ryszarda Poznakowskiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Piosenki z jej tekstami można usłyszeć w wykonaniu: Alibabek, Ewy Bem, Katarzyny Cerekwickiej, Andrzeja Dąbrowskego, Renaty Kretówny, Ewy Kuklińskiej, Grażyny Łobaszewskiej, Grzegorza Markowskiego, Krystyny Prońko, Ryszarda
Rynkowskiego, Trubadurów, zespołu VOX. Spod jej pióra wyszły: "Bądź mężczyzną", "Długo i szczęśliwie", "Każdy as bierze raz", "Kochać można byle jak", "Krótki metraż", "Miłość jest jak niedziela", "Odkładana miłość", "Rycz, mała, rycz", "Tak mało chcę", "Tico-Tico", "Tylko dni", "Wyszłam za mąż - zaraz wracam".

Maria Czubaszek tworzyła dla telewizji. Napisała dialogi do filmów: "Filip z konopi" i "Murmurando". Scenariusz - do serialu "Lot 001" . Współtworzyła scenariusze do seriali: "Psie serce" i "Na Wspólnej" oraz "BrzydUla". W latach 2005 - 2010 była członkiem redakcji programu "HBO na stojaka" nadawanego w telewizji HBO.

W 2007 roku wystąpiła w specjalnym wydaniu programu "Szkło kontaktowe- Sylwester ze Szkłem Kontaktowym". W 2009 roku była gościem programu Kuby Wojewódzkiego. Od 2010 występuje w improwizowanym serialu "Spadkobiercy" jako babcia Maggie Mekintosz Owens.

Od 2008 prowadzi program internetowy "Magia Magla" - przegląd prasy kolorowej w portalu kultura.wp.pl. W 2009 z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego odebrała Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". 21 października br . ta niezwykła osobowość gościła w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole. Licznych słuchaczy oczarowała humorem, niezwykłą energią i rzadko spotykanym dystansem do siebie. Wspaniale komentowała naszą rzeczywistość, mechanizmy show-biznesu.

Źródło: A. Pietruszka – PiMBP w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (4)
~balamuts 28-12-2010 18:56
Hack again?!
| Zgłoś do usunięcia
~max 06-11-2010 10:09
kce czarowac
| Zgłoś do usunięcia
~kaja 28-10-2010 12:07
Popieram przedmówcę... Szkoda, że człowiek nic wcześniej nie wiedział :-( Może o to chodziło... by zbyt wiele osób nie przyszło...
| Zgłoś do usunięcia
~zainteresowany 27-10-2010 13:45
Bardzo fajnie, ze takie osobistości przyjeżdżają do Koła-tylko czemu o tym nie wiadomo, żadnej akcji informacyjnej, no chyba, że wstęp był dla wybrańców i wtajemniczonych:(
| Zgłoś do usunięcia