(1)
Częściowe zachmurzenie 9
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Jacek Nowaczyk o zanieczyszczonym powietrzu

Autor: PiMBP w Kole 21 Marzec 2019 przeczytasz w ok. 3 min.
Jacek Nowaczyk o zanieczyszczonym powietrzu
© PiMBP w Kole
(1) | Czytano:
4,430 razy | przeczytasz w ok. 3 min.
Uczestnicy spotkania z Jackiem Nowaczykiem w PiMBP w Kole

W Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, odbyło się spotkanie z Jackiem Nowaczykiem, Naczelnikiem Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Kole, na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie. Na widowni gościli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Kole, podopieczni Pań - Izabeli Szydłowskiej i Agaty Szypulskiej.

R E K L A M A
1
Czytano:
4,430 razy
Udostępnij

Podczas obszernej i niezwykle merytorycznej prezentacji uczniowie dowiedzieli się,  że każdego roku około 45 tys. Polaków umiera przedwcześnie z powodu narażenia na zanieczyszczone powietrze. Jakość powietrza w Wielkopolsce jest niezadowalająca zwłaszcza w sezonie grzewczym, w którym emisja najgroźniejszych dla zdrowia zanieczyszczeń znaczenie przekracza dopuszczalne wartości. Główne zanieczyszczenia powietrza i ich źródła to: pyły zawieszone, emisja pyłów PM 10 z domowych urządzeń grzewczych różnego typu.

Wpływ głównych  zanieczyszczeń na zdrowie to:  podrażnienie dróg oddechowych i niewydolność oddechowa, choroba niedokrwienia serca, uszkodzenie i starzenie się układu nerwowego, choroby układu kostnego, problemy z płodnością i  upośledzenie rozwoju płodu, nowotwory płuc, spadek odporności, astma,  niedotlenienie tkanek, podatność na alergeny, śmierć z powodu uduszenia. Skutkami zdrowotnymi i chorobami powodowanymi zanieczyszczonym powietrzem są: problemy z pamięcią i koncentracją, stany depresyjne, przyspieszone starzenie, udar i wylew mózgu, zawał serca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna, choroba zakrzepowo-zatorowa,  podrażnienia górnych dróg oddechowych, infekcje dróg oddechowych, zaostrzenie astmy, niepłodność, ryzyko poronienia, wady rozwojowe płodu.

Uczniowie dowiedzieli się,  że oni także  mogą mieć wpływ na jakość powietrza: nie paląc śmieci, stosując niskoemisyjne źródła energii grzewczej, wybierając spacer lub jazdę na rowerze, uprawiając w domu i na balkonie rośliny, oszczędzając energię w domu.

Młodzież poznała sześć sposobów ochrony przed zanieczyszczeniami powietrza: sprawdzanie jakość powietrza na stronie internetowej Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (www.poznan.wios.gov.pl), unikanie spacerów i uprawiania sportu przy ruchliwych ulicach, planowanie czasu wolnego tak, by spędzać go poza miastem, na łonie natury, zachęcanie do oddychania przez nos (to naturalny filtr powietrza), dbanie o odpowiednią dietę, bogatą w kwasy omega-3, witaminy C i A, ochronę przed szkodliwym działaniem zanieczyszczeń obecnych w powietrzu, ograniczanie czasu spędzanego na zewnątrz i nie wietrzenie domu w dni, w których stężenie zanieczyszczeń powietrza przekracza normę.

Uczniowie zapoznali się też z poradnikiem antysmogowym, który wyjaśnia co to jest smog, niska emisja, emisja liniowa, co wdychamy,  jakie są główne zanieczyszczenia powietrza oraz  uchwały antysmogowe? Dowiedzieli się, że nie wolno spalać: miału najgorszej jakości, flotu, węgla brunatnego, wilgotnego drewna; jakie urządzenia grzewcze dopuszczane są do stosowania;  o kontroli przestrzegania uchwał antysmogowych;  jakie dokumenty należy przedstawić w czasie kontroli, jakie obowiązują kary za naruszanie przepisów.  Poznali  preferowane systemy ogrzewania i wytwarzania ciepłej wody użytkowej, właściwą obsługę instalacji grzewczej, szczególnie opartej o paliwo stałe.

R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
man · 21 Marzec 2019
panie Nowaczyk dlaczego przez centrum koł tj ul.3-go maja jezdza samochody ciezarowe tiry jak pan dba o zdrowie mieszkancow tej ulicy
Miasto Koło
Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte
15 minuty temu 202

Prace ziemne przy budowie północnej obwodnicy miasta Koła rozpoczęte

Miasto Koło
Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy
35 minuty temu 476

Tężnia solankowa w Kole już otwarta. Korzystają szczególnie seniorzy

Dawno temu
Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii
2 godziny temu 245

Do czego prowadzi mowa nienawiści . Profilaktyka połączona z ciekawą lekcją historii

Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
2 godziny temu 430

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
3 godziny temu 197

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
3 godziny temu 308

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

R E K L A M A