R E K L A M A
ren
R E K L A M A
SLF
Wiadomości Biblioteka

Ogrody Kaligrafii w PiMBP w Kole

05-04-2019 13:13 | Źródło: PiMBP w Kole | Wyświetleń artykułu: 1,995 | Komentarzy: 0
W Czytelni Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, w pierwszy czwartek kwietnia (04.04.), odbyły się warsztaty kaligraficzne, podczas których przyjrzano się narzędziom, nauczono się przygotowywać je do używania, wypróbowano obsadki ze stalówkami, tusze i atramenty na kartkach papieru. Zaznajomiono się z alfabetem stylu pisma zwanego uncjałą. Opanowywano pisanie kolejnych grup liter, zaczęto pisać wyrazy i zdania.
Ogrody Kaligrafii w PiMBP w Kole
Foto:PiMBP w Kole | Uczestnicy warsztaów kaligrafii z Barbarą Wilińską.

Każdy z uczestników pracował we własnym tempie, przy wsparciu i wskazówkach prowadzącej.

Uczestnicy otrzymali materiały edukacyjne (wzory pisma, ćwiczenia), dowiedzieli się też, jak samodzielnie rozwijać zainteresowanie kaligrafią i malowaniem, korzystając z dostępnych materiałów, narzędzi i wydawnictw.

Warsztaty przeprowadzono w: g. 12:00-15:00 – dla młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole, oraz 16:30-20:30 – dla dorosłych czytelników.

Zajęcia,  z dziesięcioosobowymi grupami,  prowadziła wspaniała – Barbara Wilińska. Kaligraf, śpiewaczka, trenerka głosu, multiinstrumentalistka (lira korbowa, suka, dulcymer, kankles, tambura). W swoich działaniach łącząca działalność muzyczną i plastyczną. Z jednej strony zajmująca się archaicznymi technikami śpiewu, polskimi i słowiańskimi pieśniami tradycyjnymi oraz improwizacją głosem, z drugiej kaligrafią, tworzeniem obiektów (np. lalek artystycznych) i malowaniem obrazów. Swoje umiejętności i zainteresowania wykorzystująca w pracy edukacyjnej i artystycznej poprzez udział w projektach indywidualnych i grupowych, prowadzenie regularnych i okazjonalnych warsztatów wokalnych i kaligraficznych, wystawy indywidualne i zbiorowe oraz prowadzenie zespołów śpiewu tradycyjnego. Laureatka m.in. III Festiwalu Piosenki Słowiańskiej w Poznaniu w 2007 r., 45 Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu w 2011 r., konkursu „Stara Tradycja” w 2012 r. Jej wystawy indywidualne można było obejrzeć w: 2011, 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018 r.

Organizatorzy i uczestnicy warsztatów pozostają pod wrażeniem Barbary Wilińskiej – nie tylko jej talentu, umiejętności i profesjonalizmu, ale i pozytywnej, ciepłej aury, którą wokół siebie roztacza.

Materiał naszej telewizji

 Dożynki Gminy Osiek Mały. Cezary Pazura i MIG 


Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
Kontakt z autorem: a.pietruszka@biblioteka-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze