sim
kol-net
Wiadomości Miasto Koło Bezpieczny sylwester

Bezpieczny sylwester

29-12-2010 09:41 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,605 | Komentarzy: 0
Bezpieczny sylwester
Foto:
zacisze
Dzisiaj sylwester, który jak wiemy zawsze witany jest w sposób szczególny. Bez względu na rodzaj imprezy jaka się odbywa o północy niebo rozbłyska tysiącami kolorowych fajerwerków. Policjanci jak co roku apelują o rozwagę przy stosowaniu środków pirotechnicznych.
W ostatnich tygodniach mundurowi z kolskiej jednostki skontrolowali kilkanaście miejsc handlu petardami. Dodatkowo proponujemy Państwu kilka informacji, którą pozwolą uniknąć zagrożeń.

Fajerwerki starajmy się kupować w sklepach, które maja odpowiednie zezwolenia. Nabywanie tego rodzaju towarów na bazarach nie zawsze daje nam gwarancje że były prawidłowo przechowywane, mogą być zawilgocone a to stwarza dodatkowe zagrożenie.
Petardy kupowane w sklepach powinny posiadać instrukcje obsługi w języku polskim z którą należy się zapoznać.

Zapalaniem i obsługą fajerwerków winny zajmować się wyłącznie osoby dorosłe. Dzieci w tym czasie powinny być w bezpiecznej odległości. Nie dopuszczalne jest aby podpalać petardy, które trzymane są w dłoniach, to najbliższy krok do nieszczęścia.

Miejsce, w którym podpalamy fajerwerki nie powinno znajdować w bezpośrednim sąsiedztwie skupisk ludzi, domu czy samochodu. Kije przymocowane do rac wbijamy w śnieg, umieszczamy w pustych butelkach lub innych pojemnikach i dopiero wówczas podpalamy lont.

Duża część niebezpiecznych wypadków związanych z nieostrożnym obchodzeniem się z fajerwerkami spowodowana jest przez osoby nietrzeźwe. Alkohol i pirotechnika to chyba najbardziej wybuchowa mieszanka.

W przypadku kiedy zapalony lont lub draska nie spowodowały zapłonu czy wybuchu środka pirotechnicznego należy odczekać co najmniej 5 minut a dopiero wówczas ostrożnie zbliżyć się do niewypału. Taki fajerwerk nie nadaje się już do użytku.

Pamiętajmy, że każda nawet najmniejsza petarda jest niebezpieczna dla naszego zdrowia i życia jeśli nie obchodzimy się z nią umiejętnie. Dlatego czasami lepiej zrezygnować z noworocznych fajerwerków i podziwiać ich efekty w wykonaniu osób doświadczonych.

W imieniu Komendy Kolskiej Jednostki Policji życzymy Państwu wielu niezapomnianych sylwestrowo - noworocznych wrażeń z dużą dozą bezpieczeństwa.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!