sim
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Rok 2010 w mieście Kole

Rok 2010 w mieście Kole

01-01-2011 16:13 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 14,800 | Komentarzy: 7
Jubiler Euro Koło
Rok 2010 w mieście Kole
Foto:
Za nami rok 2010. Dla miasta Koła to rok wielu inwestycji, chociażby rozpoczęcie długo oczekiwanej budowy krytej pływalni. W 2010 roku nie zabrakło również chwil grozy. Obawy mieszkańców szczególnie osiedla Przedmieście Kaliskie oraz Stary Rynek wzbudzał stan rzeki Warty w Kole i stan wałów przeciwpowodziowych.
Postanowiliśmy dla Państwa w skrócie zaprezentować 10 według nas najważniejszych wydarzeń jakie miały miejsce w mieście Kole w 2010 roku. Zapraszamy jednocześnie do wyrażenia własnej opinii na temat 2010 roku. Oto one:

Rozpoczęcie budowy basenu
W dniu 12 sierpnia 2010 Burmistrz Miasta Koła podpisał umowę na budowę krytej pływalni w Kole z Dyrektorem Projektów Przedsiębiorstwa Jedynka Budownictwo sp. z o. o. Szczepanem Kowalskim będącym przedstawicielem wykonawcy tej inwestycji wyłonionego w drodze przetargu – Konsorcjum Jedynka Budownictwo Sp. z o. o. z Poznania oraz PUHP Maxi-Star Konstruktor ZPCh z Obornik. Całość kosztów budowy miejskiej krytej pływalni w Kole wynosi 16 895 767, 84 zł. Zakończenie budowy przewidywane jest na rok 2011.


Wielka powódź i obrona wałów w mieście
20 maja 2010 roku Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu poinformował, że zgodnie ze stanem na godzinę 6.00 rzeka Warta w Kole przekroczyła stan alarmowy.
Najwięcej pracy przy umacnianiu wałów odbywało się na ulicy Zamkowej, gdzie zauważono niewielki przeciek na przeciwnej stronie Zalewu, który po wrzuceniu kilkunastu worków został zlikwidowany. Na pomoc naszym mieszkańcom przybyli nawet strażacy z Kaleni Małej z gminy Chodów. Gdy przywieziono wywrotkę piasku wszyscy mieszkańcy i strażacy wzięli się do roboty. Zarówno mężczyźni jak i kobiety, a nawet dzieci - wszyscy pomagali przy sypaniu piasku. Na szczęście to wydarzenie nie miało przykrych dla miasta Koła skutków.


Rozpoczęcie remontu kolskiego dworca PKP
Na początku grudnia 2010 roku ruszył remont kolskiego dworca. Modernizacja dworca obejmie roboty rozbiórkowe i demontażowe, roboty renowacyjne i konserwatorskie elementów zabytkowych. Dla zwiększenia bezpieczeństwa podróżnych zainstalowany będzie monitoring. Zlikwidowane zostaną bariery architektoniczne, dzięki czemu dworzec będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Zakończenie robót określono na 31 sierpnia 2011 r. Na dworzec PKP planuje się również przenieść kolska bibliotekę.


Uruchomienie kolejnych parkomatów
W dniu 20 lipca 2010r. w Kole pojawiło się kolejnych 10 szt. parkomatów. Od tego dnia za parkowanie na ulicy Toruńskiej, Zielonej, Wojciechowskiego i Niezłomnych w Kole trzeba uiszczać opłatę parkingową.


Budowa kolejnego ronda
Podczas konferencji prasowej starosty kolskiego Wieńczysława Oblizajka, która odbyła się w dniu 8 lipca 2010r. dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Kole pan Grzegorz Kujawa, poinformował, że jeszcze w miesiącu lipcu rozpocznie się ważna dla miasta Koła inwestycja jaką jest budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza – Słowackiego – Freudenreicha. Inwestycja zakończona została w listopadzie 2010r.


Budowa hali sportowej przy Liceum Ekonomicznym
Od sierpnia 2010 roku mieszkańcy Koła mogą obserwować trwającą budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ekonomiczno-Administracyjnych w Kole. Wartość inwestycji sięga prawie 3 mln zł, a wykonawcą jest Zakład Budowlany BUD-BET Hieronim Moczydłowski Szadów Pański, Turek.
Cały budynek wolnostojący będzie wykonany w technologii tradycyjnej. W przyszłości planowane jest połączenie sali gimnastycznej z istniejącym budynkiem szkolnym łącznikiem naziemnym na poziomie I piętra.
Główną częścią obiektu będzie sala gimnastyczna o wymiarach osiowych 28,06 m na 18,54 m oraz wysokości od posadzki do spodu dźwigarów dachowych 7,20 m. powierzchnia użytkowa budynku to 1142,83 m2. Ponadto wokół sali wykonane będą place, chodniki, parkingi, ogrodzenie.


Występ zespołu Kombii z okazji Dni Miasta Koła i Powiatu Kolskiego
Ostatecznie z powodu sytuacji powodziowej na 6 sierpnia 2010 r. zostały przeniesione uroczystości Dni Powiatu i Miasta Koła. Impreza odbyła się pod hasłem "Koncert zespołu KOMBII dla mieszkańców powiatu kolskiego i miasta Koła". Na koncert przybyły tłumy mieszkańców Koła i okolic i była to największa impreza muzyczna w 2010 roku w Kole.


Kolskie uroczystości upamiętniające zmarłych w tragedii pod Smoleńskiem
10 kwietnia 2010 r. polski samolot rozbił się pod Smoleńskiem zahaczając o drzewa podczas lądowania. W katastrofie zginęły najważniejsze osoby w państwie z Prezydentem RP Lechem Kaczyńskim na czele. W mieście odbyło się wiele uroczystości upamiętniające ofiary tej tragicznej katastrofy.


Budowa dwóch boisk typu Orlik2012
Po zakończeniu budowy na stadionie sportowym Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kole przy ul. Sportowej wielofunkcyjnego ogólnodostępnego kompleksu sportowego realizowanego w programie „Moje boisko – Orlik 2012” w 2010 roku w Kole rozpoczęto budowę dwóch kolejnych. Drugi „orlik” realizowany przez kolskie starostwo powstał przy Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole natomiast trzeci jest ciągle w budowie, a jego lokalizacja to plac przy ul. Dąbrowskiego.


Powstanie pierwszego portalu w mieście
12 stycznia 2010 roku oficjalnie ruszył pierwszy w mieście Kole portal informacyjno ogłoszeniowy e-kolo.pl.
Zaufanie jakim nas Państwo obdarzyliście sprawiło, że w naszych głowach rodzi się wiele nowych i mamy nadzieję atrakcyjnych pomysłów. Mamy nadzieję, że z dnia na dzień liczba informacji dotyczących naszego regionu będzie się zwiększała – a Państwo znajdą na naszej stronie wszystkie niezbędne informacje i będą na bieżąco z wydarzeniami, które mają miejsce w powiecie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (7)
~liskaere 29-02-2012 02:17
Ěŕăŕçčí îáóâč: ęóďčňü âĺńĺííţţ ćĺíńęóţ îáóâü Liska (Ëčńęŕ), îáóâü ćĺíńęŕ˙ carlo pazolini Liska (Ëčńęŕ), ćĺíńęŕ˙ îáóâü ęĺäű Liska (Ëčńęŕ), ćĺíńęŕ˙ îáóâü âĺńíŕ ëĺňî Liska (Ëčńęŕ), ěčđ ćĺíńęîé îáóâč Liska (Ëčńęŕ).
| Zgłoś do usunięcia
~lerafuxee 09-02-2012 00:32
Ěŕăŕçčí îáóâč: ęđŕńčâŕ˙ ćĺíńęŕ˙ îáóâü ôîňî Liska (Ëčńęŕ), đĺçčíîâŕ˙ îáóâü ćĺíńęŕ˙ ěîäĺëüíŕ˙ Liska (Ëčńęŕ), ćĺíńęŕ˙ îáóâü â ńňčëĺ ěčëčňŕđč Liska (Ëčńęŕ), ćĺíńęŕ˙ îáóâü 2011 ăîäŕ Liska (Ëčńęŕ), ćĺíńęŕ˙ îáóâü ňĺíäĺíöčč Liska (Ëčńęŕ).
| Zgłoś do usunięcia
~mieszkaniec osiedla nagórna 09-01-2011 14:45
Myślę, że będę przedstawicielem wielu zainteresowanych tematem, mianowicie ronda na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła z wyjazdową z osiedla Nagórna. To skrzyżowanie jest bardzo niebezpieczne, szczególnie rano przed godziną 7, ale też po 15tej skręt w lewo graniczy z cudem ! Proszę naszych radnych - zajmijcie się tym, tam jest dużo miejsca, niech nie będzie ono takie małe jak inne ronda w Kole !
| Zgłoś do usunięcia
~życzliwy 02-01-2011 22:33
Ogólnie coś tam się dzieje w tym Kole,ale planowane preniesienie biblioteki do budynku dworca PKP jest "plamą"roku.Jeśli decydenci myśla,że w oczekiwaniu na pociągi podróżni oddadzą się lekturze to nie wróżę wzrostu czytelnictwa w naszym mieście.Zabranie książnicy z centrum miasta na jego obrzeża jest niewypałem roku.Nie tłumaczą tego nawet pozyskane pieniądze.Pozdrawiam.
| Zgłoś do usunięcia
~White Legion 02-01-2011 20:17
Według mojej opinii budowę basenu będę mógł ocenić dopiero jak basen bedzie wybudowany, dlatego że już jeden basen był rozpoczęty i wszyscy wiemy jak to się skończyło.mam obawy czy budowa sie nie opóżni z powodu braku kasy i jestem ciekaw jak rozwiązanie zostanie problem żeby zostały zapewnione parkingi oraz drogi dojazdowe. Co do PKP to żadne prace do dnia dzisiejszego nie zostały rozpoczęte poza rozłożeniem płotów itp ale myślę że w tym wypadku wybór mniejszego zła czyli biblioteka na PKP była konieczna bo dworzec stał sie jednym syfem. Parkomaty no jak w każdym mieście powinny być u nas niestety założone za łapczywie na za dużym jak na Koło terenie. Wały przeciw powodziowe nic się znimi nie robiło od 1997 roku wiec co się dziwić???? Ronda, orliki, sale gimanstyczne jak najbardziej na plus, naszemu miastu potrzebne są takie inwestycje. Pozdrawiam
| Zgłoś do usunięcia
~Rycho 02-01-2011 18:59
Jeżeli uruchomienie parkomatów jest jednym z najważniejszych wydarzeń 2010 roku to ja pier.... - muszę się wyprowadzić z koła.Wstyd pisać koło małą literą ale rada Miejskich osł.. na więcej nie zasługuje
| Zgłoś do usunięcia
~sanczo pansa 01-01-2011 23:24
,,Na początku grudnia 2010 roku ruszył remont kolskiego dworca''. O wybaczcie, ale tam nic sie nie dzieje, tylko sciana jakas i koniec.
| Zgłoś do usunięcia