(2)
Częściowe zachmurzenie 6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Zafascynowana „kolską marynistką”

Autor: 09 Luty 2010 przeczytasz w ok. 4 min.
Zafascynowana „kolską marynistką”
©
(2) | Czytano:
7,603 razy | przeczytasz w ok. 4 min.

Pod koniec ubiegłego roku ukazała się nowa książka „Kolska pisarka”. Twórczość Stanisławy Fleszarowej – Muskat”. Autorką tego biograficznego opracowania jest z pochodzenia kłodawianka Mariola Paulina Stołek – Nawrocka, aktualnie prowadząca multimedialną bibliotekę w jednym z warszawskich liceów. Książka ta powstała na bazie pracy magisterskiej autorki, absolwentki Filologii Polskiej Uniwersytetu Łódzkiego. Książka zawiera wiele nieznanych dotychczas faktów i ciekawostek z życia i dorobku pisarskiego „kolskiej marynistki”.

R E K L A M A
2
Czytano:
7,603 razy
Udostępnij
Autorka, podobnie jak jej główna postać opisana w książce, rodzinnie związana jest z Kołem i jego okolicami. Urodziła się w 1976 roku w Kole. Dzieciństwo i lata szkolne spędziła w Kłodawie, gdzie mieszkała do 2003 roku. Od najmłodszych lat interesowała się literaturą. W dzieciństwie pasją czytania zaraziła ją mama Kazimiera, z zawodu pielęgniarka. Zainteresowanie czytelnictwem pogłębiła polonistka kłodawskiego liceum Krystyna Świetlik. Pani Mariola każdą wolną chwilę poświęca czytaniu. By być bliżej źródeł swoich zainteresowań w 1995 roku zatrudniła się w bibliotece publicznej nad Rgilewką, gdzie do 2003 roku prowadziła filię nr 1, mieszczącą się na Osiedlu Górniczym. W 1997 roku rozpoczęła studia na filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku bibliotekoznawstwa i informacji naukowej ze specjalizacją pedagogiczną.
Stanęła przed koniecznością napisania pracy magisterskiej. – Typowym przykładem literatury popularnej na gruncie polskim są powieści Stanisławy Fleszarowej - Muskat. Problem różnorodności tej twórczości oraz jej społeczny odbiór zainteresowały mnie jako nauczyciela - bibliotekarza. Dodatkowo zainteresowanie zwiększył fakt, że pisarka ta związana była z Kołem, stolicą powiatu, do którego należy moja rodzinna Kłodawa. Celem pracy było przedstawienie dorobku pisarskiego mojej bohaterski procesów jego społecznego odbioru - wyjaśnia autorka we wstępie swojego opracowania, który przybrał tytuł: „Kolska pisarka. Twórczość Stanisławy Fleszarowej-Muskat jako przykład literatury popularnej. Odbiór społeczny. Pamięć o pisarce”.
Rozpoczął się mozolny etap poszukiwania materiału badawczego. Były wizyty w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kole, nawiązanie kontaktów z jednym z wydawnictw gdańskich, publikującym utwory kolskiej pisarki oraz „odkrycia” ciekawych informacji w Bibliotece Gdańskiej PAN. W tej placówce znajduje się bowiem cała spuścizna literacka, podarowana przez męża zmarłej pisarki, uporządkowana i znajdująca się pod opieką Krystyny Świerkosz. - Ostatnim krokiem moich poszukiwań były spotkania z ówczesną dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Kole Haliną Grabowską, której poświęcony dla mnie czas okazał się źródłem ciekawych wiadomości dotyczących twórczości i życia Fleszarowej - Muskat, a także kultywowanej w Kole pamięci zmarłej pisarki - wspomina pani Mariola. Warto przypomnieć, że to właśnie Halina Grabowska jest autorką określenia „kolska marynistka”.
Książkę Stołek - Nawrockiej otwiera, poza wstępem, szkic literatury popularnej i na jej tle osoba kolskiej pisarki. W obszernym, drugim rozdziale autorka omówiła bogatą twórczość swojej bohaterki wraz z opisem wydań poszczególnych utworów. Z opiniami krytyków literackich i czytelników oraz otrzymanymi nagrodami czytelnicy mogą zapoznać się w rozdziale trzecim. Natomiast czwarty rozdział zawiera charakterystykę spuścizny Literatki, znajdującej się w Bibliotece Gdańskiej PAN oraz informacje na temat kultywowania w Kole pamięci o Pisarce. Autorka zauważa, że w swej twórczości jej bohaterka nie zapomniała o mieście swojego dzieciństwa – Kole. Spośród 30 napisanych przez Nią tytułów książkowych, dwa z nich są poświęcone miastu nad Wartą. Jest to tytułowe opowiadanie z tomu pt: „Czarny warkocz” oraz wydana w 1968 roku quasi-autobiograficzna powieść „Powrót do miejsc nieobecnych”. Według obliczeń autorki, na rynku czytelniczym pojawiło się ogółem 4 791 409 nakładów wydawniczych książek i utworów kolskiej marynistki.
Licząca ponad sto stron jest książka kłodawsko-warszawskiej bibliotekarki, mimo znamion naukowo-badawczych, napisana jest lekkim, publicystycznym językiem, co sprawia, że czytanie jej jest przyjemnością, a zawarte treści wzbogacają dotychczasową wiedzę przeciętnego czytelnika o uznanej pisarce. Jest to także cenne źródło informacji dla historyków, regionalistów i miłośników literatury. Oficjalna promocja książki odbędzie się 11 marca br. w siedzibie XX Liceum Ogólnokształcącego przy ulicy Objazdowej 3 w Warszawie, gdzie autorka od 2005 roku prowadzi bibliotekę multimedialną. Być może, któraś z lokalnych książnic, znad Warty lub Rgilewki, wpadnie na pomysł zorganizowania podobnego spotkania autorskiego?
Autorka biografii „kolskiej marynistki” jest członkiem Rady Oddziału Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich w Warszawie. Od 2003 roku współredaguje biuletyn TNBSP „Kapsa”.

Na podstawie inf. opr. mc
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (2)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
~Anna · 17 Luty 2010
Ciekawie opisana twórczość kolskiej pisarki, wiele nowinek ujętych w jednym miejscu. GRATULACJE dla autorki książki.
~Ola · 17 Luty 2010
Książka jest SUPER ! Pełna wspaniałych informacji. Wzrusza i uczy. Polecam !!!
Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024
23 minuty temu 50

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 25.04.2024

Gmina Babiak
Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy
50 minuty temu 124

Gmina Babiak: wykaz nieruchomości przeznaczonych do dzierżawy

Kino
Zapraszamy do kina w Kole na
1 godzinę temu 165

Zapraszamy do kina w Kole na "Kobieta z..."!

Zatrzymania
Kierował busem pod wpływem alkoholu. Wynik nie należał do najniższych...
1 godzinę temu 2,537

Kierował busem pod wpływem alkoholu. Wynik nie należał do najniższych...

Miasto Koło
Rewitalizacja Parku 600-lecia w Kole - nowy etap dla zielonych płuc naszego miasta [FOTO]
12 godziny temu 3,256 2

Rewitalizacja Parku 600-lecia w Kole - nowy etap dla zielonych płuc naszego miasta [FOTO]

Pożary
Samochód zapalił się wewnątrz garażu. Ogień przechodził na dom
21 godziny temu 9,635

Samochód zapalił się wewnątrz garażu. Ogień przechodził na dom

R E K L A M A