sim
geberit
Wiadomości Pożary Nie wypalaj traw !!!

Nie wypalaj traw !!!

23-03-2010 21:16 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,346 | Komentarzy: 0
Nie wypalaj traw !!!
Foto:
zacisze
W dniu 17 marca br. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Kole przyjęła zgłoszenie o pożarze traw nad rzeką Wartą w Kole. Po przybyciu na miejsce pożaru ratownicy zabezpieczyli teren, następnie podali jeden prąd wody w natarciu na paląca się trawę. Strażacy do gaszenia wykorzystali również tłumice znajdujące się na samochodzie GBA. Zdarzenie obyło się bez strat, a jego przyczyną było zaprószenie ognia przez osobę nieznaną.
Według statystyk Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole co roku na wiosnę ponad 60 % odnotowanych pożarów stanowią pożary traw i innych pozostałości roślinnych. Przyczynami tych pożarów są przede wszystkim celowe podpalenia oraz przypadkowe zaprószenia ognia na przykład poprzez wyrzucenie niedopałków z przejeżdżających pociągów lub samochodów na pobocze drogi.

Dlatego apelujemy do wszystkich o rozwagę i rozsądek podczas używania otwartego ognia oraz o powstrzymanie się od wypalania traw i innych pozostałości roślinnych. Należy mieć świadomość tego, że nawet mały niegroźnie wyglądający pożar trawy na przydrożnym rowie może gwałtownie rozprzestrzenić się na sąsiednie zabudowania, obszary leśne lub torfowiska, a takie pożary są już bardzo groźne, trudne do ugaszenia i wymagające zaangażowania dużej ilości ratowników i sprzętu do ich likwidacji. Wypalanie traw i innych pozostałości roślinnych jest więc bardzo niebezpieczne i stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, zabija wszelkie organizmy żywe pożyteczne dla ekosystemu i niszczy środowisko.

Statystyki pokazują, że bardzo często dochodzi do sytuacji, w których podczas wypalania traw giną ludzie, są to głównie osoby starsze, które po podpaleniu pozostałości roślinnych nie zdążyły oddalić się w bezpieczne miejsce ze względu na silne zadymienie i dynamikę rozwoju pożaru.

Polskie prawo zabrania wypalania traw i pozostałości roślinnych pod groźbą kary aresztu albo grzywny, kwestie te regulują zarówno przepisy z zakresu ochrony przeciwpożarowej jak i przepisy o ochronie przyrody.

Źródło: Komenda Powiatowa PSP w Kole
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Byłeś/aś świadkiem wypadku, pożaru?
Podziel się wiadomością z nami!
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość

Zachowujemy anonimowość

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!