sim
materace
Wiadomości Powiat Kolski Narodowe archiwum w Leszczach

Narodowe archiwum w Leszczach

16-01-2013 10:40 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 10,605 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Narodowe archiwum w Leszczach
Foto:
W Leszczach gm. Kłodawa powstanie Narodowe Archiwum Geologiczne podali na wczorajszej konferencji prasowej Ireneusza Niewiarowskiego, senatora, przedstawiciele Państwowego Instytutu Geologicznego - Roman Smółka i Katarzyna Jarmołowicz-Szulc.
Budowa inwestycji wartej ponad 20 mln złotych rozpocznie się jeszcze w tym roku. Docelowo pracę może tam znaleźć ok. 20 osób. W późniejszym terminie nawet kilkadziesiąt.
- To duży sukces. Inwestycja otwiera nowe możliwości promocji i rozwoju gminy oraz powiatu kolskiego - powiedział I. Niewiarowski.

Roman Smółka, zastępca dyrektora PIG poinformował, że prace nad tą inwestycja trwają już od roku. W Leszczach zostanie wybudowany wielopoziomowy magazyn, w którym zostanie umieszczonych 600 tysięcy metrów rdzeni. Każdy leży w metrowej skrzynce.
- To całościowe rozpoznanie geologiczne kraju, cenny materiał badawczy, naukowy i edukacyjny. Ranga tych rdzeni jest wyjątkowa – podkreśla R. Smółka.
W Leszczach mieści się jeden z 9 rdzeni wiertniczych w Polsce. W tym roku 8 zostanie zlikwidowanych. Wszystkie zostaną przetransportowane do Leszczy.
- Do tej centralizacji przystępujemy z ogromnymi zasobami geologicznymi należącymi do Skarbu Państwa. Musimy je ochronić, zabezpieczyć , a następnie udostępnić. Rdzenie wiertnicze to materiał unikalny, niektóre z nich sięgają do 6000 metrów w głąb – mówi K. Jarmołowicz-Szulc.

W późniejszym terminie w ramach inwestycji planuje się uruchomić szeroko rozumiany monitoring, między innymi stanu wód i laboratorium. PIG chce również, aby powstało tam centrum informacji geologicznej, aby poprzez edukację młodzieży wychować przyszłe kadry archiwum.
- Narodowe archiwum otwiera przed gminą i powiatem zupełnie nowe możliwości rozwoju. PIG działa w Polsce od ponad 90 lat, mam szerokie kontakty zagraniczne. To świetna promocja naszego regionu. A teraz tylko od ludzi zależy jak ją wykorzysta. Można tam uruchomić noclegi, organizować warsztaty, zielone szkoły czy ścieżki edukacyjne – powiedział Ireneusz Niewiarowski, senator.

Biuro Prasowe Senatora Ireneusza Niewiarowskiego
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!