sim
Artbud
Wiadomości Powiat Kolski Aby dobrze wykorzystać unijne pieniądze

Aby dobrze wykorzystać unijne pieniądze

28-02-2013 08:58 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,775 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Aby dobrze wykorzystać unijne pieniądze
Foto:
O podsumowaniu unijnych negocjacji, Grand Prix Wielkopolski Wschodniej oraz współpracy z Bankiem Żywności w Koninie mówił dziś na konferencji prasowej w Kole senator Ireneusz Niewiarowski. Polityk podkreślił, że bardzo ważne jest podawanie prawdziwych informacji dotyczących rozdania unijnego na lata 2014-2020.
- Narosło wokół tego tematu wiele nieprawdy. Szczególnie opozycja krytykuje to rozdanie nie mając zupełnie racji. Trzeba pamiętać, że mamy w Europie kryzys i cały budżet unijny został pomniejszony o 40 mld euro. Natomiast Polska otrzymała, w porównaniu do poprzedniego rozdania, o ponad 4 mld euro więcej. Jak wiadomo otrzymamy, po uwzględnieniu inflacji, w przeliczeniu na złotówki prawie 500 mld zł. Łączne środki dla Polski: 106 mld euro (441 mld zł), czyli 72.9 mld euro na politykę spójności (303 mld zł) oraz 28,5 mld euro na politykę rolną (119 mld zł). Polska jest zdecydowanym liderem w polityce spójności, a dzięki nowym zasadom dotyczącym VAT-u polskie samorządy oszczędzą około 7 mld zł. Polityka spójności to również m.in. lokalne drogi, szerokopasmowy Internet , ale również CLLD, czyli rozwój kierowany przez lokalną społeczność. Duże możliwości otrzymają tu m.in. Lokalne Grupy Działania. Teraz powinniśmy się skupić na dobrym wykorzystaniu tych środków – powiedział senator.

I. Niewiarowski podkreślił, że to właśnie dzięki funduszom unijnym Koło może pochwalić się pięknym dworcem kolejowym, a Kłodawa - odrestaurowanym, zabytkowym kościołem.

Drugi temat konferencji to Grand Prix Wielkopolski Wschodniej. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Klub Biegacza Aktywni Konin. Patronat honorowy nad imprezą objął Ireneusz Niewiarowski, prezes klubu.
W Grand Prix wejdzie 8 regionalnych biegów: Bieg Kasztelański w Brudzewie ( czerwiec) , Bieg o Laur św. Wawrzyńca w Słupcy ( 10 sierpnia) , Bieg Kazimierzowski w Pyzdrach ( sierpień) , Bieg Malanowska Jesień ( 21 września) , Międzynarodowy Bieg Warciański w Kole ( 27 października) , Bieg Niepodległości w Turku (11 listopada) , Bieg o Lampę Górniczą ( 30 listopad) i Bieg Milowego Słupa ( 18 maja) w Koninie.
- Z jednej strony chcemy podnieść standardy poszczególnych biegów, a z drugiej wypromować bieganie – mówi I. Niewiarowski.

Uczestnikiem może być każdy zawodnik startujący w wyżej wymienionych biegach. Do sklasyfikowania wymagany jest udział w przynajmniej 5 biegach.
Na koniec senator zaprosił organizacje, samorządy do wzięcia udziału w spotkaniu, które odbędzie się 14 marca w Koninie , a będzie dotyczyć współpracy z Bankiem Żywności w Koninie.
- Zapraszam organizacje,samorządy, które już z nami współpracują, ale również te, które chciałyby dopiero podjąć taką współpracę. Szczególnie zapraszam na spotkanie przedstawicieli gminy Osiek Mały i Przedecz – mówi I. Niewiarowski.

Dziś z pomocy Banku korzysta w subregionie konińskim ( 4 powiaty) ponad 30 tysięcy osób.

Biuro Prasowe Senatora Ireneusza Niewiarowskiego
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
~Ramzes 28-02-2013 14:17
... Pan Senator przedstawił gamę imprez biegowych z pieknymi nazwami itp ... proponuje uruchomic jeszcze dwa biegi pod nazwą - Bieg po Chleb Codzienny , Bieg po Zatrudnienie - lokalizacja dowolna
| Zgłoś do usunięcia