sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło ZS1 - szkoła XXI wieku [FOTO]

ZS1 - szkoła XXI wieku [FOTO]

30-05-2013 11:29 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 4,591 | Komentarzy: 2
Jubiler Euro Koło
ZS1 - szkoła XXI wieku [FOTO]
Foto:
Zespół Szkół nr 1 w Kole jest jedyna szkołą w mieście Kole i powiecie kolskim, która uczestniczy w pilotażowym programie rządowym CYFROWA SZKOŁA. Głównym założeniem programu jest rozwijanie kompetencji uczniów i nauczycieli w zakresie stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych. Kolejne etapy wdrożenia projektu szkoły uczestniczące w programie mają już za sobą, m. in. jeszcze w grudniu ubiegłego roku dostarczony, zintegrowany i uruchomiony został sprzęt komputerowy.
W ramach programu szkoła otrzymała 30 notebooków dla uczniów, przechowywanych w dwóch mobilnych szafach z ładowarkami, co ułatwia korzystanie z laptopów uczniom na różnych zajęciach. Aby ułatwić korzystanie z nowoczesnych technologii cały budynek szkoły wraz z otoczeniem wyposażony został w sieć bezprzewodowego Internetu WI-FI, do którego mają dostęp uczniowie korzystający z laptopów. Dziesięć notebooków trafiło do nauczycieli i w chwili obecnej, łącznie ze sprzętem otrzymanych w ramach poprzednich projektów prawie każdy z nauczycieli szkoły wspomaga swoją pracę dydaktyczną tym nowoczesnym sprzętem. Niezwykle ważnym elementem wyposażenia cyfrowej szkoły są tablice interaktywne, których szkoła otrzymała w ramach projektu pięć. Narzędzie to wraz z oprogramowaniem kompletnie zmienia sposób przekazywania treści podczas lekcji, gdyż multimedialne tablice dają zupełnie nowe, nieznane do tej pory uczniom jak i nauczycielom możliwości. Niezwykle ważne, że nauczyciele z entuzjazmem wykorzystują możliwości, jakie oferują im te nowoczesne urządzenia, a uczniowie, dla których prowadzone w ten sposób lekcje są ciekawsze o wiele chętniej pracują na lekcjach i są aktywniejsi. W ramach programu CYFROWA SZKOŁA Zespół Szkół nr 1 w Kole wzbogacił się także o wizualizery, ekrany projekcyjne, zestawy nagłośnienia, systemy do zbierania i analizowania odpowiedzi, urządzenia wielofunkcyjne.

Równolegle odbywają się i są kontynuowane działania w ramach programu „E-nauczyciel”, przygotowujące kadrę nauczycielską do wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych na zajęciach z uczniami w ramach wszystkich przedmiotów. To ważne, bo pamiętajmy, że CYFROWA SZKOŁA to nie tylko nowoczesny sprzęt: to przede wszystkim zmiana sposobu nauczania, która ma sprawić, że lekcje będą dla uczniów atrakcyjniejsze i łatwiej będzie im przyswajać treści przekazywane przez nauczycieli. CYFROWA SZKOŁA to także włączenie w szereg działań uczniów, którzy podczas dodatkowych zajęć stworzyli m. in. szkolny kodeks korzystania z TIK (technik informacyjno-komunikacyjnych), przygotowują i zbierają materiały do lekcji, opracowują projekty edukacyjne.

W ramach programu nauczyciele ze szkół uczestniczących w CYFROWEJ SZKOLE przechodzą szkolenia i przekazują sobie dobre praktyki oraz innowacje dydaktyczne. Takie szkolenia i spotkania odbywają się zarówno w gronie nauczycieli poszczególnych szkół, jak i na sesjach wyjazdowych. W miniony poniedziałek w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Poniatowskiego w Kole spotkali się nauczyciele i dyrektorzy z kilku wielkopolskich szkół. Nad przygotowaniem i przebiegiem spotkania czuwał zespół nauczycieli ZS nr 1 w Kole pod przewodnictwem szkolnego koordynatora, p. Jolanty Mikołajczyk. Spotkanie rozpoczęło się w Ratuszu w obecności władz miasta Koła, a następnie nauczyciele udali się do szkoły, gdzie odbyły się lekcje pokazowe: z przyrody „Dlaczego rośliny kwitną”, wychowania fizycznego „Podchody do żółtego kosza”, scenka historyczna „Pasowanie na rycerza” oraz podsumowanie projektu edukacyjnego o Papieżu Janie Pawle II.Wyposażenie szkół w nowoczesny sprzęt, programy i narzędzia, szkolenia nauczycieli, nowe metody prowadzenia zajęć – wszystko po to, by rządowy program cyfryzacji szkół mógł w sposób rzeczywisty zmieniać oblicze współczesnej edukacji i dostosować ją do wymagań współczesnego świata.

ZS1
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl


DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (2)
~Koło 30-05-2013 13:04
Sala gimnastyczna jest większa jak w SP3, Orlik jest i plac zabaw od ul .Leśnej tez jest to o co ci chodzi?
| Zgłoś do usunięcia
~Wiechu 30-05-2013 11:44
Szkoda że mają Halę plac zabaw i orliki ;)
| Zgłoś do usunięcia