sim
kwiaciarnia ewa
Wiadomości Kultura i rozrywka IV Cecyliański Przegląd Chórów [FOTO]

IV Cecyliański Przegląd Chórów [FOTO]

09-12-2014 13:31 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 18,374 | Komentarzy: 15
Tomasz Nowak
IV  Cecyliański  Przegląd Chórów  [FOTO]
Foto:
zacisze
IV Cecyliański Przegląd Chórów pt.” Dziękczynienie za Kanonizację Ojca świętego” odbył się 7 grudnia 2014 roku w kościele farnym pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego w Kole w którym brało udział 5.chórów: mieszany „Kanon” ze Słupcy gdzie dyrygentem była pani Agata Gierłowska, Chór Nauczycielski z Turku którym dyrygowała była Pani Kamila Pacześna, Chór Chłopięco –Męski Bazyliki Kaliskiej – dyrygent pan Marek Łakomy, Chór „Kantata” ze Strzałkowa – dyrygent pani Arleta Adamczyk oraz jako ostatni wystąpili gospodarze, Chór Farny „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki w Kole – dyrygent pan Jan Kordylewski.
Na początku ks. Proboszcz kanonik Józef Wronkiewicz powitał wszystkich zebranych i Chóry, a następnie odprawił Nabożeństwo dziękczynne za kanonizację Jana Pawła II. Później podczas nabożeństwa wszystkie Chóry wykonały tak ulubioną pieśń JP II „Barka” oraz „Abba Ojcze”. Potem nastąpiła prezentacja Chórów i wykonywanie pieśni. Każdy z Chórów wykonał 5. utworów pod dyrygenturą swoich „nauczycieli”.

Wszystkie chóry zaprezentowały się wspaniale, za co zostali nagrodzeni długotrwałymi oklaskami i bukietami kwiatów. Najliczniejszy był chór „Lutnia” z Koła pod dyrekcją Pana Jana Kordylewskiego, który za swoje wykonanie dostał największe brawa i przypadł do gustu zgromadzonej publiczności. Wykonane przez kolan pieśni to: Pociesz nas Panno Maryjo, Modlitwa do św. Jana Pawła II obie w opracowaniu Jana Kordylewskiego, O , dzięki ci przeszłości, Niewdzięczność naszych serc oraz Panisk Angelicus – C.Franca. Solo wykonał p. Robert Cesarz.

Bardzo ładnie zaprezentowali się chórzyści ze Słupcy, którzy ubrani byli w długie bordowe suknie z białymi szalami. Po zakończeni występu proboszcz parafii ks. kanonik Józef Wronkiewcz na ręce dyrygentów składał serdeczne Bóg zapłać i bukiet kwiatów. Końcowym akcentem „Przeglądu” było zaproszenie wszystkich chórzystów przed prezbiterium i wspólne odśpiewanie m. in.: Per Crocem et pasionem tuam.

Na zakończenie wszyscy obecni zostali zaproszeni do sali w domu parafialnym na ciastko – gorącą kawę (było zimno) .Poproszony o puentę ks. proboszcz Józef Wronkiewicz zaakcentował słowa Jana Pawła II: – „Idąc przez życie pamiętajcie, że Bóg uśmiecha się kiedy widzi, że człowiek śpiewa. Cieszę się, że nasza Fara rozbrzmiewa pięknymi tonami na chwałę Bożą i duchu dziękczynienia za kanonizację Jana Pala II”, a stojący obok dyrygent „Lutni” Jan Kordylewski dodał: – „Szczególne podziękowanie należy się organizatorom, a najbardziej Pani Prezes Chóru „Lutnia” Irenie Olasińskiej za całokształt pracy, kosztem swojego wolnego dnia”.


Michał Chojnacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (15)
Gość 18-12-2014 14:57
Można pisać że jest się władcą Maroka. Wczytując się ,łatwo można wydedukować że pisze to ciągle ta sama bezmyślna osoba. Posiadam notatki nz istnienia choru sięgające 1939 roku, gdzie śpiweali rownież członkowie mojej skromnej rodziny. Chor kilkakroć zmienial nazwę, ale zawsze gospodarzem byla Fara, trwal przy Farze. Więc majatek jak to nazywacie , niestety dopisany jest do miejsca. Sztandar od ubiegłego roku jest nowy ,bo ten co był nie nadawał się by go wynieś z salki, więc ten też jest Was'
| Zgłoś do usunięcia
postronny obserwator 16-12-2014 20:06
Na początku Kolanka zadała dość proste do zrozumienia pytanie. Jeżeli jest to prawdą co napisała, to nie ma o czym dyskutować. Spróbujcie oddać to, co wzięliście i po sprawie. Nie widzę by ze strony internautów, a tym bardziej ze strony członków TŚ-M Lutnia padały jakiekolwiek obraźliwe słowa czy insynuacje. Spośród piszących, chyba najbardziej agresywni są zwolennicy Lutni farnej. Jako osoba postronna, którą interesuje co dzieje się w Kole, pamiętam czas rozstania się dyrygenta z chórem TŚ-M i orkiestrą dętą. Nie chcąc być posądzonym o stronniczość w tym temacie na razie milknę.
| Zgłoś do usunięcia
Gość 16-12-2014 13:06
Brednie, bzdury, oszczerstwa wynikają z zazdrości. TŚ"Lutnia" żyjcie sobie po swojemu i dajcie żyć innym. Wstydzcie się frustraty (to nie odnosi się do wszystkich uczestników tego chóru, bo są tam też osoby które realnie myślą i to większość), znajdzie się może dwoje frustratow i probuje zamącic wszystkim w głowie.Panowie- nie tędy droga!~Czy przeczytaliście choć jeden artykuł ze strony Chóru Farnego, który by Was obrażał? Nie- bo na to nas nie stać. Pozdrawiam.
| Zgłoś do usunięcia
gość 16-12-2014 09:18
nie dyskutujcie państwo z FRUSTRATEM INTERNETOWYM bo z takim czymś nie ma oczym dyskutować.
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 13-12-2014 09:55
A czy ten zagarnięty majątek to też na tę samą chwałę bożą.
| Zgłoś do usunięcia
2014 11-12-2014 21:55
Sukcesem Lutni Farnej jest to, że trwają i śpiewają na chwałę Bożą, a nie dla "sukcesu". Oto i prawda. Rozumiem, że wasza dyrygentka wie o tych złośliwych poniekąd wpisach.
| Zgłoś do usunięcia
katol 10-12-2014 17:27
@abecadło. Chyba czegoś nie doczytałeś. Ja nie wypisuję żadnych żali, tylko proszę o podanie choć jednego sukcesu chóru z fary.
| Zgłoś do usunięcia
abecadło 10-12-2014 11:49
@katol: Lepsza "wieśniacka biesiada" Lutni z 1905 r. niż pisanie swoich pustych i niezasadnych (vide: sprawa karna Lutni) żali w komentarzach.
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 09-12-2014 21:55
Jest tak jak napisałam i dobrze wiedzą o tym proboszcz i organista. Jeżeli mają choć trochę honoru, to nie to wszystko, co zagarnęli oddadzą prawowitym właścicielom.
| Zgłoś do usunięcia
Gość 09-12-2014 21:36
Jeśli ktoś wypowiada się na temat sztandaru to sztandar jest nowy i na pewno nie jest kradziony. Jak można w ten sposób się wypowiadać. Nie rozumiem po co ktoś propaguje takie oszczerstwa? Dlaczego kolanko j.w. piszesz takie rzeczy? Jeśli masz coś do kogoś to proszę bezpośrednio. Po co siejesz nienawiść? W chórach nikt nikogo nie neguje i każdy śpiewa bo kocha muzykę i tyle na temat.
| Zgłoś do usunięcia
katol 09-12-2014 20:58
A spróbuj wymienić choć jeden sukces Lutni z 1905 r., bo ta z 1902 ma ich bardzo wiele. Nagród zdobytych w kraju i za granicami Polski. Największym sukcesem tej twojej z 1905, to udział w wieśniackich biesiadach takich jak ta ostatnia w Kole i uświetnianie uroczystości religijnych swojej parafii. Gratuluję.
| Zgłoś do usunięcia
abecadło 09-12-2014 20:49
Ale tę Lutnię z 1902 r. boli, że Lutnia z 1905 r. odnosi sukcesy, a nie ona...
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 09-12-2014 19:57
Najpierw zgodnie z ewangelią powiedziałam bratu, później powtórzyłam przy świadkach. Sprawa stanęła również prze sądem ale tego co ukradziono nie udało się odzyskać. Pamiętaj "VII nie kradnij".
| Zgłoś do usunięcia
L jak Lucy 09-12-2014 19:40
Szanowna Pani Kolanko!. Jeśli Pani wie, że nastąpiła kradzież nalezało zgłosić do prokuratury. Sympatyk chóru farnego. PS. Ewangelia głosi: jeśli masz uwagi do swojego brata, to powiedz mu w oczy. Pozdrawiam. L-jak Lucy.
| Zgłoś do usunięcia
kolanka 09-12-2014 17:24
Panie redaktorze, a czy ksiądz proboszcz i dyrygent nie mówili przy tej okazji o sztandarze, trofeach i innych pamiątkach skradzionych przez chór farny Lutnia, chórowi Towarzystwa Śpiewaczo Muzycznego „Lutnia” działającego w mieście Kole. Przypomnę „ VII nie kradnij”.
| Zgłoś do usunięcia