sim
Artbud
Wiadomości Urząd Miejski w Kole Informacja o nowych dowodach osobistych

Informacja o nowych dowodach osobistych

26-02-2015 23:19 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,640 | Komentarzy: 1
Jubiler Euro Koło
Informacja o nowych dowodach osobistych
Foto:
Zgodnie z ustawą z dnia 6 sierpnia 2010r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 2010 nr 167, poz. 1131) od 1 marca 2015r. będzie obowiązywał nowy wzór dowodu osobistego.

Najważniejsze zmiany w nowym dowodzie osobistym:
• brak adresu zameldowania (przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać dowodu),
• brak skanu podpisu posiadacza,
• brak wzrostu i koloru oczu,
Wszystkie dowody osobiste wydane po 1marca 2015r. opatrzone będą datą ważności, dowody wydane przed 1 marca 2015r. nadal zachowują swoją ważność (do terminu na jaki zostały wydane), także dokumenty bezterminowe. Dowód wydany osobie, która nie ukończyła 5 roku życia będzie ważny pięć lat (zgodę wyraża tylko jeden rodzic lub opiekun prawny ) natomiast dokument tożsamości dla pozostałych osób będzie ważny 10 lat bez względu na wiek.
Po pierwszym marca 2015r. wniosek o wydanie dowodu osobistego można będzie składać w organie dowolnej gminy na terenie całej Polski niezależnie od miejsca zameldowania.
Osoba, dla której ma być wydany wniosek osobisty musi być obecna przy składaniu wniosku z wyjątkiem dzieci do lat 5.
Do wniosku o wydanie dowodu osobistego musimy dołączyć fotografię. Fotografia, która będzie wykorzystywana w dowodzie osobistym będzie taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach. Fotografia zachowuje dotychczasowe wymiary 35x45 mm, wykonana winna być na jednolitym, jasnym tle, mieć dobrą ostrość oraz odwzorowywać naturalny kolor skóry, obejmować wizerunek od wierzchołka głowy do górnej części barków i przedstawiać osobę w pozycji frontalnej bez nakrycia głowy i ciemnych okularów. Powinna być wykonana nie wcześniej niż 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
Zmiana adresu dokonana przed 1 marca 2015r. skutkuje unieważnieniem dowodu po 3 miesiącach i wymaga złożenia wniosku o wydanie nowego dokumentu.
Zmiana adresu zameldowania posiadacza dowodu osobistego po 1 marca 2015r. nie stanowi podstawy do jego wymiany.
Dodatkowe informacje można uzyskać w Wydziale ds. Obywatelskich, Promocji Miasta i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Kole, Ratusz Miejski, ul. Stary Rynek 1, pok. nr 2 lub nr 102, tel. 63 26 27 527, 63 26 27 528.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku Materiał sponsorowany. Redakcja nie jest jego autorem i nie ponosi odpowiedzialności za treść w nim zawartą
Urząd Miejski w Kole
Kontakt z autorem: um@kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (1)
MarekDiups 01-04-2017 11:35
dsfg
| Zgłoś do usunięcia