sim
bricomarche
Wiadomości Miasto Koło Kwiatków, nieznany świat sprzed tysięcy lat

Kwiatków, nieznany świat sprzed tysięcy lat

21-01-2015 08:48 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 2,131 | Komentarzy: 0
Jubiler Euro Koło
Kwiatków, nieznany świat sprzed tysięcy lat
Foto:
Najciekawsze eksponaty odkryte na stanowisku archeologicznym Kwiatków 11 podziwiać można od wczoraj na wystawie czasowej w kolskim Muzeum Technik Ceramicznych, zatytułowanej "Kwiatków 11 - nieznany świat sprzed tysięcy lat", a prezentującej fotografie oraz najlepiej zachowane znaleziska. Lata badań dały przekrój kultur archeologicznych, od neolitu do wczesnego średniowiecza. Ekspozycję artefaktów wzbogaca zainscenizowany na piętrze instytucji pochówek wczesnośredniowieczny.
- Kolskie muzeum jest najbliższe stanowiska, którego tematem jest ta wystawa – zapewniała Katarzyna Schellner. - Kwiatków leży zaledwie 12 km stąd na południe, ekspozycja ta jest pokłosiem wykopalisk, które odbywały się od 2012 roku przez 3 sezony, a zainicjowane zostały z powodu rozszerzania się pola eksploatacyjnego Kopalni Węgla Brunatnego Adamów. Prezentuje zaledwie małą część tego, co w tych wykopaliskach zostało pozyskane, większość jest w trakcie opracowywania oraz konserwacji.

Dzięki bogactwu, różnorodności, doskonałemu stanowi zachowania oraz nieograniczonej możliwości rozpoznania, stanowisko to ma wybitne znaczenie poznawcze. Specjaliści przebadali łącznie 17 hektarów ziemi, i zapewniają, że analizie danych będzie można napisać ciekawą historię tej części Polski.

- Wystawa jest bardzo ciekawa gdyż prezentuje eksponaty w przedziale chronologicznym od neolitu do wczesnego średniowiecza. Ciekawostką są importy z terenów Imperium Rzymskiego – powiedział dr Krzysztof Witkowski, dyrektor kolskiego muzeum.
Zachęcamy do obejrzenia wystawy w kolskim muzeum.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!