Miejscowe opady deszczu w pobliżu 14.6

Rewitalizacja: Diagnoza Obszaru Zdegradowanego

Autor: Redakcja e-kolo.pl 19 Maj 2017 przeczytasz w ok. 3 min.
MATERIAŁ SPONSOROWANY
Rewitalizacja: Diagnoza Obszaru Zdegradowanego
© archiwum e-kolo
(0) | Czytano:
3,929 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Jak już Państwo wiecie z uprzednich publikacji w Kole opracowywany jest program rewitalizacji. Pierwszym elementem przygotowania programu rewitalizacji jest określenie terenu zdegradowanego i rewitalizacji.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,929 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Śmiertelny wypadek na wylotówce z Koła!

Struktura diagnozy przygotowanej na potrzeby Koła przedstawia się w następujący sposób:

  • Diagnoza koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, w tym w szczególności:
  1. Bezrobocia,
  2. Ubóstwa,
  3. Przestępczości,
  4. Niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego,
  5. Niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym,
  • Diagnoza współwystępowania przestrzennego pozostałych negatywnych zjawisk:
  1. Gospodarczych,
  2. Środowiskowych,
  3. Przestrzenno-funkcjonalnych,
  4. Technicznych.

Koło dotykają problemy typowe dla polskich miast, takie jak stan elewacji niektórych domów, psujących ogólny ogląd, brak spójności w kompozycji architektonicznej, nie w pełni zadowalający stan przestrzeni publicznej. Jak wiadomo są to zagadnienia niełatwe do rozwiązywania, choćby ze względu na prawo własności. Niemniej głównym problemem w zakresie rewitalizacji w mieście Kole jest degradacja obszaru Starego Miasta i przyległych ulic prowadząca do występowania negatywnych zjawisk społecznych (bezrobocie, wysoki poziom ubóstwa), gospodarczych (zamykanie istniejących podmiotów gospodarczych, brak chęci do inwestowania oraz otwierania nowych punktów handlowo-usługowych) oraz przestrzennej (budynki przeznaczone do rozbiórki, ogólny stan elewacji).

Ten obszar posiada duży potencjał rozwojowy dla Miasta Koła. Znajduje się tutaj duża liczba zabytków architektury. Ponadto na wskazanym terenie występuje wysoki poziom ubóstwa i wykluczenia. Znacznie wyższy jest wskaźnik trwałego bezrobocia dla wybranych terenów.  Niepokojącym zjawiskiem występującym na przedmiotowym obszarze jest wysoki stosunek przestępstw i wykroczeń, który wiąże się pośrednio z niedoborem w zdegradowanym obszarze obiektów i przestrzeni umożliwiających aktywne spędzanie wolnego czasu przez mieszkańców, a w szczególności przez dzieci i młodzież. Na opisywanym obszarze występuje również problem alkoholizmu, który w większości przypadków dotyka rodziny dysfunkcyjne. Znamienną cechą obszaru zdegradowanego jest także fakt niskiej efektywności prowadzonej tamże działalności handlowo-usługowej, na co dowodem jest m.in. to, iż znacząca część nowoutworzonych działalności nie jest w stanie utrzymać się dłużej niż jeden rok.

W związku z diagnozą główne cele działań rewitalizacyjnych powinny być następujące:

  • włączanie społeczności lokalnej do aktywnego udziału w planowaniu i realizacji procesów rewitalizacyjnych. Działania w obszarze społecznym polegać będą w pierwszym rzędzie na rozwoju zasobów ludzkich, zapobieganiu wykluczeniu społecznemu, reintegracji społecznej i zawodowej, zapobieganiu patologiom społecznym;
  • ochrona i wykorzystanie  potencjału dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego. Działania w tym obszarze wspomogą proces tworzenia przyjaznej przestrzeni publicznej, wykorzystanych i prawidłowo zagospodarowanych terenów zielonych, odnowienie infrastruktury i obiektów architektonicznych;
  • rozwój mieszkalnictwa - budownictwa czynszowego na obszarach rewitalizowanych poprzez budowę w obrębie Starego Rynku budynku mieszkalnego, co wpłynie na ożywienie obszaru w kontekście społecznym i gospodarczym.
  • Tworzenie warunków dla przygotowywania nowych miejsc pracy przy udziale interesariuszy – przedsiębiorców.

Ocena wskaźnikowa potwierdziła degradację obszaru wskazanego w „Strategii rozwoju”, czyli: Stare Miasto (wraz z częścią prawobrzeżną i błoniami), oraz tereny po zakładach Korund i rejon wieży ciśnień. Są to obszary tracące dotychczasowe funkcje. Ponadto do obszaru zdegradowanego/rewitalizowanego włączono obszary dające szansę na zaspokojenie podstawowych deficytów – miejsc pracy w rejonie ulicy Toruńskiej. Obszary te charakteryzują się nagromadzeniem negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych, takich jak zaburzona struktura demograficzna, niski poziom zamożności, słaba dostępność i jakość usług publicznych oraz pogarszający się stan infrastruktury technicznej.

R E K L A M A
Podobne tematy
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
Powiat Kolski
Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 12.09.2024
9 godziny temu 3,105

Planowane wyłączenia prądu przez operatora w powiecie kolskim 12.09.2024

Dawno temu
Nowa funkcja w aplikacji mObywatel – sprawdź, jak Baza wiedzy chroni Cię w sieci
11 godziny temu 803

Nowa funkcja w aplikacji mObywatel – sprawdź, jak Baza wiedzy chroni Cię w sieci

Wypadki
Śmiertelny wypadek na wylotówce z Koła!
12 godziny temu 67,372 1

Śmiertelny wypadek na wylotówce z Koła!

Kino
Gwiazdy zawsze świecą dla nas w Kinie w Kole – wzruszająca opowieść o odwadze i nadziei
12 godziny temu 721

Gwiazdy zawsze świecą dla nas w Kinie w Kole – wzruszająca opowieść o odwadze i nadziei

Sport
Ruszyły zapisy do Akademii Piłkarskiej Reissa w Kole
17 godziny temu 489

Ruszyły zapisy do Akademii Piłkarskiej Reissa w Kole

MS
Powiat Kolski
Uwaga! Wykryto Salmonellę w jajach z Krotoszyna – nie spożywaj tej partii!
18 godziny temu 2,875

Uwaga! Wykryto Salmonellę w jajach z Krotoszyna – nie spożywaj tej partii!

R E K L A M A

Newsletter - bądź na bieżąco

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych