Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej w Kole zostanie zaprezentowany raport dotyczący stanu bezpieczeństwa weterynaryjnego za rok 2024. Redakcja naszego portalu dotarła wcześniej do dokumentu i przedstawia najważniejsze ustalenia zawarte w sprawozdaniu.
Zgodnie z dokumentem, do głównych zadań Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Kole w minionym roku należały m.in. zwalczanie chorób zakaźnych zwierząt, nadzór nad bezpieczeństwem żywności pochodzenia zwierzęcego, kontrola pasz i produktów ubocznych, a także egzekwowanie przepisów dotyczących ochrony zwierząt.
Realizacja tych obowiązków była możliwa dzięki pracy 26 etatowych pracowników, 15 urzędowych lekarzy weterynarii oraz 6 osób wyznaczonych do zadań pomocniczych.
Na terenie miasta Koła objęto nadzorem 9 zakładów przetwarzających żywność pochodzenia zwierzęcego. Przeprowadzono w nich łącznie:
W dokumentacji podkreślono, że wszystkie działania miały na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentom i ochronę zdrowia publicznego.
W ramach krajowych planów kontrolnych pobrano 70 próbek do badań m.in. pod kątem pozostałości leków, pestycydów, zanieczyszczeń chemicznych i promieniotwórczych. Dodatkowo, w ramach nadzoru sanitarnego zakładów, do badań urzędowych pobrano 859 próbek.
Nie wykryto żadnych przypadków Gąbczastej Encefalopatii Bydła (BSE) – pobrano 64 próbki, wszystkie z wynikiem ujemnym.
Wspólnie z Państwowym Instytutem Weterynaryjnym prowadzono programy badające występowanie bakterii Escherichia coli i ich oporności na środki przeciwbakteryjne – pobrano 14 próbek z lokalnych rzeźni.
W zakresie nadzoru nad paszami przeprowadzono kontrole zakładów, punktów obrotu i transportu oraz pobrano 34 próbki w ramach Planu Urzędowej Kontroli Pasz.
W 2024 roku na terenie Koła:
Jednym z bardziej nagłośnionych wydarzeń był udział Powiatowego Lekarza Weterynarii w interwencji przeprowadzonej 31 marca 2024 r. na wniosek policji i fundacji zajmującej się ochroną zwierząt. Na jednej z posesji w Kole stwierdzono złe warunki bytowania zwierząt. Część z nich została odebrana.
Podczas późniejszych kontroli ustalono, że pozostałe psy są zaszczepione i mają zapewnione schronienie oraz dostęp do pokarmu i wody. Jednak posesja pozostawała w stanie zaniedbania, w związku z czym zalecono jej uporządkowanie.