Częściowe zachmurzenie 7
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

70 lat kolskiej biblioteki [VIDEO]

Autor: 20 Maj 2015 przeczytasz w ok. 3 min.
70 lat kolskiej biblioteki [VIDEO]
©
(0) | Czytano:
3,293 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole świętowała jubileusz 70-lecia. Książnica jest jedną z najstarszych instytucji kulturalnych miasta. W naszej ocenie jej największym sukcesem jest pozyskanie własnej siedziby, twórcze działania i korzystanie z informatyzacji. W ocenie dyrekcji PiMBP skarbem są czytelnicy, których pomimo postępu i zmieniających się mód, nie ubywa. Bo moda na czytanie nigdy nie przemija.

R E K L A M A
0
Czytano:
3,293 razy
Udostępnij
Z O B A C ZK O N I E C Z N I E
Nocna akcja gaśnicza w centrum Koła
Podczas uroczystej gali jubileuszowej podsumowana została przeszłość książnicy. Pierwsza biblioteka publiczna w Kole została otwarta w 4 lutego 1883 r. W okresie międzywojennym istniało w mieście kilka książnic należących do instytucji społecznych, organizacji i stowarzyszeń. Podczas II wojny światowej wszystkie zostały zlikwidowane. W kwietniu 1945 r. utworzono Miejską Bibliotekę Publiczną (przy Placu Wolności 15, z inicjatywy jej pierwszego kierownika, Ignacego Wasilewskiego), a w 1947 r. Bibliotekę Powiatową (po przeniesieniu MBP do lokalu przy ul. 11 Listopada 5, obecnie Mickiewicza 5), obie w 1956 r. przeniesiono do Pastorówki przy ul. Sienkiewicza 5, a w 1957 r. połączono w Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. W tym kształcie funkcjonowała do 1975 r., wtedy przekształcono ją w Miejską Bibliotekę Publiczną. Od 28 września 1999 r., w wyniku porozumienia zawartego przez zarządy miasta i powiatu, książnica wypełnia zadania Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej i jest samorządową instytucją kultury. Oddział Dziecięcy utworzono w 1963 r., w dalszych latach otwierano sieć filii. Przełomowym dla placówki był 1 maja 2013 r., kiedy przeniesiono Bibliotekę Główną oraz Filię dla Dzieci do budynku dworca PKP przy ul. Kolejowej 19. PiMBP w Kole jest główną, samorządową biblioteką miasta i powiatu kolskiego, jedną z najstarszych instytucji kulturalnych regionu. Jej podstawową misją jest rozwijanie i zaspokajanie potrzeb czytelniczych i informacyjnych mieszkańców, upowszechnianie wiedzy i kultury.

Gala, z udziałem znamienitych gości była okazją by nie tylko wspomnieć losy książnicy, ale i podkreślić rolę szefów oraz pracowników byłych i obecnych w rozwoju tego przybytku. Wśród licznych gości zasiadał także pierwszy czytelnik, który korzysta ze zbiorów już 70 lat. - Staramy się zapotrzebowania czytelnika, i dziecięcego, i dorosłego, realizować – powiedziała dyrektor Aleksandra Kowalska. - W ubiegłym roku zorganizowaliśmy prawie 400 imprez kulturalnych w których wzięło udział ponad 5 tys. czytelników. Cały czas się rozwijamy, będziemy teraz wprowadzać książki elektroniczne, mamy podpisaną umowę z Biblioteką Narodową, posiadamy academica, cały czas idziemy do przodu, wypożyczamy elektronicznie, więc użytkownik może zrobić wiele nie wychodząc z domu. Cały czas są z nami czytelnicy, to jest nasz sukces, że wciąż napływają nowi. Technika idzie do przodu, a my musimy za nią nadążać. Na każdym kroku rodzą się potrzeby, które trzeba realizować, ale staramy się być na bieżąco, by nasz kolski czytelnik był zadowolony z naszych usług.

XXI wiek postawił nowe wyzwania przed książnicą, co przyczyniło się do jej rozwoju na niespotykaną skalę. Duże nakłady na inwestycje i zakup księgozbioru sprawiły, że biblioteka stała się nowoczesna placówką. Jest skomputeryzowana, zbiory można zamawiać elektronicznie. Popularyzuje czytelnictwo poprzez różne formy, funkcjonują przy niej dyskusyjne kluby książki, koło przyjaciół, współpracuje z klubem seniora, wychodzi naprzeciw odbiorcy w każdym wieku, ma szeroką ofertę i prowadzi bogatą działalność kulturalną, wydawniczą. Działają przy niej wolontariusze. – Przebyliśmy długą drogę, by stać sie instytucją nowoczesną, o szerokiej ofercie usługowej, skierowanej do każdej grupy użytkowników, stale się rozwijającą, mamy nadzieję, że jesteśmy trzecim miejscem po domu rodzinnym, pracy czy szkole, gdzie warto spędzić wolny czas – dodała dyrektor Aleksandra Kowalska.



UM w Kole
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Wypadki
Dąbie: Citroen wpadł w płot - niezbędna pomoc medyczna na miejscu
1 godzinę temu 873

Dąbie: Citroen wpadł w płot - niezbędna pomoc medyczna na miejscu

Gmina Dąbie
11 Marsz Pamięci w Chełmnie. Młodzież kultywuje pamięć o tragedii [FOTO]
53
13 godziny temu 1,861

11 Marsz Pamięci w Chełmnie. Młodzież kultywuje pamięć o tragedii [FOTO]

Miasto Koło
Nowa komenda policji? Kolejny krok wykonany
15 godziny temu 6,467 1

Nowa komenda policji? Kolejny krok wykonany

Wypadki
Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji
17 godziny temu 9,131

Wymuszenie pierwszeństwa w tym miejscu to częsty powód kolizji

Wypadki
Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR
17 godziny temu 5,921

Prawdopodobnie pęknięcie opony spowodowało wypadek. Konieczny śmigłowiec LPR

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]
21 godziny temu 1,437

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [12.04.2024 -19.04.2024]

R E K L A M A