(3)
Mgła 11
Popularne tagi:

Rozpoczęcie roku szkolnego

Autor: 01 Wrzesień 2016 przeczytasz w ok. 3 min.
Rozpoczęcie roku szkolnego
©
(3) | Czytano:
3,408 razy | przeczytasz w ok. 3 min.

Szanowni Państwo. W tym ważnym dniu rozpoczynających się zajęć w roku szkolnym 2016/2017, pragnę złożyć dzieciom, młodzieży, ich rodzicom, nauczycielom, pracownikom szkół i przedszkoli, serdeczne życzenia.

R E K L A M A
3
Czytano:
3,408 razy
Udostępnij
Życzę, aby ten rok był dla Was dobry, bezpieczny, byście realizowali swe pasje i marzenia oraz by zarówno zdobywanie wiedzy, jak i jej nauczanie dawało Wam dużą satysfakcję.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że szkoła ma za zadanie nie tylko realizować podstawowe wymogi nauczania, opisane w postaci umiejętności i wymagań w podstawie programowej , ale także prowadzi tzw. edukację społeczną – uczy postaw społecznych, kultury osobistej i przygotowuje do egzystencji w dorosłym życiu.

To nauczyciel, jako ten pierwszy przewodnik w nowym miejscu poza domem, pokazuje, że praca jest czymś co trzeba lubić , że praca musi być źródłem satysfakcji, a nie frustracji czy lęku. Nauczyciel zatem nie tylko musi edukować, ale także być dla dziecka wzorem . Do realizacji tych celów powinien mieć siłę, czas i ogromną cierpliwość, by wszystkim tym wymaganiom sprostać.

Dla mnie jako Burmistrza Miasta, sprawy oświaty i edukacji są niezwykle ważne . Zawsze dawałem temu wyraz , choćby prowadząc audyty w podległych mi placówkach i zalecając wprowadzanie pewnych zmian, których efekty powinny przekładać się na taką pracę nauczyciela, o jakiej wyżej wspomniałem. Tymczasem jak widzę , postawiono mnie do walki z układami w szkołach , gdzie od wielu lat preferowane są wybrane grupy nauczycieli.

Zawsze uważałem i nadal uważam, że ludzie, którzy pracują w tym zawodzie , którzy stykają się z młodym, kształtującym się dopiero człowiekiem, muszą być mistrzami w swoim zawodzie. Mistrzami w nauczaniu i w wychowywaniu. Musi też być zachowana proporcja w zatrudnianiu, muszą mieć możliwość rozpoczynania pracy ludzie młodzi, którzy niejednokrotnie swoimi pomysłami, zapałem i świeżą wiedzą, pociągają do samokształcenia i rozwoju tych nauczycieli z dużym stażem pracy.

Niestety, muszę z przykrością przyznać, że w wielu przypadkach dyrektorzy szkół nie czują, albo nie chcą czuć tego przesłania, a proponowane przez nich rozwiązania organizacyjne, na pierwszym miejscu stawiają koleżeńskie układy, zamiast dobro dziecka, jego higienę pracy i jego rozwój.

Nie czuję się komfortowo śledząc te wszystkie rozwiązania i nakazując takich praktyk zaprzestać. To dyrektorzy odpowiedzialni za pracę podległych im jednostek powinni pamiętać o swoich zadaniach, sprawowaniu nadzoru pedagogicznego i dokonywać takich rozwiązań w swoich arkuszach organizacyjnych, by przede wszystkim ważny był uczeń, a nie to, czy kolega, koleżanka ma wystarczającą ilość godzin ponadwymiarowych, bo niebawem wybiera się na emeryturę. To nie takie priorytety czy normy powinny obowiązywać i nigdy na to ani mojego, ani społecznego przyzwolenia mieć dyrektor szkoły nie będzie.

Chcę, by szkoła realizowała swoje zadania swoimi nauczycielami , przy zachowaniu przede wszystkim dobra dziecka, a nauczyciel, tak jak zapisał ustawodawca mógł być wykorzystany na dodatkową pracę z dzieckiem, rodzicami, na przygotowanie się do zajęć, na realizację w miarę oczekiwań i potrzeb wszystkich innych zajęć dodatkowych. Chcę zachowania sprawiedliwości społecznej, nie wyróżniania jakiś określonych, czy nieokreślonych grup nauczycieli. Chcę w końcu, by ludzie młodzi mieli możliwość rozpoczynania pracy pod okiem doświadczonych osób.

Wszystkie te przesłania są niezwykle ważne w obliczu zapowiadanych zmian reformy ustroju szkolnego. Dlatego będę z wielką uwagą przez cały rok szkolny przyglądał się pracy poszczególnych szkół i placówek tak, by przez te zapowiadane zmiany mogły kolskie szkoły przejść jak najmniej boleśnie.

Burmistrz Miasta Koła
Stanisław Maciaszek
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (3)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Nauczyciel · 02 Wrzesień 2016
Panie Maciaszek proszę wrócić do szkoły i nauczyć się pisać poprawnie i stylistycznie. Bełkot, którym Pan nas znowu karmi jest już nie do zniesienia. Pan się po raz kolejny kompromituje.
Joanna · 02 Wrzesień 2016
Pana to pełno wszędzie jest Pan Lewus bez perspektyw i inwencji własnej po prostu zajmij się Pan lepiej wnukami bo do polityki to jesteś noga rzec by można frustrat i mąciciel wszystkie rozumy pozjadałeś czy co? na każdy temat wszystko wiesz lepiej a może ty wyrocznia jakaś jesteś ?...
Marek · 01 Wrzesień 2016
A mówiłem że pobiegł pisać liścik jakie to dobro miasta i ludzi ma dla niego wielkie znaczenie - podkreślam dobro ludzi mieszkańców ... Maciaszek nie oszukuj się jesteś cieniutki - nie masz pomysłu na to miasto i ludzi - rozpierd... je kompletnie ty i ta twoja świta . Zwalniasz ludzi z uśmiechem na twarzy - ty i dobro ludzi
Biblioteka
Basia w pociągu relacji
1 dzień temu 973

Basia w pociągu relacji "Pisarz-Czytelnik"

Biblioteka
Zofia Stanecka w Kole
1 dzień temu 1,714

Zofia Stanecka w Kole

Inne
Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]
1 dzień temu 2,069

Statystyka wyjazdów strażaków w ostatnim tygodniu [17.05.2024 -24.05.2024]

Gmina Przedecz
Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!
1 dzień temu 12,956 11

Prezydent Andrzej Duda ponownie w naszym powiecie!

Miasto Koło
Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy
2 dni temu 3,268 2

Miasto i Mundurowi Dzieciom - festyn sportowy

Miasto Koło
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik
2 dni temu 2,513

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie zaprasza na rodzinny piknik

1 dzień temu 1714
R E K L A M A