Słonecznie 24
Popularne tagi:

Odpust Przemienienia Pańskiego

Autor: 07 Sierpień 2010 przeczytasz w minutę
Odpust Przemienienia Pańskiego
©
(0) | Czytano:
4,180 razy | przeczytasz w minutę

6 sierpnia Kościół katolicki w liturgii obchodzi święto Przemienienia Pańskiego. Dzień ten jest pamiątką objawienia skierowanego do trzech z uczniów Jezusa: Piotra, Jakuba i Jana. Zgodnie z ewangelią Chrystus zabrał ich na górę, gdzie zobaczyli go rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. W święto to przypada odpust w kaplicy na cmentarzu parafialnym.

R E K L A M A
0
Czytano:
4,180 razy
Udostępnij
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już od samego rana. We mszy św. odprawionej o godzinie 7.00 tradycyjnie wzięli udział pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej, którzy w drodze na Jasną Górę zatrzymali się w Kole na nocleg.
Suma odpustowa miała miejsce o godzinie 12.00. Uroczystej liturgii, sprawowanej przed kaplicą Przemienienia Pańskiego, przewodniczył ks. Marek Wiśniewski – obecny wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku, a w latach 2002-2008 wikariusz kolskiej fary.

W homilii celebrans wyjaśnił, że przed dwoma tysiącami lat, na górze Tabor, Jezus Chrystus dokonał swoistego zdjęcia zasłony. „Bóg pokazał ludziom swoje prawdziwe oblicze” – mówił ks. Wiśniewski. Po liturgii odbyła się procesja eucharystyczna alejkami cmentarza oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie wierni odśpiewali uroczyste „Te Deum” oraz hymn „Boże coś Polskę…”.

W mszy św. w południe wzięło udział ponad pół tysiąca kolan, a także zaproszeni księża z obu kolskich dekanatów. Uroczystość uświetnił swoją obecnością chór farny „Lutnia” oraz asysty parafialne z klasztoru i fary.

Przed wejściem na cmentarz rodzice ze swoimi dziećmi, mimo nienajlepszej pogody, chętnie zatrzymywali się przy odpustowych stoiskach, aby zakupić małą zabawkę czy watę cukrową.

Marcin Nowacki
R E K L A M A
R E K L A M A
Komentarze (0)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
W związku ze znacznym obniżeniem kultury wpisów osób komentujacyh pod artykułami pragniemy poinformować, że wszelkie treści obrażające innych, zawierające wulgaryzmy i nie związane z treścią artykułu - będą usuwane, a autorzy komentarzy, którzy nie dostosują się do nałożonych przez redakcję wymagań - będą blokowani. Zależy nam na wysokim poziomie dyskusji! Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy
Ze względu na liczne łamanie regulaminu i próby ominięcia blokad - wprowadzono moderację komentarzy. Twój komentarz przed publikacją zostanie oceniony przez moderatora, czy nie łamie regulaminu oraz czy dotyczy tematu poruszanego w artykule. Wszystkie inne treści będą usuwane i niepublikowane.
Inne
Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie
2 godziny temu 7,146

Rzucił petardą w kolumnę Prezydenta - teraz grozi mu więzienie

Miasto Koło
W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie:  28-05-2024]
2 godziny temu 380

W ostatnim tygodniu na świecie powitaliśmy noworodki [Podsumowanie: 28-05-2024]

Powiat Kolski
Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym
4 godziny temu 1,045

Paweł Gilewski nowym Wielkopolskim Państwowym Wojewódzkim Inspektorem Sanitarnym

Gmina Przedecz
Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu  [WIDEO]
16 godziny temu 8,781

Spotkanie z Prezydentem RP Andrzejem Dudą w Przedczu [WIDEO]

Powiat Kolski
Rodzinny Festyn i Święto Zielonych Świątek w Ponętowie Górnym Drugim
19 godziny temu 2,742

Rodzinny Festyn i Święto Zielonych Świątek w Ponętowie Górnym Drugim

Polityka
Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]
22 godziny temu 609

Wizyta Minister Marleny Maląg w naszym studiu podcastowym [WIDEO]

R E K L A M A