sim
ubezpieczenia klodawa
Wiadomości Miasto Koło Odpust Przemienienia Pańskiego

Odpust Przemienienia Pańskiego

07-08-2010 09:19 | Źródło: | Wyświetleń artykułu: 3,471 | Komentarzy: 0
Odpust Przemienienia Pańskiego
Foto:
zacisze
6 sierpnia Kościół katolicki w liturgii obchodzi święto Przemienienia Pańskiego. Dzień ten jest pamiątką objawienia skierowanego do trzech z uczniów Jezusa: Piotra, Jakuba i Jana. Zgodnie z ewangelią Chrystus zabrał ich na górę, gdzie zobaczyli go rozmawiającego z Mojżeszem i Eliaszem. W święto to przypada odpust w kaplicy na cmentarzu parafialnym.
Uroczystości odpustowe rozpoczęły się już od samego rana. We mszy św. odprawionej o godzinie 7.00 tradycyjnie wzięli udział pielgrzymi z archidiecezji gdańskiej, którzy w drodze na Jasną Górę zatrzymali się w Kole na nocleg.
Suma odpustowa miała miejsce o godzinie 12.00. Uroczystej liturgii, sprawowanej przed kaplicą Przemienienia Pańskiego, przewodniczył ks. Marek Wiśniewski – obecny wikariusz parafii św. Jana Chrzciciela we Włocławku, a w latach 2002-2008 wikariusz kolskiej fary.

W homilii celebrans wyjaśnił, że przed dwoma tysiącami lat, na górze Tabor, Jezus Chrystus dokonał swoistego zdjęcia zasłony. „Bóg pokazał ludziom swoje prawdziwe oblicze” – mówił ks. Wiśniewski. Po liturgii odbyła się procesja eucharystyczna alejkami cmentarza oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Na zakończenie wierni odśpiewali uroczyste „Te Deum” oraz hymn „Boże coś Polskę…”.

W mszy św. w południe wzięło udział ponad pół tysiąca kolan, a także zaproszeni księża z obu kolskich dekanatów. Uroczystość uświetnił swoją obecnością chór farny „Lutnia” oraz asysty parafialne z klasztoru i fary.

Przed wejściem na cmentarz rodzice ze swoimi dziećmi, mimo nienajlepszej pogody, chętnie zatrzymywali się przy odpustowych stoiskach, aby zakupić małą zabawkę czy watę cukrową.

Marcin Nowacki
Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!