R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Największy w historii wyciek danych pacjentów. Źródłem kolski szpital

12-06-2017 10:18 | Źródło: Redakcja e-kolo.pl | Wyświetleń artykułu: 55,529 | Komentarzy: 10

W dniu dzisiejszym ogólnopolskie media obiegła informacja o największym w historii wycieku danych blisko 50 tysięcy pacjentów ze źle zabezpieczonego serwera danych. Chodzi tu niestety o Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kole. Jak do tego doszło?

Foto:archiwum e-kolo
R E K L A M A

Czekamy jeszcze na oficjalne stanowisko dyrekcji kolskiego szpitala na zaistniałą sytuację. Jednak o wycieku danych personalnych pacjentów czytamy już w ogólnopolskich serwisach informacyjnych.

Serwis zaufana trzecia strona otrzymał od jednego z czytelników informacje, że serwer, na którym znajdują się poufne dane nie jest w żaden sposób zabezpieczony. Okazało się, że pliki z danymi należą do Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Medycznej w Kole. Dostęp do danych nie wymagał żadnego logowania. Jeszcze kilka dni temu mógł je pobrać i wykorzystać każdy, kto trafił na adres serwera.

Wśród udostępnionych danych pacjentów znajdowały się między innymi takie informacje jak imię, nazwisko, PESEL, adres zamieszkania, grupa krwi czy też wyniki niektórych badań a w przypadku pracowników także dane dokumentów tożsamości czy kont bankowych. Dostępne były zarówno dane archiwalne jak i całkiem świeże. Według naszej wiedzy to największy ujawniony do tej pory incydent tego typu w polskiej służbie zdrowia.

W innym pliku znajdowały się z kolei numery rachunków bankowych poszczególnych pracowników. Obawiamy się, że połączenie tych informacji może pozwolić oszustom na skuteczne podszywanie się pod osoby, których dane zostały ujawnione oraz np. wyłudzanie pożyczek.

-informuje zaufanatrzeciastrona.pl

Do dużej części działalności szpitala miał każdy. Co teraz? Należy tylko liczyć, na to, że dane personalne pacjentów i pracowników nie trafiły w niepowołane ręce. Czekamy zatem na oficjalne stanowisko kolskiego szpitala, które oczywiście zostanie umieszczone na naszym portalu.

 


Warning: Use of undefined constant REMOTE_ADDR - assumed 'REMOTE_ADDR' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /var/www/vhosts/e-kolo.pl/httpdocs/inc/funkcje.php on line 2741
R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (10) Pokaż komentarze