(1)
Pochmurno 0.6
Prowadzisz firmę? Chcesz dotrzeć do lokalnych klientów?

Uwaga na kleszcze! Jak uniknąć zagrożenia?

Uwaga na kleszcze! Jak uniknąć zagrożenia?

Autor: Redakcja e-kolo.pl 27 Czerwiec 2017
Uwaga na kleszcze! Jak uniknąć zagrożenia?
© tvn meteo
Komentarzy: 1 Czytano:
14,759 razy |

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kole informuje, się bieżący sezon może okazać się rekordowo obfitujący w te niebezpieczne pajęczaki – kleszcze. Korzystanie z różnych form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszenie lżejszego ubioru, zwiększają ryzyko pokąsania przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

R E K L A M A
1
Czytano:
14,759 razy
Udostępnij

Począwszy od marca po przebudzeniu ze snu zimowego kleszcze szukają żywiciela, rozpoczynają swoją aktywność sezonową, gdy temperatury w ciągu doby przekroczą 5-7°C i jest wilgotno. Aktywność życiowa kleszczy jest związana również ze zmianami temperatury w cyklu dobowym. Jest większa w godzinach porannych i wieczornych, najniższa zaś w godzinach południowych, zwłaszcza w okresie letnim w czasie upałów ponieważ kleszcze ograniczają aktywność przy wysokich temperaturach. Dlatego też pierwszy szczyt aktywności sezonowej przypada na marzec-czerwiec, drugi zaś przypada we wrześniu. Aktywność kleszczy kończy się z chwilą obniżenia średniej temperatury powietrza poniżej 5-7°C co zazwyczaj w Polsce przypada w październiku i listopadzie. Kleszcze nie wspinają się powyżej  wysokości 1 – 1,5 m metra, więc najczęściej można je więc spotkać w trawie, chwastach, krzewach na spodniej stronie liści. Po wyczuciu żywiciela spadają na obuwie lub nieosłonięte nogi po czym aktywnie wspinają się po skórze w okolice, gdzie skóra jest cieńsza i lepiej ukrwiona.

 

Ryzyko kontaktu z kleszczem można ograniczyć poprzez:

  • noszenie długich spodni (nogawki należy wpuścić do skarpetek), koszul z długim rękawem,
  • stosowanie repelentów (preparaty odstraszające) zgodnie z zaleceniami producenta nie należy wydłużać odstępów czasu pomiędzy ich stosowaniem, ponieważ ochrona staje się wtedy nieskuteczna.

Należy pamiętać, że zwykle nie czuć ukąszenia przez kleszcza, gdyż posiadają one w swojej ślinie specjalne substancje znieczulające, dlatego też:

  • po wizycie w lesie lub innym miejscu bytowania kleszczy należy dokładne obejrzeć całe ciało. Wstępne oględziny należy zrobić jeszcze przed wejściem do domu, ponieważ kleszcze przyniesione w ubraniu do domu potrafią przeżyć w pomieszczeniach wiele miesięcy. Następnie należy obejrzeć dokładnie również zakryte części ciała, w tym również przejrzeć włosy u dzieci,
  • po zauważeniu kleszcza, należy jak najszybciej go usunąć. W tym celu należy specjalnym zestawem do usuwania kleszczy lub pęsetą ująć kleszcza przy samej skórze i pociągnąć ku górze zdecydowanym ruchem, jak najmniej przy nim manipulować lub zgniatać,
  • nie należy smarować kleszcza żadną substancją, aby nie zwiększać ryzyka zakażenia,
  • miejsce ukłucia należy zdezynfekować,
  • gdy usunięcie kleszcza sprawia trudności lub nie mamy, w tym wprawy należy zwrócić się o pomoc do lekarza, ale należy pamiętać, że jak najwcześniejsze usunięcie kleszcza znacząco zmniejsza ryzyko ewentualnego zakażenia.

Choroby odkleszczowe w kolejnej odsłonie …..

Przygotowała: Asystent Oświaty i Promocji Zdrowia w PSSE Koło - mgr inż. Beata Biskupska

W województwie wielkopolskim badanie kleszczy na obecność Borelia burgdorferii wykonuje Centrum Badań DNA Sp. z o. o. ul. Inflancka 25, 61-132 Poznań Centrum Badań DNA - NZOZ Laboratorium Genetyki Medycznej Centrum Badań DNA.

 

Oceń artykuł

średnia ocena: 0 liczba głosów: 0
R E K L A M A
newsletter

Korzystaj z newslettera

Dołącz do listy czytelników Newslettera, i otrzumuj specjalnie przygotowane dla Ciebie zestawienia informacji. Korzystanie z newslettera jest dobrowolne, darmowe i w każdej chwili istnieje możliwość rezygnacji. Dodając adres do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych

R E K L A M A
Komentarze (1)
dodając komentarz akceptujesz regulamin. Pamiętaj o wzajemnym szacunku! HejtSTOP
farelka · 28 Czerwiec 2017
Siebie można oglądać jednak psa też byłoby dobrze zabezpieczyć. Tak się mówi, że oglądać oglądać. Lepiej zaaplikować chociażby fiprex i mieć z głowy.
R E K L A M A