R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Gmina Kłodawa

Kłodawscy Górnicy obchodzili swoje święto

05-12-2017 12:23 | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 5,652 | Komentarzy: 0

Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

4 grudnia to ważny dzień również dla mieszkańców Gminy Kłodawa, gdzie kłodawska kopalnia soli jest jednym z największych pracodawców z wieloletnią tradycją. W dniu wczorajszym górnicy z Kłodawa uroczyście obchodzili swoje święto. 

O godzinie 8:30 z "Domu Górnika" marszem prowadzonym przez Górniczą Orkiestrę Dętą uczestniczy przeszli do kościowa p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie Biskup Wiesław Aloizy Mering odprawił mszę za brać górniczą i ich rodziny. 

Kolejne punkty uroczystości odbyły się 600 metrów pod ziemią w sali koncertowej znajdującej się na szlaku turystycznym Kopalni Soli w Kłodawie. Własnie tam co roku odbywa się modlitwa przy kaplicy św. Kingi za górników, którzy stracili życie w trakcie pracy. O godzinie 11:00 odbyła się uroczysta akademia barbórkowa, podczas której zaproszeni goście składali życzenia górnikom a prezes kopalni omawiał ostatni rok wraz z planami na przyszłość. Wśród gości pojawili się m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Poseł RP Leszek Galemba, przedstawiciele samorządów lokalnych, służb mundurowych, radni radny gminy oraz powiatu, przedstawiciele szkół, itp.

Tradycyjnie w trakcie akademii wręczono nagrody i odznaczenia zasłużonym górnikom oraz osobom zasłużonym dla górnictwa w Kłodawie.R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (0) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

REKLAMA