sim
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies? AKCEPTUJĘ
bricomarche
Wiadomości Gmina Kłodawa Kłodawscy Górnicy obchodzili swoje święto

Kłodawscy Górnicy obchodzili swoje święto

05-12-2017 12:23 | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 4,569 | Komentarzy: 0
Kłodawscy Górnicy obchodzili swoje święto
Foto:e-kolo.pl
zacisze
Dzień Górnika – tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia, w dniu św. Barbary z Nikomedii, patronki dobrej śmierci i trudnej pracy. Poza górnikami Barbórkę obchodzą także geolodzy i inne osoby wykonujące zawody związane z poszukiwaniem paliw kopalnych.

4 grudnia to ważny dzień również dla mieszkańców Gminy Kłodawa, gdzie kłodawska kopalnia soli jest jednym z największych pracodawców z wieloletnią tradycją. W dniu wczorajszym górnicy z Kłodawa uroczyście obchodzili swoje święto. 

O godzinie 8:30 z "Domu Górnika" marszem prowadzonym przez Górniczą Orkiestrę Dętą uczestniczy przeszli do kościowa p.w. Wniebowzięcia NMP, gdzie Biskup Wiesław Aloizy Mering odprawił mszę za brać górniczą i ich rodziny. 

Kolejne punkty uroczystości odbyły się 600 metrów pod ziemią w sali koncertowej znajdującej się na szlaku turystycznym Kopalni Soli w Kłodawie. Własnie tam co roku odbywa się modlitwa przy kaplicy św. Kingi za górników, którzy stracili życie w trakcie pracy. O godzinie 11:00 odbyła się uroczysta akademia barbórkowa, podczas której zaproszeni goście składali życzenia górnikom a prezes kopalni omawiał ostatni rok wraz z planami na przyszłość. Wśród gości pojawili się m.in. Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffman, Poseł RP Leszek Galemba, przedstawiciele samorządów lokalnych, służb mundurowych, radni radny gminy oraz powiatu, przedstawiciele szkół, itp.

Tradycyjnie w trakcie akademii wręczono nagrody i odznaczenia zasłużonym górnikom oraz osobom zasłużonym dla górnictwa w Kłodawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku

Biały Fortepian news
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy pod wiadomością. Bądź pierwszy!