sim
Artbud

Wieża ciśnień

09-12-2017 17:17 | Źródło: Dr Krzysztof Witkowski | Wyświetleń artykułu: 8,670 | Komentarzy: 7
Wieża ciśnień
Foto:H. Kanngiesser. | Widokówka z lat 1940-45. Ze zb. Roberta Krysztofowicza.
zacisze
Dziś traktujemy ją jedynie jako zabytek, lecz w nieodległej przeszłości stanowiła ważny element kolejowej infrastruktury.

Wieże ciśnień to niegdysiejszy stały element kolejowej infrastruktury. W budynkach tych, u góry znajdował się zawsze zbiornik wodny z którego rozprowadzano rurami wodę do parowozów, ale także często do innych obiektów technicznych stacji kolejowych. Zbiornik był u samej góry, aby nadać wodzie odpowiednie ciśnienie.

Kolska wieża wybudowana została, wraz z dworcem, w latach 20-tych XX wieku. Posiada dwa zbiorniki usytuowane koncentrycznie. Przez całą wysokość budynku, poprowadzony jest komin, który uniemożliwiał zamarznięcie wody w okresie zimowym.

Na dole wieży znajdowały się mieszkania przeznaczone dla obsługi obiektu.

Swoim stylem, wieża dostosowana jest do budynku dworca.

Była atrakcyjna dla niemieckich wydawców widokówek w okresie okupacji, czego dowodem jest chociażby prezentowana pocztówka z lat 1940-45 wydana przez Wydawnictwo Fotograficzne Hannsa Kanngiessera z Łodzi.

Budynek jest obecnie własnością prywatną (przeznaczony na sprzedaż). Właściciel położył na obiekcie nowy dach, lecz niestety zaprzestał dalszych remontów i obiekt nadal niszczeje.

Miejmy nadzieje, że ten unikatowy zabytek techniki zostanie wreszcie wyremontowany i oddany do użytku, np. na cele kulturalne tak jak stało się to w pobliskim Koninie.

Tego sobie życzmy.

 

 

 

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Posiadasz archiwalne zdjęcia Koła?
Podziel się nimi z innymi pasjonatami
Skorzystaj z formularza
wyślij informacje lub zdjęcie

Kliknij i przejdź do formularza


Wyślij wiadomość
<
dr Krzysztof Witkowski
Kontakt z autorem: krzysiek.witkowski@onet.eu
paryz
DODAJ KOMENTARZ
*dodając swój komentarz jednocześnie akceptujesz regulamin.
Pamiętaj, że dodając treść łamiącą prawo lub dobra osobiste - narażasz się na odpowiedzialność karną.
WASZE KOMENTARZE (7)
Prawo 11-12-2017 22:35
Do Czytelnika!!!! Jak samemu. się. nie ma. nic konkretnego. do powiedzenia. pozostaje jedynie zamykać. szereg. Czy nie lepiej. zajac. się. konkretami. niż. szukać. wczorajszego. dnia. Nie ma ludzi nieomylnych. Pozdrawiam
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 12-12-2017 09:13
A Ty się w realu tak strasznie jąkasz, ze po prawie każdym napisanym słowie stawiasz kropki?
Prawo 10-12-2017 22:08
Proszę się zwrucic. w sprawie wieży do Pana Maciaszka Takie wizje na rozwój Miasta jakie miało ten człowiek i nadal ma na tylnym. siedzeniu historia. Kola nie zna.
| Zgłoś do usunięcia
awwa 6 dni temu
To szkodnik Pan były Burmistrz sprzedał...
czytelnik 11-12-2017 04:56
Może ktoś się ZWRUCI?
Roman 09-12-2017 19:55
Wspaniały przykład architektury międzywojennej. Widzę ogromny potencjał w takich budowlach , gdy mijam zaniedbane młyny, dworki, zamki ,stodoły ,wieże ciśnień i podobne budynki to żal mi niewykorzystanego ich potencjału. Adaptacja takich budynków jest droga ale efekt końcowy może zachwycać . Zamieszkać w takim budynku z historią to przyjemność i zaszczyt że udało się go ocalić od zapomnienia. W angielskim programie " Wielkie projekty" pokazano jak w Londynie zaadoptowano wieżę ciśnień, efekt był oszałamiający.
| Zgłoś do usunięcia
Barbara Szczepaniak z domu Antosiak 11-12-2017 12:44
Urodziłam się w tej wieży i spędziłam tu dzieciństwo. To były cudowne lata. Pismo moje o przedmiotowej wieży jest m.in w aktach Rady Miasta od 01.09.2017r. Bardzo pragnęłam abym mogła to moje pismo o kolskiej wieży ciśnień odczytać na listopadowej Sesji Rady Miasta ale Szanowni Państwo Radni nie byli zainteresowani.