R E K L A M A
sim
R E K L A M A
Artbud
Wiadomości Miasto Koło Prace poszukiwawcze na ul. Grodzkiej? List do IPN

Prace poszukiwawcze na ul. Grodzkiej? List do IPN

13-02-2018 11:01 | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 17,160 | Komentarzy: 38
Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o przeprowadzenie badań oraz prac poszukiwawczych w mieście Kole w budynku znajdującym się przy ul. Grodzkiej 9, który jest byłą siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa – miejscem kaźni Polaków w latach 1945-1956.
Prace poszukiwawcze na ul. Grodzkiej? List do IPN
Foto:e-kolo.pl

Jak powiedział nam Przewodniczący RM wniosek taki został wystosowany na liczne prośby mieszkańców miasta Koła. "To niezwykłe miejsce na mapie miasta Koła. Miejsce, w którym działy się złe rzeczy, a piwnice budynku skrywają tajemnice tamtych czasów. Mam nadzieję, że IPN przychylnie podejdzie do naszych próśb i w końcu dowiemy się wszystkiego o tym niechlubnym dla naszego miasta miejscu." - powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej.  

Treść pisma:

WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE BADAŃ ORAZ PRAC POSZUKIWAWCZYCH

Wychodząc naprzeciw licznym prośbom mieszkańców miasta Koła oraz w dbałości o pamięć Polaków - mieszkańców miasta Koła - bestialsko pomordowanych w miejscach represji komunistycznych lat 1944-56, w imieniu Rady Miejskiej w Kole zwracam się z prośbą o przeprowadzenie badań historycznych w mieście Kole w budynku przy ul. Grodzkiej 9. Miejsce przy ul. Grodzkiej 9 jest byłą siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa – miejscem kaźni Polaków w latach 1945-1956, w której w sposób bestialski traktowani byli Polacy. Według informacji mieszkańców miasta Koła, świadków tamtych czasów, na terenie tym nadal mogą znajdować się szczątki osób zamordowanych i zakopanych na tym terenie, bądź zamurowanych w murach ww. budynku. W podobnych tego typu obiektach na terenie naszego kraju po przeprowadzonych badaniach okazywało się, że w takich miejscach istniały masowe groby lub pojedyncze pochówki. W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie prac poszukiwawczych oraz badań naukowych na terenie byłej siedziby NKWD i UB w Kole przy ul. Grodzkiej 9. Mamy nadzieje, że badania przeprowadzone przez Państwa ustalą m.in. co stało się z ciałami osób, które w latach 40. i 50. XX wieku zostały zabite w budynku aresztu bądź zmarły tam w wyniku metod śledczych komunistycznych służb bezpieczeństwa. Dotychczasowe znane nam działania, realizowane na tym terenie to działania w ramach projektu „Poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”. Jednak były to działania jedynie powierzchowne w głównej mierze skupiające się na wykonaniu dokumentacji fotograficznej bez istotnych badań budynku i rozpoznania terenu. Przy omawianiu tego aspektu należy również zaznaczyć, że informacja o ww. miejscu kaźni Polaków zamieszczona na stronie internetowej www.slady.ipn.gov.pl zawiera błędne informacje o jej lokalizacji. Siedziba ta, jak przedstawiono w niniejszym piśmie znajduje się na ul. Grodzkiej w Kole, a nie jak przedstawiono na stronie „Śladami zbrodni - Instytut Pamięci Narodowej”, na ul. Włocławskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Artur Szafrański

Chcesz być na bieżąco? Śledź nasz portal na facebooku
Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: e-kolo@e-kolo.pl
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (38)
Kolanin 18-02-2018 09:39
Nie mozna zapominac,ze miejscem kazni Polakow w latach 1945-56 nie byla tylko siedziba byla siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa,ale rowniez brali czynnie udzial milicja i ORMO,łącznie ponad 500 ludzi z powiatu kolskiego...
| Zgłoś do usunięcia
JarJarBen 15-02-2018 21:48
Weźcie się w końcu do roboty. Mieszkania komunalne walą się na wyspie jeden po drugim. Ludzie głodem przymierają, a wy o jakiś badaniach. Nie macie czym się zajmować. Dlaczego nie buduję się drugie takiego bloku komunalnego. Jeden po drugim powinien być budowany, żeby ludzie mieli swoje godne 4 ściany i dach na głową.
| Zgłoś do usunięcia
:) 16-02-2018 09:15
Większość na swoje 4 ściany to musi zapracować lub wziąć kredyt, a taki jeden z drugim za darmo by chciał od miasta lub za 1zł. Do roboty trzeba iść żeby godnie zyć
Ortograf 15-02-2018 15:29
Poprawili.
| Zgłoś do usunięcia
sky 14-02-2018 23:20
Witam .....wychodząc naprzeciwko licznym prośbą,,,,,,,, proszę abyście jako Rada mogli ustalic kompetencje z Powiatem co czyje i wreszcie naprawili ulicę GRODZKA. wstyd . I to macie pokazać........
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 14-02-2018 17:38
Dziadkowie mówili,ze ciała zakopywane były w budującym sie wówczas wale .Upust na końcu Klasztornej.
| Zgłoś do usunięcia
kok 14-02-2018 16:40
panie szafranski rob pan wykopki na grodziej moze pan znajdzie organizacje podziemna
| Zgłoś do usunięcia
anonim 14-02-2018 21:07
...nie bój się ormowcu,ciebie nie zamkną ,później byłeś w ORMO. A teraz poucz się pisać więcej po Polsku Krzysztofie.
czytelnik 14-02-2018 18:28
Dużo wysiłku kosztował Cię ten komentarz?
Gru 14-02-2018 08:49
Kolskie UB brało udział w potyczce pod Lubstowem. Wg komunistycznej propagandy jechali na pomoc i wpadli w zasadzkę. Opowieść jednego ze świadków tamtych wydarzeń, członka oddziału, jest nieco inna. Ja też uważam, że to mało prawdopodobne, ale uważam, że trzeba sprawdzić każdy ślad. Jeszcze słowo do Marty UB, morderstwa, komunizm, to nie spiskowa teoria, to fakty.
| Zgłoś do usunięcia
Ortograf 14-02-2018 07:20
A błąd jak był, tak jest. Nie ma kto poprawić? Na stronie urzędu miejskiego jest poprawna wersja. ...Wychodząc naprzeciw licznym prośbą... Tak nie wolno pisać!!!
| Zgłoś do usunięcia
Zdziwiony 13-02-2018 23:11
Nie spodziewałem sie tego po tym mlodziaku Szafranskim. Brawo !!
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 14-02-2018 10:44
A co ma piernik do wiatraka? Stara nazwa ulicy to jedno, a usankcjonowane (nieoficjalnie) mordy na ludziach to rzecz zupelnie inna Bardzo dobrze, ze Przewodniczacy podchodzi do kazdego zagadnienia indywidualnie a nie stosuje sie do politycznych schematow. Tak czynia ludzie rozsadni.
zdziw 13-02-2018 23:43
Po jego gorliwej obronie "oswobodzicieli" z 20 stycznia 1945 r. też się nie spodziewałem.
Gru 13-02-2018 22:56
Bierut mylisz się zaraz po wojnie było kilka grup zbrojnych. Do dzis w Lubstowie stoi pomnik po jednej z potyczek. Marty poszukiwanie prawdy o przeszłości jest istotne. Jezeli uważasz, że nieważne co się działo 70 lat temu, to co powiesz o badaniach archeologicznych w poszukiwaniu artefaktów sprzed 1000 lat? Też nieważne? Kolanin ja jestem pociotkiem ubków i uważam, że trzeba się z tą historią rozliczyć.
| Zgłoś do usunięcia
bierut 14-02-2018 21:58
ta publikacja to mało wiarygodne źródło. Większość relacji miało podnieść rangę zasług "utrwalaczy władzy ludowej", a mam też podejrzenia, że i uzasadnić materialne korzyści dla nich z tego tytułu - więc "reakcyjne bandy" mnożyły się jak grzyby po deszczu. Zresztą po dokładnej lekturze łatwo wyłapać wzajemnie wykluczające się informacje podawane przez "utrwalaczy".
a 14-02-2018 17:01
...mało wiesz,organizacji zbrojnych w 1945-47 w powiecie kolskim było 24 ,największa to "Pociąg" liczyła 585 członków ("ksiązka 40 lat dzialalnosci ORMOw rejonie kolskim")Chwala sie w niej jak walczyli z "bandami"
bierut 13-02-2018 23:33
Kilka, dokładnie trzy: "Ognia", "Rysia" i niedobitków po nich to było w okolicach Sompolna, ale nie Koła - stąd pewnie pomnik w Lubstowie. Kolskie UB z walką z tymi nielicznymi - kilkuosobowymi grupkami młodzieży się nie zajmowało, bo nie było do tego przygotowane - to raczej ci młodzieńcy atakowali pozamykanych przed nimi w posterunkach ze strachu funkcjonariuszy MO i UB, najczęściej zabierając im broń i pieniądze. Ich likwidacją zajmowały się grupy operacyjne UB i KBW. Badania archeologiczne są bardzo potrzebne, ale tam gdzie źródła historyczne dają podstawy do tego, że coś przyniosą, a nie tam gdzie ludzie mówią, że zakopano jakieś zwłoki, a mało prawdopodobne jest, że tak faktycznie jest.
bierut 13-02-2018 21:32
Zacznijmy także szukać tunelu od zamku do klasztoru czy też ratusza - też wielu ludzi o tym mówi i to od setek lat. Nie przesadzajmy - bardzo mało prawdopodobne jest, aby kogokolwiek na Grodzkiej NKWD czy UB zamordowało, a tym bardziej zamurowało zwłoki czy też zakopało pod podłogą piwnicy. Przy całym zbrodniczym charakterze tych instytucji to były wtedy legalnie działające organa mające zapewnić zachowanie bezpieczeństwa dla komunistycznego państwa i nie musiały stosować metod gangsterów z Chicago. Jeżeli by chciały to mogły bez problemu rozprawić się ze swoimi przeciwnikami bez krycia się po piwnicach, zyskując przy tym efekt zastraszenia społeczeństwa. Poza tym to było prowincjonalne, powiatowe UB, żadnego większego podziemia zbrojnego tu nie było (grupka "Sępa" to kilku młodych ludzi, zaraz zresztą wyłapanych m.in. dzięki donosom), a więźniami na Grodzkiej byli w większości okoliczni chłopi nie wywiązujący się z obowiązkowych dostaw. Trochę ich postraszyli i wypuszczali do domu żeby siali zboże i hodowali świnie dla państwa. Ktoś Pana wpuścił w maliny Panie Przewodniczący.
| Zgłoś do usunięcia
anonim 13-02-2018 20:26
niech przy okazji poszukają w okolicach Mieszka w parku i nad kanalkiem w okolicach strzelnicy,tam czesto jezdziły suki milicyjne...
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 13-02-2018 19:50
A ja myślę że te wszystkie głosy przeciwne, to albo właśnie od tych UB-eków i SB-eków, albo od ich pomiotu. Potracili wysokie emerytury i teraz są wściekli ...i tak ja Ci z ich wierchuszki "totalnie" są przeciw ...wszystkiemu.
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 13-02-2018 22:07
Uderzyłem w stół w stół i nożyce xyz odezwały się.
xyz 13-02-2018 20:20
A Ty czyim pomiotem jesteś ?
Wl 13-02-2018 19:24
BRAWO PANIE SZAFRAŃSKI! Już dawno IPN powinien zajęć się badaniem kamienicy na ul. Grodzkiej .
| Zgłoś do usunięcia
Ortograf 13-02-2018 18:53
licznym prośbą POPRAWCIE BLAD REDAKTORZE
| Zgłoś do usunięcia
Gru 13-02-2018 18:42
-Do marty. Droga Marty wyobraź sobie, że ktoś dzisiaj morduje Ci dziecko. Mordercę chwytasz po 9 latach. Chcesz go osądzić, chcesz dowiedzieć się co zrobił z ciałem Twojego dziecka, ale ludzie mówią Ci To było dawno. Daj spokój. Po co niszczyć komuś życie. To były inne czasy. Trzeba myśleć o przyszłości i z żywymi naprzód iść. I co Ty na to?
| Zgłoś do usunięcia
marty 13-02-2018 21:52
Twoja odpowiedź pokazuje, że nie zrozumiałeś mojego wpisu. Zostaw spiskowe teorie dziejów - Macierewicza nie przebijesz. Podzielam pogląd wyrażony we wpisie "Bieruta" - posterunek kolskiego UB miał marginalne znaczenie. Nie warto szukać duchów....
Mela 13-02-2018 17:20
Do anonima -prawo-to wasza pisowska metoda zawsze obrczac wina wszystkich tylko nie waszych a przypominam że burmistrz od was się wywodzi i to on narobił miastu wstydu i długów a radni co nie którzy próbują tylko uratować co mogą 🤔😑
| Zgłoś do usunięcia
anonim 13-02-2018 20:20
jeszcze nie wsadził,bo nic nie znajdą na niego...
Kolanin 13-02-2018 19:38
No i PIS go wsadził. Nie kto inny. A Wy??? Rączka rączkę myła.
prawo 13-02-2018 16:01
Panie Przewodniczący! Chwytasz się czego możesz aby lansowac się przed wyborami Jest to żałosne Powinieneś razem z Maciaszkiem odpowiadać za upadek ekonomiczny Miasta
| Zgłoś do usunięcia
Kolanin 13-02-2018 22:18
Na pewno nie na PLATF-usów czy innych lewaków.
dajut 13-02-2018 22:01
Ryśka, to ty? Artur - z kim ty dyskutujesz? A po 4. to jak PiS wystawi swojego kandydata, to żebyś nie wiem co robił to jak myślisz - na kogo elektorat wyklęty odda głos? Naprawdę nie warto - lepiej zaproponować konkretne rozwiązania dla tego upadłego miasta niż grać szkieletami.
Kolanin 13-02-2018 20:22
nie dzieki radzie ,tylko p burmistrzowi i jego zastepcy...
Artur Szafrański 13-02-2018 16:57
Odnosząc się do powyższego anonima musze stwierdzić, że postawa godna tamtych czasów. W kwestii wyjaśnienia anonima „prawo”: Po 1. Żałosne to jest głupie gadanie. Po 2. List jest odpowiedzią na liczne prośby mieszkańców w tej sprawie. Po 3. To właśnie dzięki postawie Rady Miasta nasze miasto ekonomicznie nadal się trzyma i zapewniam, że trzymać się będzie. Pozdrawiam Artur Szafrański
marty 13-02-2018 15:57
Poglądy PIS, że żyjemy w kondominium, że ostatnie rządy tylko ukrywały prawdę, i że Polska jest niepodległa tylko wtedy gdy rządzi Kaczyński, rozlewają się i na samorządy. Ten wniosek do IPN niczemu nie służy, jest absurdalny. Gdyby teraz, ponad 70 lat po wojnie, rozkopywać piwnice i prześwietlać mury we wszystkich urzędach UB jakie istniały w PRL (a Koło to nie był ważny punkt) to IPN nic innego by nie robił przez najbliższe 20 lat(tak na marginesie osobiście uważam IPN za szkodliwą instytucję do rozwiązania). Radcy miejscy, nie zastępujcie historyków. Trzeba z żywymi naprzód iść.....
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 13-02-2018 11:45
Już dawno krążyły słuchy, że w piwnicach budynku mogą znajdować się zamurowane zwłoki pomordowanych tam ofiar. Prawdopodobnie ofiar "naszych" miejscowych funkcjonariuszy SB. Swego czasu, ludzie już dziś nieżyjący, wymieniali nawet nazwiska funkcjonariuszy UB, którym -jak mawiali- bardzo swobodnie i szybko wychodziły pistolety z kabur.
| Zgłoś do usunięcia
czytelnik 13-02-2018 11:46
Przepraszam, miało być UB. Taka "współczesna" pomyłka.
R E K L A M A
ligrana
R E K L A M A
k2
R E K L A M A
optima
R E K L A M A
tomek opas
R E K L A M A
Biuro rachunkowe
popularne wiadomości
 1. Szafrański z dużą przewagą. Witkowski w drugi...

  121,982   37   Miasto Koło
 2. Zmywalne długopisy w komisji nr 11! Policja b...

  63,230   15   Miasto Koło
 3. Będzie II tura w Kłodawie. Kto powalczy o Bur...

  39,443   0   Gmina Kłodawa
 4. Będzie druga tura w Gminie Koło!

  32,704   3   Miasto Koło
 5. Roznosili anonimowe ulotki szkalujące kandyda...

  30,393   50   Miasto Koło
R E K L A M A
Jarek Kozlarek
23 Paź.
16:00

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, Kolejowa 19, Koło
Romowie znani i nieznani...
24 Paź.
15:00

Filia dla Dzieci PiMBP, Kolejowa 19, Koło
Spotkania Dyskusyjnych Klubów Książki
02 List.
18:00

MDK w Kole
ZADUSZKI ARTYSTYCZNE