R E K L A M A
R E K L A M A
Wiadomości Miasto Koło

Prace poszukiwawcze na ul. Grodzkiej? List do IPN

13-02-2018 11:01 | Źródło: Redakcja e-kolo | Wyświetleń artykułu: 18,602 | Komentarzy: 38

Przewodniczący Rady Miejskiej w Kole Artur Szafrański wystąpił do Instytutu Pamięci Narodowej z wnioskiem o przeprowadzenie badań oraz prac poszukiwawczych w mieście Kole w budynku znajdującym się przy ul. Grodzkiej 9, który jest byłą siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa – miejscem kaźni Polaków w latach 1945-1956.
Foto:e-kolo.pl
R E K L A M A

Jak powiedział nam Przewodniczący RM wniosek taki został wystosowany na liczne prośby mieszkańców miasta Koła. "To niezwykłe miejsce na mapie miasta Koła. Miejsce, w którym działy się złe rzeczy, a piwnice budynku skrywają tajemnice tamtych czasów. Mam nadzieję, że IPN przychylnie podejdzie do naszych próśb i w końcu dowiemy się wszystkiego o tym niechlubnym dla naszego miasta miejscu." - powiedział Przewodniczący Rady Miejskiej.  

Treść pisma:

WNIOSEK O PRZEPROWADZENIE BADAŃ ORAZ PRAC POSZUKIWAWCZYCH

Wychodząc naprzeciw licznym prośbom mieszkańców miasta Koła oraz w dbałości o pamięć Polaków - mieszkańców miasta Koła - bestialsko pomordowanych w miejscach represji komunistycznych lat 1944-56, w imieniu Rady Miejskiej w Kole zwracam się z prośbą o przeprowadzenie badań historycznych w mieście Kole w budynku przy ul. Grodzkiej 9. Miejsce przy ul. Grodzkiej 9 jest byłą siedzibą NKWD i Urzędu Bezpieczeństwa – miejscem kaźni Polaków w latach 1945-1956, w której w sposób bestialski traktowani byli Polacy. Według informacji mieszkańców miasta Koła, świadków tamtych czasów, na terenie tym nadal mogą znajdować się szczątki osób zamordowanych i zakopanych na tym terenie, bądź zamurowanych w murach ww. budynku. W podobnych tego typu obiektach na terenie naszego kraju po przeprowadzonych badaniach okazywało się, że w takich miejscach istniały masowe groby lub pojedyncze pochówki. W związku z powyższym, zwracamy się z prośbą o przeprowadzenie prac poszukiwawczych oraz badań naukowych na terenie byłej siedziby NKWD i UB w Kole przy ul. Grodzkiej 9. Mamy nadzieje, że badania przeprowadzone przez Państwa ustalą m.in. co stało się z ciałami osób, które w latach 40. i 50. XX wieku zostały zabite w budynku aresztu bądź zmarły tam w wyniku metod śledczych komunistycznych służb bezpieczeństwa. Dotychczasowe znane nam działania, realizowane na tym terenie to działania w ramach projektu „Poszukiwanie nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego 1944–1956”. Jednak były to działania jedynie powierzchowne w głównej mierze skupiające się na wykonaniu dokumentacji fotograficznej bez istotnych badań budynku i rozpoznania terenu. Przy omawianiu tego aspektu należy również zaznaczyć, że informacja o ww. miejscu kaźni Polaków zamieszczona na stronie internetowej www.slady.ipn.gov.pl zawiera błędne informacje o jej lokalizacji. Siedziba ta, jak przedstawiono w niniejszym piśmie znajduje się na ul. Grodzkiej w Kole, a nie jak przedstawiono na stronie „Śladami zbrodni - Instytut Pamięci Narodowej”, na ul. Włocławskiej.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Artur Szafrański

R E K L A M A

Redakcja e-kolo.pl
Kontakt z autorem: [email protected]
DODAJ KOMENTARZ
Pamiętaj, że dodając komentarz łamiący prawy - narażasz się na konsekwencje prawne
Zgodnie z nowym rozporządzeniem RODO dotyczącym Ochrony Danych Osobowych, dodając komentarz jednoznacznie wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych na cele statystyczne odraz archiwalne (imię/nick, adres e-mail, adres IP). Więcej o polityce prywatności przeczytasz tutaj
WASZE KOMENTARZE (38) Pokaż komentarze

ZOBACZ TAKŻE

NAJNOWSZE

x Zamknij reklamę